Доступність посилання

ТОП новини

Чи прижилася реформа початкової освіти в Новій Україні? Чи готові 6-річні діти сісти за шкільну парту? Наскільки підготовлені вчителі до особливостей навчання 6-річних школярів? Що думають з про майбутнє навчання першокласників їхні батьки, самі діти, майбутні педагоги і чиновники з Міністерства освіти?


Ірина Біла

Аудіозапис програми:

Київ, 4 травня 2006 року.

Ірина Біла

Вітаю вас, дорогі радіослухачі!

Травень підсумовує шкільний рік. Це – час екзаменів та передчуття канікул. Але тільки не для тих, чиї діти мають піти в 1 клас. Для них перша зустріч зі школою відбувається не 1 вересня, а саме наприкінці весни. Саме зараз батьки майбутніх першокласників мають остаточно визначитись – в яку школу піде їхня малеча. Небайдужі – поцікавитися – хто буде їхнім першим вчителем. А головне, вирішити – чи варто 6-річну дитину віддавати до школи?

Отже, чи прижилася реформа початкової освіти в новій Україні? Чи підготовлені вчителі до особливостей навчання 6-річних першокласників?

Ірина Біла

Що думають з цього приводу батьки, самі діти, їхні майбутні педагоги і чиновники з Міністерства освіти?

Про все це і йтиметься в програмі “Нова Україна”, яку намагалася зробити цікавою для вас Ірина Біла.

Початок шкільного життя - для багатьох батьків це надто важливий етап в житті дитини, а відтак і в їхньому. Адже за словами мами майбутньої першокласниці Наталки Антоненко – це перший крок в доросле самостійне життя:

Наталка Антонечко

Віддаючи дитину в перший клас, мені здається, що це такий перший самостійний крок моєї дитини до більш самостійного життя.

Ірина Біла

Вже в багатьох школах пройшли попередні відбори до перших класів. Враження – різні. Здебільшого позитивні – позаяк проходили вони у присутності батьків, психологів і запитання були не вельми важкими. Принаймні, в цьому переконана заступник директора київської гімназії № 117 Тетяна Друзинська:

Тетяна Друзинська

Знайомимось з дитиною, вона нам розказує, де, в якому місці вона народилась, скільки їй років і чи хоче вона в школу, а чому, чи купили їй в школу ранці. Тобто в такій ненав’язливій формі здаємо дитині 3-5 запитань, не більше. Навіть співбесідою це не називаємо. Ми називаємо це знайомством.

Ірина Біла

Хоча, як згадує 6-річна Софійка Чаплинська, подеколи завдання під час такого “знайомства” були не такими вже й легкими:

Софійка Чаплинська

Запитувала, щоб я віршик розказала. Тьотя говорила слова всякі. Треба було запам’ятати, а потім їх за нею треба було повторювати.

Ірина Біла

Тобі це легко було зробити.

Софійка Чаплинська

Не дуже, я чуть-чуть зробила половинку, а потім вже все.

Ірина Біла

З 2001 року в Україні розпочалося реформування початкової та середньої освіти. Подовжений термін навчання до 12 років, а в 1-й клас почали набирати шестиліток. Хоча, на думку львівських працівників дошкільних закладів, у такому віці ще зарано починати шкільне навчання. Докладніше проблеми майбутніх першокласників та їхніх батьків у Львові вивчала Галина Терещук.

Галина Терещук

Дошкільний заклад №7 у Львові розташований поруч із 2 школами, педагогічним коледжем і торгово – економічною академією. Між садочком і школою, а, згодом, між школою та інститутом існує великий бар’єр. Зазначила Марія Лисак, директор дитячого садочка №7. На її думку, вихованці неготові у 6 років йти до школи.

Марія Лисак

Як на мене, то ідеально було б іти діткам з 7 років. Діти-шестилітки, вони ще потребують вдень денного відпочинку – сну. Вони ще маленькі.

Галина Терещук

Наразі маленькі вихованці пані Марії про такі застереження своєї виховательки нічого не розуміють. Вони почуваються безтурботно –ними опікуються, їх люблять, ними займаються. Про те, що знають майбутні першокласники про школу. Про це я з ними і поговорила.

А що в тій школі буде?

Дівчинка

Вчителька, клас, діти.

Галина Терещук

А що там в школі роблять?

Дівчинка

Малюють, пишуть, читать.

Галина Терещук

А ти вмієш читати?

Дівчинка

Вмію.

Галина Терещук

А які букви знаєш?

Дівчинка

А, Е, О.

Галина Терещук

А до скількох вмієш рахувати?

Дівчинка

До десяти.

Перший хлопчик

До одинадцяти.

Другий хлопчик

А я до двадцяти.

Галина Терещук

А що ви знаєте про школу? Що там вчать в школі?

Перший хлопчик

Там будуть уроки.

Другий хлопчик

Фізкультура.

Галина Терещук

А ви хочете у школу?

Всі діти

Так!

Галина Терещук

Чимало батьків для своїх дітей уже у 4-5 років наймають репетиторів, переважно, з іноземних мов, боячись щоби дитина у школі не відставала від ровесників, або ж, навпаки, була лідером. Пані Ірина Плотиця, мама пятикласниці, розповіла, що її дівчинка відвідує додаткові заняття з іноземної мови з 1 класу.

Ірина Плотиця

За той час, який вчителі мають відведений на вивчення іноземних мов, вони не в стані дати системні, загальні і якісні знання. На загал для таких малих дітей навантаження достатньо велике.

Галина Терещук

У престижних львівських школах набір у перші класи проходить на конкурсних умовах. Втім в останні роки ажіотаж помітно вщух. Оскільки немає великої кількості кандидатів у перші класи, що є вислідом демографічної ситуації в державі.

Ірина Біла

Утім, про неготовність сідати за шкільну парту у шість років говорять не лише львівські вихователі, але й столичні медики. Подібні експерименти, вже проводилися на початку 80-х років. І, як стверджує Наталя Мусієнко, вони себе не виправдали:.

Наталя Мусієнко

Пам’ятаю, в старшій групі дитячого садочку, коли нам було по шість, після літа в групу не повернулося кілька дітей. Потім вихователі розповідали, що вони пішли до школи. Чому? Була така пропозиція і батьки вирішили, що їхні діти готові сісти за парту. Тепер дізнаюся, що дійсно тоді, на початку вісімдесятих у Радянському Союзі запровадили експеримент з навчання шестирічок в школах.

Результати тодішніх досліджень: перед навчанням 40 відсотків шестирічок були здоровими і 95 відсотків дітей мали нормальний фізичний розвиток. Після річного навчання в умовах наближених до шкільних 92 відсотки маленьких школярів вже втратили в вазі, у 50-ти відсотків погіршилося нервово-психічне здоров’я. Більше половини взагалі важко входили в запропонований їм стиль життя і в кінці року до 40-відсотків дітей експериментального навчання відрахували зі школи через психоневрологічні відхилення. Нагадаю це початок 80-тих, коли за медичною статистикою здорових дітей дошкільного віку було до 40 відсотків – зараз цей показник ледь дотягує до 5-ти. Тим не менше.

Медики , тим часом про здоров’я нинішніх шестирічних першокласників кажуть. Педіатр Ірина Гузик.

Ірина Гузик (переклад)

Дуже багато зараз дітей , які за розумовим розвитком готові до школи, але фізично вони дуже слабкі. Здорових шестирічок практично немає. Масовим явищем є викривлення хребта, а це один крок до порушень роботи внутрішніх органів. Словом, якщо він слабкий, то куди ж його в шість років віддавати.

Наталя Мусієнко

Констатує дитячий лікар Ірина Гузик.

Той рік від 6 ти до 7 є й важливим періодом для становлення дитини, як особистості, кажуть психологи, які вважають, що коли батьки все ж вирішили віддати маля до школи , особливо в шестирічному віці, її треба як слід готувати. Але дбати не про те, щоб дитина вміла читати, писати чи говорити іноземною. Про те в чому вбачають готовність шестирічки до навчання в школі говорить дитячий психолог Валерія Кукса.

Валерія Кукса

По-перше, розвиток психічний процесів. Це пам’ять, мислення і увага. Тому що вони лежать в основі успішного навчання дитини в школі. Особливу увагу треба звернути на позиці дитини в колективі. Це дуже важливо, тому що потрапляючи до школи, дитина в першу чергу повинна думати, як навчатись. Ірина Біла

Утім, в Міністерстві освіти та науки України переконані, що практика навчання дітей з шести років себе виправдала. Хоча і не на 100 %. Говорить головний спеціаліст з питань початкової освіти відділу дошкільної, початкової та спеціальної освіти Міністерства Лідія Щербакова:

Лідія Щербакова

Ця практика себе виправдала, але не на 100%. Сприяння матеріалу дітками добре. Тому що опрацьовані підручники і апробовані вони для 6-річних першокласників. Я хочу звернути вашу увагу на те, що дуже багато залежить і від формування робочого навчального плану школою. Бо дуже часто у нас на Україні всі експериментальні такі дії починають саме з початкової школи. І дитину школа занадто навантажує для тог, щоб підняти свій рівень, зробити рекламу школи. У нас документи Міністерства освіти і науки, які говорять про те, що в першому класі домашні завдання дітям не задаються. Але ж ця вимога не виконується.

Ірина Біла

Головною проблемою, для початкової освіти, за словами Лідії Щербакової, є нестача вчителів, які б могли зробити навчальний процес для дітлахів насправді цікавим:

Лідія Щербакова

Не всі вчителі готові до роботи з 6-річними першокласниками. Оскільки тут своя специфічна методика розмови з цими дітками. Віку цьому більше властива така ігрова навчальна діяльність для попередження стомлюваності. Цих діток.

Наталя Мусієнко

А зараз кілька думок мам майбутніх першокласників про те, якою б вони хотіли бачити першого вчителя для своїх дітлахів. Зрештою, чи важливо це для них?

Перша мама

Для мене це дуже важливо, щоб перша вчителька була з класичним відношенням, без забобонів. Може, мені навіть не важливий об’єм знань, який складуть протягом першого класу. Головне - щоб пробудили бажання вчитися.

Друга мама

Перший вчитель був найголовнішим критерієм школи вибору і взагалі того, що він іде до школи.

Третя мама

Для мене це мало дуже важливе значення. Тому що, навіть коли йому було 3 роки, я же відчувала, як цей момент наближається до нас, як важливо обрати вчительку. Тому що на прикладі мого похресника я пробачила, як невдало вибраний вчитель, навіть не школа, а вчитель може привести до велико психоемоційної травми дитини. Вчитель, які він заохотить, чи дитині сподобається – від цього залежить, які він далів буде вчитися і сприймати життя.

Ірина Біла

Хто зараз йде вчителювати? Чи люблять майбутні педагоги дітей? І чи належно праця вчителя поціновується? З’ясувати це моя колега Леся Штогрин вирішила в “кузні педагогічних кадрів” - Педагогічному університеті ім. Драгоманова: Леся Штогрин

50 років тому за студентські лаври Педагогічного університету імені Драгоманова вперше сіли вчителі початкової шкли. До цього таких фахівців готували лише педагогічні технікуми та училища. Ця подія мала вирішальне значення в усій системі освіти - впевнений директор педагогічного інституту вузу Володимир Бондаренко.

Володимир Бондаренко

Це самий сенсативний період. Найбільш максимально дітки розвиваються в цей період, на 89-90% формується інтелект людини. Тому з ними треба і обережно, і не опустити такий момент, зацікавити, щоб справді це стало базою наступного розвитку.

Леся Штогрин

Вчитель в першу чергу має любити дітей –запевняє пан Бондаренко. Що правда, підібрати таких майбутніх вчителів дуже складно.

Володимир Бондаренко

Неможливо перевірити – він любить дітей чи не любить. Психологи дуже багато зробили розробок, щоб через якісь тести, якісь методики, виявляти – не прямо в лоб: “Чи ти любиш дітей?”. Ще ніхто не сказав, що не люблю. “Чи ти любиш вчитися?” – ще ніхто не сказав, що не люблю. А коли ми скажемо: “Чи хотів би ти, щоб урок був, як перерва, а перерва – як урок?”. Той, що не любить, скаже: “О, в футбол пограти на перерві можна”. Отак і тут, потрібні спеціальні методики, які б виявляли здатність присвятити себе маленьким діткам, особливо в початковій школі.

Леся Штогрин

Як виявилося, любити дітей погоджуються переважно дівчата. Хлопців на факультеті початкової освіти – чоловік 15. І це зрозімло – каже Володимир Іванович.

Володимир Бондаренко

Мала плата. Чоловік має забезпечити сім’ю. Дуже низька оплата.

Леся Штогрин

А от студентка 4-го курсу Тетяна говорить, що готова працювати навіть за 500 гривень. Головне, щоб було де.

Тетяна

Взагалі, місць для вчителів не має. Особливо для вчителів початкового навчання. Ті, що в периферійних містах, не мають роботи.

Леся Штогрин

Декому пощастило більше.

Світлана цього року закінчує навчання за спеціальністю , навіть дві. Що правда, і цих грошей на життя не вистачає.

Світлана

Я працюю на 2 роботах і ще отримую стипендію. Я можу отримати за місяць 300 гривень, можу отримати 100 доларів. У мене є дитина. І щоб купити дитині не тільки іграшки, а й книжки, одяг, 100 доларів – це дуже мало.

Леся Штогрин

От і виходить, що в перспективі українських дітей вчитимуть напівголодні та погано одягнені жінки-ентузіасти.

Ірина Біла

Хтось з древніх мудреців сказав “Хто тримає в руках освіту, той може змінити обличчя землі”. Судячи із середньої зарплати вчителів, яка наразі складає 762 гривні – обличчя, зокрема, початкової освіти в новій Україні, змінюватиметься довго. І навряд чи якісно. Хоча як запевнив нещодавно міністр освіти та науки Станіслав Ніколаєнко – до початку нового року зарплата вчителя у середній школі має збільшитися і становити не менш ніж 900 гривень. Можливо тоді і тональність пісень про вчительство у самих педагогів зміниться на краще:

Володимир Шинкарук

Як умру, то поховайте мене біля школи, На педраді не згадуйте більше вже ніколи. На вінок мені не тратьте не грошей, ні часу, бо я знаю, що вчительство не має запасу.

Ірина Біла

Аби програма Нова Україна не закінчувалася згадуванням педагога та музиканта Володимира Шинкарука про “муки” вчителів, пропоную насамкінець згадати слова Конфуція – лиш той, хто створюючи нове, пам’ятає про старе – гідний зватися вчителем. З вами упродовж останніх 15 хвилин була Ірина Біла.

Шануймося!
XS
SM
MD
LG