Доступність посилання

ТОП новини
20 Вересень 2018, Київ 17:58

Німеччина та її сусіди – примирення на практиці


Надія Кандиба Німеччина, 8 травня 2006 (RadioSvoboda.ua) – Повоєнне примирення Німеччини з її сусідами й надалі залишається однією з головних зовнішньополітичних тем. До цього процесу дедалі активніше долучається молодь. Учні німецьких та французьких гімназій тепер можуть вчити повоєнну історію за новими німецько-французькими підручниками – ідея, яка належить самим школярам. А у Франкфурті-на-Одері вже майже півтора десятиліття успішно діє Європейський університет Віадріна, в якому особливий акцент робиться на німецько-польській співпраці в освіті та науці.

Службовці контрольно-пропускного пункту у Франкфурті-на-Одері вже звикли до студентів. Щодня сотні молодих людей проходять повз прикордонників, поспішаючи на лекції до Європейського університету Віадріна або повертаючись додому. Порозуміння між народами тут демонструє свою практичну сторону: багато хто з німецьких студентів живе на польському боці Одеру, чимало молодих поляків – на німецькому. Нині в університеті Віадріна навчається 4700 студентів із 68 країн світу. Чверть із них походить з Польщі.

Ректор університету Ґезіне Шван: “На мою думку, зараз формується дуже цінна група молодих людей – нове покоління, представники якого щодня знайомляться з життям інших, знаходять собі нових друзів. Вони постійно збагачують свій досвід завдяки міжкультурному спілкуванню. Не слід забувати, що на нашому природознавчому факультеті треба володіти трьома мовами. Все це є дуже великим надбанням, яке складно переоцінити”.

До речі, Шван вивчила польську відразу після закінчення школи, оскільки, як вона сама розповіла, по-інший бік кордону знайшла своє кохання. Поки студенти з Німеччини, Польщі та інших країн спільно вчилися в Європейському університеті Віадріна, школярам, які входять до складу німецько-французького молодіжного парламенту, три роки тому прийшла на думку інша цікава ідея. Вони запропонували розробити спільний підручник історії. І от тепер група науковці з обох країн підготувала таку книгу. Подібного ще ніде не було. Німецько-французький підручник європейської та світової історії після 1945 року має вийти друком в липні. Від рецензентів вже надійшли перші позитивні відгуки.

Викладач історії Фредерік Мунір: “Це добрий підручник для старших класів гімназії. У ньому більше, ніж в інших книжках, зосереджений погляд на Європу та спільну долю Німеччини й Франції після Другої світової війни”.

Викладач висловив переконання, що завдяки такому підручнику молоде покоління німців та французів зможуть ще краще зрозуміти одне одного. На думку міністра освіти Франції Жиля де Роб’єна, цей проект ще раз засвідчив, що обидві країни подолали труднощі, які час від часу лягали тягарем на їхні відносини.
XS
SM
MD
LG