Доступність посилання

ТОП новини

Спікеріада. Або яким має бути спікер Верховної Ради п’ятого скликання?


Тетяна Ярмощук Київ, 7 червня 2006 (RadioSvoboda.Ua) - Сьогодні Блок Юлії Тимошенко, “Наша Україна” та СПУ мали підписати угоду про створення парламентсько-урядової коаліції. Однак цього не сталося, а сесію парламенту перенесли ще на тиждень. За витоком інформації наразі каменем спотикання на шляху до створення коаліції є саме крісло спікера. Яким же бачать майбутнього голову парламенту нинішні депутати?

У статті 88 нової Конституції України записано: голова Верховної Ради веде засідання парламенту, підписує акти, ухвалені Верховною Радою, представляє парламент у відносинах з іншими органами державної влади та організовує роботу апарату Верховної Ради. А у статті 112-й Основного Закону йдеться, що у разі дострокового припинення повноважень Президента його обов’язки тимчасово покладаються саме на голову Верховної Ради. Юристка Тетяна Монтян про місце спікера у вертикалі державної влади:

“Від спікера багато що залежить, коли і в який момент поставити яке питання на голосування. Має керувати, диригувати парламентом, тримати руку на пульсі, уявляти які тенденції, тобто, чи має якесь питання шанс бути проголосованим. Особливо це стосується тих питань, які підвисають, стосовно яких немає чіткої більшості, там, де люди голосуватимуть на власний розсуд”.

Якого ж спікера хочуть собі народні депутати п’ятого скликання? Бютівець Андрій Шкіль зазначає, що на посаді голови Верховної Ради має бути професіонал, патріот і порядна людина:

“Коли ж говорити про якісь людські якості, то в першу чергу це має бути людина, яка вміє спілкуватися з народними обранцями, і пам’ятати, що він є не директором парламенту і не керівником, а тільки спікером парламенту, який визначає почерговість виступів, їхню тривалість і не вдається до коментарів та не створює напругу в парламенті”.

Нашоукраїнець Володимир Стретович каже, що ідеальним головою Верховної Ради був би він сам:

“Але мене ніхто не висовує, а само висунення не може бути. Такі якості, як маю я, такі ж має мати і спікер. По-перше, значний, багаторічний парламентський досвід. По-друге – палкий патріот України. По-третє, правник за фахом. По-четверте, автор української Конституції і добрих чотирьох десятків законів. По-п’яте, неухильний прихильний регламенту і прихильник порядку у всьому. І шосте, той, хто володіє іноземними мовами і може говорити на різних міжнародних імпрезах із своїми колегами вільно без перекладача”.

А соціаліст Віталій Шибко на запитання журналістки Радіо Свобода про своє бачення нового спікера відповів коротко та конкретно:

“Мороза. А можна сказати і більш розгорнуто. На це є об’єктивні причини. З усіх тих хто претендує на цю посаду він один, хто має досвід. Причому цей досвід був набутий у складних умовах”.

Створити коаліцію, сформувати уряд та апарат Верховної Ради народні депутати зобов’язані протягом тридцяти днів з моменту складання ними присяги.
XS
SM
MD
LG