Папа римський Бенедикт XVI і президент Польщі Лех Качинський
на офіційній церемонії зустрічі у аеропорту Варшави.
25 травня 2006 року.
Саме відвідини Освєнціму викликають найбільше зацікавлення світових ЗМІ. У неділю Бенедикт XVI молитиметься там у келії мученика Максиміляна Кольбе, в''язня, який пішов на смерть за свого товариша із табору. Папа зустрінеться також з трьома десятками в''язнів, які пережили гітлерівський табір смерті. Пригадаймо, що вже 27 років тому, кардинал Йосиф Рацінгер, теперішній папа, як соратник Івана Павла ІІ побував в Освєнцімі, щоб помолитися і віддати шану жертвам нацизму.
Як свідчать опитування громадської думки, на приїзд папи чекає 80 відсотків поляків, а три мільйони з них хотіло б особисто зустрітися із Бенедиктом XVI. Найбільше прочан хоче відвідати Краків, місто в якому довгі роки жив кардинал Кароль Войтила, та в яке завжди з любов’ю повертався папа Іван Павло ІІ, де поховані його батьки, яке часто згадував.
Після смерті папи-поляка Івана Павла ІІ спостерігачі побоювалися кризи в польській Римо-католицькій церкві, також відходу від неї вірних. Нічого такого не сталося. Сьогодні 96 відсотків поляків заявляє, що вони віруючі, беруть активну участь в житті церкви. Як показують опитування, поляки сприймають німецького кардинала Йосифа Ратзінгера як "свого". Для більшості із них не має ніякого значення його національне походження.
Очікуючи на прибуття численних прочан з-за кордону, польська Прикордонна служба відкриває на кордонах додаткові пункти спрощеного пропуску. Про українські сподівання від перебування у Польщі Бенедикта XVI в інтерв''ю для Радіо Свобода Перемисько-варшавський митрополит УГКЦ, архієпископ Іван Мартиняк:
“Перший аспект - це аспект релігійний. Папа приїжджає як голова церкви католицької, до католиків. Приїжджає також і до всіх інших, бо в Варшаві має екуменічну зустріч з представникам різних конфесій. Багато очікується прочан з України з Білорусі, зі сходу. Це кільканадцять тисяч усіх зголошених. Приїжджають і священики і єпископи. Молодь приїжджає також з України і Білорусі”.
Польські соціологи наголошують, що візит Бенедикта XVI це водночас шанс і виклик. Як для поляків, так і самого папи. Поляки зможуть відчути приналежність до світової церковної спільноти вже без посередництва свого краянина, а для Бенедикта XVI ця проща буде нагодою вийти із тіні свого великого попередника.