Доступність посилання

ТОП новини

План Буша отримав підтримку громадськості, але викликав критику політиків та активістів.


Сергій Куделя Вашингтон, 16 травня 2006 (RadioSvoboda.Ua) - Майже 70% американців, згідно з опитуванням телекомпанії CNN, позитивно оцінюють запропоновану вчора президентом Бушем реформу імміграційного законодавства. У телезверненні президент США визначив чотири головні елементи імміграційної реформи: посилення контролю над кордоном із Мексикою, створення програми тимчасових працівників для охочих заробляти у США, покарання підприємців за працевлаштування нелегальних іммігрантів та надання частині нелегалів можливості отримати громадянство США.

Проте цей план президента Буша критично оцінюють як політики у Конгресі, так і громадські активісти з різних ідеологічних таборів.

Неоднозначне сприйняття нових пропозицій Білого Дому викликане тим, що вони одночасно спрямовані на представників протилежних політичних угруповань. Два найбільш суперечливі питання імміграційної реформи – як попередити прибуття нових нелегалів у США та що робити із тими нелегалами, які вже перебувають у державі.

Щодо першого питання, консерватори вимагають жорсткого контролю за кордоном із Мексикою, звідки до США щорічно прибувають близько 3 мільйонів нелегалів. Тому першим пунктом плану Буша було підсилити охорону кордону за допомогою шести тисяч військових резервістів. Однак такий крок відразу викликав критику лібералів серед політиків та громадських активістів. Говорить експерт Інституту політичних досліджень Сара Андерсон:

“Це свідчитиме, що ми ведемо воєнні дії на південному кордоні. І що нашим ворогом є мексиканці та інші народи, які прибувають до нашої держави лише у пошуку економічних можливостей. Ми радше повинні дивитися у коріння пролеми – чому мігранти опиняються в нас та як ми можемо створити нові можливості для них у їхніх державах”.

Суттєво розбігаються думки поілтичної еліти і у ставленні до близько 12 мільйонів нелегалів всередині США. Консерватори, які складають основу політичної коаліції Буша, виступають за їхню негайну депортацію. А ліберали, навпаки, за надання їм амністії та американського громадянства. У телезверненні президент Буш закликав обрати золоту середину:

“Дехто у цій державі каже, що вирішенням проблеми є депортація кожного нелегала і що будь-яка інша пропозиція є амністією. Я не погоджуюся. Це не мудро і не реалістично затримати мільйони людей, багато з яких мають глибоке коріння у США, та вислати їх через кордон. Існує раціональне середина між наданням усім їм громадянства та масовою депортацією”.

Пропозиція Буша – надавати громадянство лише тим нелегалам, які перебували у США декілька років, знають англійську та готові сплатити штраф за порушення кородону. Це кардинально суперечить позиції більшості республіканців у Палаті Представників, які натомість підтримують законопроект, що оголошує кожного нелегала у США кримінальним злочинцем. Вони вже обіцяють заблокувати будь-який законопроект, що легалізує перебування нелегальних іммігрантів у США.

Ще напередодні виступу президента США його мексиканський колега президент Вінсенте Фокс висловлював занепокоєння появою декількох тисяч американських військових на кордоні з Мексикою. Однак, офіційна реакція президента Фокса на телезвернення Буша була стриманою. Його речник заявив, що не вважатиме появу американських військових резервістів на кордоні із Мексикою недружнім кроком з боку США.

Водночас реакція більшості мексиканських оглядачів була набагато емоційнішою. Вони обвинувачують Буша у проведенні політики без врахування інтересів сусідньої держави. Американські оглядачі відзначають, що Буш, навпаки, свідомо уникнув критики на адресу чинної мексиканської влади, яка досі не робила жодних спроб зупинити нелегальну імміграцію до США. Адже зараз у Мексиці триває президентська кампанія, і посилення антиамериканських настроїв там може призвести до перемоги ультралівого популіста, який дуже непокоїть Вашингтон.

Головні противники законопроекту Буша зараз зосереджені у Палаті Представників, у той час як сенатори готові до компромісу. На думку більшості експертів, якщо президенту Бушу не вдасться переконати конгресменів підтримати його реформу до кінця цього року, то вона вже не буде ухвалена за час його президенства. Однак вплив Буша на однопартійців послаблений через значне падіння його рейтингу. Окрім того, конгресмени не схильні до ризикованих кроків через вибори восени.

Представники іммігрантських організацій збираються продовжувати масові акції протесту і тиснути на законодавців. Лише вплив громадської думки може змусити законодавців підтримати президентський план.
XS
SM
MD
LG