Доступність посилання

ТОП новини

Моя міліція – мене береже?


Ірина Біла “Міліція з народом” – наскільки це гасло “помаранчевого Майдану” правдиве в Новій Україні? Чи реформується міліцейське відомство і чи довіряють людям у формі МВС в “Новій Україні”?

Аудіозапис програми:

Київ, 6 липня 2006 року.


Ірина Біла: Шанування усім, хто о цій порі з радіо “Свобода”!

На гербі МВС зображені меч і щит. Меч – це символ невідворотності покарання і по суті каральна функція, а щит – це функція правоохоронна, захист законослухняних громадян від злочинних посягань і упередження правопорушень.

Наскільки ці символи відповідають діяльності нинішньої міліції? І чи справдилося помаранчеве гасло “Міліція з народом!” в новій Україні? Про це і піде мова в сьогоднішній програмі “Нова Україна”, яку підготувала Ірина Біла.

На початку минулого року рівень довіри українців до міліції був одним із найменших серед усіх владних інститутів країни. Тому, обійнявши посаду голови МВС, Юрій Луценко свою діяльність розпочав зі зміни керівного складу по всій вертикалі правоохоронних органів.

Юрій Луценко: Зміна облич при зміні влади була основною причиною подальших успіхів МВС. Ірина Біла: Чи то оновлення особового складу...

Юрій Луценко: За минулий рік було призначено 1099 нових керівників головних управлінь МВС.

Ірина Біла: чи очищення правоохоронних органів...

Юрій Луценко: За рік були притягнуті до кримінальної відповідальності 910 співробітників МВС, що скоїли посадові проступки.

Ірина Біла: чи то сумлінніше виконання людьми в міліцейській формі своїх посадових обов’язків внаслідок підвищення зарплати...

Юрій Луценко: Седеньогрошове забезпечення працівників збільшилося вдвічі, з 420 гривень у 2004 році до 840 сьогодні.

Ірина Біла: чи то статистика успіхів, якою так пишається міністр Юрій Луценко...

Юрій Луценко: В цьому році грабежі і розбої скоротилися на 10%. Безумовним досягненням є понад 40% зменшення крадіжок, в тому числі падіння на 38% крадіжок з квартир, 18% скорочення угонів автомобілів.

Ірина Біла: але рівень довіри українців до міліції зріс.

За даними Центру ім. Разумкова, майже сорок відсотків співвітчизників довіряє людям у міліцейській формі.

Хоча ставлення до правоохоронців в кожній області різне. Найменше симпатизують міліції у Кримській, Чернівецькій та Сумській областях.

Не вельми довіряють українці і дільничним міліціонерам.

Деяку невтішну статистику озвучив і, звісно ж, прокоментував при нещодавній зустрічі з керівництвом міліцейського відомства Президент Віктор Ющенко.

Віктор Ющенко: Дільничний інспектор – довіри 34%, а недовіри 33%.

Цікаво, якщо таке запитання поставити, наприклад, у Харківській області, то там довіряють 20%, цілком довіряють 7%, а все решта негатив.

Що можна сказати? Три крапки поставити. Працюємо на свисток.

Івано-Франківськ – 23% довіряють, цілком довіряють 2%. Три четверті громади регіону не довіряють першому патрулю, дільничному. Жулікам більше довіряють.

Це ті істині ордена, які ви у себе на грудях повинні носити, тому що питання вашої служби – це питання довіри.

Ірина Біла: “Кадри вирішують усе,” - погоджується глава МВС Юрій Луценко. І головну увагу концентрує на вихованні вже нового покоління. Значно культурнішого і тактовнішого.

Юрій Луценко: Виховання нового покоління співробітників МВС – це одне з найбільш складних і важких завдань.

Згідно соціологічних опитувань, саме некультурність, грубість, нетактовність міліціонерів стоїть на першій позиції, яка дратує наше суспільство.

Але наша міліція не стане авторитетним і поважним інститутом влади до того часу, поки на службу до неї у своїй більшості не прийдуть люди нової формації: чесні, слухняні, патріотичні, які цінують не тільки честь мундиру, але й довіру українців.

Ірина Біла: Київ – це місто, де міліції довіряють найбільше. І все закортіло поцікавитись, а що ж не подобається в роботі міліції столичним мешканцям?

Респондент: В мене не було таких ситуацій, щоб я зверталася. Зазвичай, якщо звертаються, то нічого хорошого не виходить - скрізь треба платити гроші.

Респондент: Не можу сказати, що саме. Наскільки мені відомо, закордоном в міліції вважається дуже престижним працювати, а в нас туди беруть всіх підряд. Це мені не подобається.

Респондент: Ні, нічого поганого не чула. Тільки по телевізору інколи.

Респондент: В діяльності міліції обурює те, що вони грабують людей. І треба, і не треба зупиняють, ДАІшники особливо. Зарплату їм треба підняти, тоді вони не будуть з нас тягнути.

Респондент: Є плюси і мінуси у всякій роботі. Точно так і у них. В міліцію, як правило, йде та людина, яка в іншому себе не знайшла.

Ірина Біла: Кожне місто і кожен регіон має певні болючі місця, вирішити які до снаги лишень співробітникам МВС.

Скажімо, мешканці прикарпатських районів вже який рік потерпають від повеней, одна з причин яких незаконна вирубка лісів.

В той час, як одні нарощують на карпатських лісах чималі статки, інші втрачають все: рідні домівки, особисте майно, спокій, певність у завтрашньому дні.

Як запевнили в Івано-Франківському відділку міліції кореспондента радіо “Свобода” Івана Костюка, раніше запобігати подібним злочинам було вельми складно, оскільки зловмисники мали підтримку з боку владних структур.

Іван Костюк: Чисельність правоохоронців на Прикарпатті впродовж останніх півтора року скоротилася. Однак це аж ніяк не вплинуло на ефективність їхньої роботи. Про це заявив керівник центру зв’язків з громадськістю обласного управління Міністерства внутрішніх справ підполковник Василь Гультейчук.

На його переконання, міліціонери Івано-Франківщини лише позбулися випадкових людей у своїх лавах.

Від часу обрання Президентом Віктора Ющенка в області якісно змінилась робота правоохоронців. Міліціонерам вдається розкривати майже всі важкі злочини. Це передовсім убивства.

Вони також узялись розслідувати нерозкриті злочини минулих років. У цьому напрямку працюють досвідчені міліціонери, які пішли у відставку. З них створено підрозділ „Сова”.

Намагаються ефективно протистояти також злочинам в економічній сфері.

Як результат, рівень злочинності на Івано-Франківщині є одним з найнижчих у державі.

Головним напрямком роботи прикарпатських правоохоронців зараз є боротьба з розкраданням лісу. На цьому наголошує помічник керівника управління УМВС в області Олена Кулик.

Олена Кулик: Дане питання є пріоритетним для працівників і керівного складу УМВС області, оскільки це питання розглядалося як першочергове головою обласної держадміністрації.

Для запобігання розкрадання лісу УМВС робить наступні кроки: пости ДАІ виставлені по дорогах області, стежать за тим, чи лісовози мають усі відповідні документи.

Іван Костюк: Допомагає в роботі правоохоронцям також населення, яке потерпає від повеней, що виникають унаслідок вирубування карпатських лісів. Це підкреслює Олена Кулик.

Олена Кулик: Також іде співпраця із сільським населенням, особливо в горах.

Іван Костюк: Правоохоронці також заявляють, що до приходу нової влади вони зчаста не мали ефективних важелів впливу на фірми, які займалися фактичним розкраданням карпатського лісу. Зараз ситуація перебуває під контролем правоохоронців.

Ірина Біла: А ось правові дії самих правоохоронців повинна контролювати громадськість. Залучення громадських організацій до моніторингу роботи правоохоронних органів відбувається у всьому світі.

В Україні також є подібний досвід. Зокрема, харківські правозахисники спробували придивитись до того, як відбувається затримання людини у райвідділку міліції. Результат красномовний: кожен п’ятий, затриманий правоохоронцями, завдяки роботі адвоката на першій стадії, був звільнений.

З подробицями Вікторія Маренич з Харкова.

Вікторія Маренич: Протягом трьох років харківські правозахисники вивчали стан справ із дотриманням прав людей, затриманих правоохоронними органами Харківщини. Виявилося, що кожен десятий, хто коли-небудь мав справи із органами МВС, на собі відчув недобре поводження з боку правоохоронців.

Проте, за словами правозахисників, не кожен потерпілий від свавілля та жорстокого поводження в міліції, готовий до оприлюднення цієї інформації.

Фондом захисту жертв катувань та жорстокого поводження за цей час було розглянуто 60 справ, 40 з яких прийнято до розгляду Європейським судом з прав людини.

Паралельно у правозахисників народилася ідея надання адвоката потерпілому на першій стадії, тобто у райвідділку міліції. В результаті, у кожному п’ятому випадку затриманий був відпущений на свободу.

Проте не у всіх з чотирьох райвідділах міліції: Київського, Дзержинського, Орджонікідзевського та Червонозаводського районів Харкова роботу адвокатів сприйняли на „Ура!”.

Мовить адвокат Аркадій Бущенко.

Аркадій Бущенко: З одним райвідділом взагалі у нас не склалися стосунки, і затримані не знали про те, що вони можуть звернутися до адвокатів. В інших випадках також відчувався супротив нашій роботі з боку правоохоронних органів. Проте ми маємо свої напрацьовані механізми, щоб все ж таки бути залученими до розгляду справ.

Вікторія Маренич: Участь правозахисників була необхідна і у мобільних групах, які було створено задля вивчення ситуації у закритих від суспільства закладах.

Мовить Людмила Клочко, завідуюча громадською приймальною Харківської правозахисної групи.

Людмила Клочко: В мобільних групах ми побували не лише у слідчому ізоляторі, а й у виправних закладах Харківської, Полтавської та Сумської областей. І, спілкуючись із засудженими, розуміли, що багато справ можна було уникнути, якщо б на ранніх стадіях у затриманого був кваліфікований адвокат.

Вікторія Маренич: Цікаво, що по закінченню цього проекту, правоохоронці активно почали говорити про те, що громадський контроль у їхній роботі є просто необхідним, і цей досвід потрібно поширювати.

Мовить Лариса Волкова, керівник прес-центру УВС в Харківській області.

Лариса Волкова (переклад): Цей проект – це перша ластівка, з нього і почнеться запровадження громадського контролю в роботі правоохоронців.

Його почали у нас, щоб вивчити, скільки потрібно коштів для того, щоб довести наші стандарти роботи до європейських стандартів.

Вікторія Маренич: А для правозахисників цей проект став поштовхом для створення програми безоплатної юридичної допомоги мешканцям Харківщини.

Згідно указу Президента України, за два тижні у Харкові відкриються два таких центри.

Ірина Біла: “Закони подібні до павутиння, - казав давньогрецький законодавець Солон, - якщо в них потрапляє безсилий та легкий, вони витримують, якщо великий, то він розірве їх і вирветься”.

Справедливість – цей принцип повинен унеможливити слабкість павутини і зробити її однаково міцною для всіх. “А втілити в життя принцип справедливості і покликані правоохоронні органи,” - переконаний Президент Віктор Ющенко.

Віктор Ющенко: Якщо ми будемо шкутильгати у темі правоохоронної діяльності, то ми порушимо фундаментальний пріоритет, який заключається в одному слові – “справедливість”.

Відчуття справедливості в людини формується тільки при одній умові: після порушення завжди фіксується покарання.

Ірина Біла: Здавалося, справедливо було б, аби бандити сиділи в тюрмах, як і обіцяв у передвиборчий час Віктор Ющенко.

Чому ж це гасло не втілюють в життя співробітники МВС? Думка Юрія Луценка.

Юрій Луценко: Бандити не будуть сидіти в тюрмах, поки міліція не отримає права вести оперативно-слідчі дії відносно представників влади і самостійно доводити справи до суду.

Чому пересічними слюсарями, сантехніками, що вчинили п’яну бійку, міліція може займатися, а головою сільради, що зробив те ж саме, займається прокурор? Чому бізнесмен, що організував багатомільйонну будівничу аферу, знаходиться під слідством МВС, а його потенційний співучасник із мерії виключно в юрисдикції прокурора?

Зрозуміло, що ноги із цього збочення ростуть із радянської системи, коли чиновника і автоматично члена Компартії до засудження необхідно було спочатку виключити з КПРС для чистоти лав, тому ними і переймалася прокуратура, а не міліція.

Але громадяни незалежної демократичної України цього не повинні розуміти.

Ірина Біла: Натомість громадяни нової України хотіли б зрозуміти багато інших причин, через які вони почуваються незахищеними від беззаконня.

“Де причини?” – запитав у правоохоронців і Віктор Ющенко.

Віктор Ющенко: Де причина того, що колосальний національний ресурс тратиться в пусту? Ви коли-небудь аналізували, скільки у вас в кабінетах сидить, а скільки працює на вулиці? Чому виникла ця піраміда? Чому там, де людина найбільше потребує хоч візуального контакту з міліціонерами, вона його не бачить? Це що, проблема грошей? Ні, це скоріше всього тактичне розуміння виконання абсолютно представницької функції міліції України.

Що людей найбільше турбує? Люди хотіли б бачити більший порядок в місті, на вулиці, вони хочуть більшого захисту своїх прав і свобод.

Ірина Біла: А свобода, як казав Вольтер, “ полягає в тому, аби залежати лишень від законів”.

Це була програма “Нова Україна”, яку підготувала Ірина Біла.

Шануймося!

Говорить радіо “Свобода”!

НА ЦЮ Ж ТЕМУ

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG