Доступність посилання

ТОП новини

Американський морський археолог Роберт Балард досліджує Чорне море.


Богдана Костюк Київ, 25 травня 2006 (RadioSvoboda.Ua) - Візантійський корабель, завантажений амфорами; російський панцирник “Катерина Друга”; військовий літак Другої світової війни та гелікоптер 1980-х років – ці та ще понад сто інших об’єктів ідентифікували учасники українсько-американської експедиції в акваторії Чорного моря поблизу Криму. Українські археологи давно мріяли здійснити повний моніторинг підводних об’єктів історико-культурної спадщини, але коштів на це не вистачало. Лише цього року завдяки Інституту океанографії США та відомому дослідникові Роберту Балларду роботи стали можливими.

Саме Роберт Баллард нещодавно знайшов на дні Атлантики уламки знаменитого “Титаніка” та з десяток іспанських галер Колумбівської доби, котрі затонули поблизу берегів Флориди. В Україні ж американський дослідник розгорнув масштабні роботи в акваторії Чорного моря поблизу Криму: завдяки його унікальній апаратурі вперше українські археологи дослідили чорноморський шельф, знайшли і зафіксували близько п’ятисот об’єктів, третину з яких вдалося ідентифікувати.

Як розповів заступник директора Інституту археології Національної академії наук України Денис Козак,

“Ми хотіли дізнатися, що маємо (у морі). І ту нам на допомогу прийшов, як і завжди приходить, американський імперіалізм зі своєю супер –технікою. Мова іде про спільну експедицію українсько-американську, яка отримала назву “Чорноморська експедиція”, яку з американської сторони очолив Роберт Баллард. Володіючи надзвичайно досконалою технікою, він запропонував нам зробити певні дослідження, які дали би змогу виявити все те, що знаходиться в акваторії українського Чорного моря”.

Сам Роберт Баллард після закінчення підводних робіт повернувся до США, де в Інституті океанографії має намір змонтувати документальний фільм про те, які скарби знаходяться у Чорноморській акваторії. За словами керівника українсько-американської експедиції Сергій Воронова, стрічку планується продемонструвати на одному з американських науково-популярних телеканалів. У планах науковців також продовжити дослідження під водою. Про найважливіші результати нинішньої “аква – розвідки” Сергій Воронов каже:

“Українським археологам уперше вдалося відірватися і вийти з пляжів і морських мілин на значні глибини. Досліджено шельф Чорного моря України на глибинах від ста до двох тисяч метрів. Фактично, створено підводну археологічну карту південного узбережжя Криму. Найбільш значне відкриття цієї експедиції – це залишки візантійського судна ІХ – Х століття. По завершенню пошукових робіт проведено з допомогою підводного телекерованого робота паспортизацію досліджень деяких об’єктів”.

Завдяки американській техніці українські археологи встановили, що пасажирський пароплав “Ленін”, який вивозив евакуйованих одеситів восени 1941 року, та есмінець “Дзержинський”, що потонув роком пізніше, стали жертвами радянських мін. За словами Дениса Козака на початку Другої світової війни їх у Чорноморській акваторії було розкидано до вісімдесяти тисяч.

А Сергій Воронов сказав, що серед знахідок, які вразили його та американських колег найбільше – уламки військового гелікоптера зразка 1980-х років, на борту якого, судячи з усього, загинули і пасажири й екіпаж (до чотирнадцяти осіб). І подібних братських могил у Чорному морі чимало, знайти і розкрити їхні таємниці – завдання подальших підводних пошуків українсько-американської експедиції.
XS
SM
MD
LG