Доступність посилання

ТОП новини

Гуцульська виставка у Варшаві.


Єва Поштар Варшава, 13 червня 2006 (RadioSvoboda.Ua) - Варшава, 13 червня 2006 (RadioSvoboda.Ua) - Від сьогоднішнього дня і до суботи Державний етнографічний музей у Варшаві відкриває свої двері для всіх тих, хто цікавиться гуцульською культурою українських Карпат. В музеї відкрилася виставка архівних фотографій та старовинного одягу. Гуцулам і Гуцульщині також буде присвячений науковий семінар. Як говорить варшавська кореспондентка РС, яка була однією з перших відвідувачок виставки, зацікавлення цією частиною України, має у Польщі давнє коріння і цікаву перспективу.

Першим красу гуцульського краю та його жителів відкрив полякам відомий польський етнограф Станіслав Вінценз. Правнук французького емігранта, Вінценз народився наприкінці 19 століття, він виростав серед гуцулів у Коломиї, у Стрию, що не завадило йому брати участь у польсько-українській війні на польському боці. Та у повоєнний час він знову повернувся до наукової роботи і в 1936 році видав трилогію під назвою "На високій полонині".

Ще з ХVIIІ століття для польської інтелігенції гуцули здавалися таємничими, водночас прекрасними, сильними та гордими мешканцями Карпат. Саме такими бачимо їх на поштових австро-угорських картках, фотографіях, рисунках, картинах відомих польських художників, які показані в залах музею. Виставку супроводжує гуцульська музика, котру виконує ансамбль "Черемош" Романа Кумлика із Жаб''я. В інтерв''ю для Радіо Свобода учасник вернісажу, радник Посольства України в РП Ігор Цепенда пояснив зацікавлення поляків Гуцульщиною не історією, а сучасними подіями.

- Хоча Рік України у Польщі закінчився, але я вважаю, що як у Польщі, так і в Україні він дав імпульс до взаємного зацікавлення.

Йоанна Бартушек куратор виставки вважає, що експозиція, представлена у варшавському музеї, - стартовий пункт для етнографів чи любителів етнічної музики, але також і для польських любителів туризму у Східних Карпатах. Цьому, на її думку, сприяють прекрасні міждержавні відносини між Україною та Польщею. У розмові із Радіо Свобода Йоанн Бартушек сказала:

- Тут чудова нагода, щоб пригадати про Гуцульщину, про те, що варто туди поїхати, варто провести там канікули, варто відвідати ті околиці. Я вважаю, що це явище буде наростати у майбутньому.

Саме на цій хвилі взаємного зацікавлення у столиці Польщі наприкінці червня відбуватиметься театральний фестиваль "Віслострада", у вересні - чергові культурні заходи в рамках проекту "Галичина". Зацікавлення Україною помітне на польському пограниччі у Карпатах. З ініціативи місцевих адміністрацій відкриваються транскордонні туристичні маршрути, відбуваються численні культурні заходи. В рамках Єврорегіону "Карпати" спільно із Прикарпатським університетом в Івано-Франківську також плануються етнографічні дослідження.
XS
SM
MD
LG