Доступність посилання

ТОП новини

Президент і парламентська криза: що може зробити глава держави і які його дії є найбільш доцільними?


Кирило Булкін Київ, 13 липня 2006 (RadioSvoboda.Ua) - До якого шляху розв’язання нинішньої політичної кризи схилятиметься Президент – до створення “широкої коаліції”, розблокування роботи Верховної Ради за збереження того формату, який наявний зараз, чи до розпуску парламенту? Про це говорили гості вчорашньої “Вечірньої Свободи”: народні депутати України Анатолій Матвієнко (голова УРП “Собор”, блок “Наша Україна”) та Володимир Яворівський (БЮТ).


У час жорстокого протистояння, що триває у стінах Верховної Ради, позиція Президента є одним з вирішальних чинників. Народний депутат України Володимир Яворівський (БЮТ) вважає, що Президентові сьогодні не бракує повноважень, впливу й навіть політичного авторитету, щоб, як він каже, “розставити все на свої місця”. На запитання про те, яким саме чином Віктор Ющенко може це зробити, Володимир Яворівський окреслив кілька можливостей:

“Перший вихід – це те, що, звичайно, може зробити Президент. З моєї точки зору у нього достатньо конституційних аргументів, для того, щоб розпустити цей парламент. Друге, що залишається (я хочу це підкреслити), - це ще вулиця, це народ. Те, що сьогодні на Майдані є люди, то це не ми їх виводили. Це вийшли люди. І третя версія – це ми йдемо в опозицію, тобто рухається цей сценарій, який є, Україну ведуть до білоруської версії. Але ми, БЮТ, йдемо в опозицію. “НУ”, якщо вона визначається і є з нами, то вона є з нами. Це наші колеги.”.

Позиція народного депутата України Анатолія Матвієнка (блок “Наша Україна”) полягає у тому, що правові підстави для розпуску Верховної Ради Президент отримає лише якщо до 25-го липня Парламент не зможе сформувати уряд. Та навіть і за такого перебігу подій він має зважати у своїх діях на необхідність збереження єдності українського суспільства, – вважає Анатолій Матвієнко. Найважливіше, на його думку:

“... щоб Президент позиціонував себе як Президент усієї України. Мені дуже не подобається 33 % Партії Регіонів. Мені не подобається наявність комуністів у парламенті, дуже не подобається. Але вони є. І ми маємо розуміти, що Президент стоїть перед реальним фактом, а не перед емоціями. І тому Президент не може діяти емоційно, Президент має діяти виключно конституційно. Як і парламент, до чого він має їх закликати. І тому Президент повинен зробити все, щоб цієї хрупкості, яка сьогодні є, не розпалюючи, не завести Україну в такий лабіринт, з якого ми не вийдемо”.

Тож пан Матвієнко ставить під сумнів ідею розпуску парламенту й наступні позачергові вибори. є можливий результат цих виборів:

“Я хотів би, щоб ми сьогодні не захоплювалися виборами. Тому що якщо ми подумаємо, чим ми їх закінчимо, то я далекий від того, що ми гарантуємо той результат, який сьогодні ейфорійно дехто підігріває”.

Виходячи з цього, Анатолій Матвієнко вважає недоцільним для Президента користуватися можливістю розпуску Верховної Ради, навіть якщо юридично він матиме для цього підстави.
XS
SM
MD
LG