Доступність посилання

ТОП новини

Подія тижня в історії України: Заколот Пушкаря-Барабаша 1658 року.


Віталій Пономарьов Київ, 9 червня 2006 (RadioSvoboda.Ua) - Однією з найзначніших подій цього тижня в українській історії було придушення промосковського заколоту полковника Пушкаря та кошового Барабаша. Після безрезультатних переговорів з лідерами озброєної опозиції, гетьман Іван Виговський та його союзник Карач-бей розгромили її під Полтавою 11 червня 1658 року.

По смерті Богдана Хмельницького старшинська рада у Чигирині до повноліття його сина Юрася поклала обов’язки
Виговський Іван ( ? - 1664) - Гетьман України у 1657–1659 рр. Прагнув добитися повної самостійності України, спираючись на Швецію і Польщу, для цього в 1658 р. підписав Гадяцьку угоду. У 1659 р. розбив московське військо під Конотопом.
гетьмана на генерального писаря Івана Виговського. Запорожці, невдоволені тим, що їх не запросили на вибори гетьмана, почали грабувати хутори «статечних козаків» на півдні Київщини. У відповідь Виговський наказав не пропускати на Січ продукти та боєприпаси.

За кілька тижнів гетьман уклав перемир’я з Польщею, угоди з Туреччиною, Кримом, Молдовою, Волощиною, Семиграддям та союзний договір із Швецією. Відтак, полтавський полковник Мартин Пушкар, що вважав себе більше за Виговського гідним булави, написав до Москви донос на гетьмана, звинувативши його у намірах (цитата) «продати Україну Польщі». Подібний донос на Виговського відправив до Москви і кошовий Запорозької Січі Яків Барабаш.

Наприкінці 1657 року проти влади гетьмана повстали Полтавський і Миргородський полки. До них приєдналися загін запорожців та 20 тисяч селян Полтавщини, званих «дейнеками» (від турецького слова «дрючок»). 6 лютого 1658 року заколотники розбили гетьманські частини під командуванням полковників Івана Богуна та Івана Сербина. Московська армія зосередилася біля кордону з Гетьманщиною, а до Лубен прибув царський окольничий Богдан Хитрово і від царського імені обдарував Пушкаря соболями.

На початку травня двадцятитисячне військо Виговського спільно з ногайською кіннотою Карач-бея переправилося на лівий берег Дніпра. Після безуспішних спроб порозумітися з Пушкарем та Барабашем союзники завдали їм поразки під Красним Лугом і змусили відступити до Полтави.

11 червня Виговському вдалося виманити заколотників з міста до урочища Жуків Байрак і там нав’язати їм бій. У ньому загинули Пушкар та 15 тисяч його прихильників. Барабаш із частиною запорожців намагався втекти під захист московського війська, що вже перейшло кордон, проте був схоплений козаками Виговського і повішений. Дізнавшись про поразку заколотників, московська армія залишила Лівобережну Україну.
XS
SM
MD
LG