Доступність посилання

ТОП новини
16 Жовтень 2018, Київ 05:30

Німеччина хоче більше наблизити до Європи Україну та інших східних сусідів ЄС


Наталія Вікуліна Брюссель-Берлін-Гаага, 18 липня 2006 (RadioSvoboda.Ua) – Берлін хоче зробити європейську політику сусідства більш привабливою для України та інших східних сусідів Євросоюзу. Таку інформацію підтвердили для радіо «Свобода» в німецькому міністерстві закордонних справ. За пропозицією Німеччини, країни-учасниці європейської політики сусідства мають бути поділені на дві групи. Перша з них включатиме Україну та інші європейські держави, які матимуть кращі шанси співпрацювати з Євросоюзом, до другої увійдуть країни Північної Африки та Близького Сходу, яким Берлін пропонує не надавати перспективу членства.

Європа може покращити свою політику сусідства, Україні та іншим східним сусідам слід запропонувати кращі перспективи співпрацювати з Євросоюзом. Так вважають в німецькому зовнішньополітичному відомстві, де народилася ідея змінити європейську політику сусідства, від чого можуть виграти Україна, Грузія, Вірменія і Азербайджан, а також Молдова і Білорусь у майбутньому.

Готуючись до головування в Євросоюзі в першій половині наступного року, Берлін висуває пропозиції змінити підхід до сусідів і розділяє їх на дві географічні групи. Так, Київ та, приміром, Тбілісі можуть потрапити до елітного клубу наближених до Євросоюзу, у той час як іншим учасницям європейської політики сусідства – наприклад, Алжиру, Єгипту чи Сирії – пропонується не надавати перспективи вступити до ЄС.

Одна з речниць міністерства закордонних справ Німеччини повідомила Радіо Свобода, що німецькі дипломати поки що тільки почали розробляти цю пропозицію і що наразі невідомо, в яких галузях Євросоюз та Україна зможуть працювати активніше. Коли МЗС Німеччини остаточно підготує пропозицію щодо сусідів, тоді Берлін почне переговори з іншими державами Євросоюзу, а також країнами-сусідами.

За словами прес-секретаря, Німеччина завжди підтримувала демократичні зміни в сусідніх з ЄС країнами та їхнє наближення до Євросоюзу. Тож, каже речниця, немає нічого дивного, що перед початком головування в ЄС Берлін робить пріоритетом кращі відносини Євросоюзу з країнами-сусідами. Дипломат повідомила, що про членство в ЄС для України нині не йдеться, а нова пропозиція має збільшити співпрацю Києва з Євросоюзом та підтримати українські реформи, які, за її словами, проходять інколи дуже важко.

Роб Бодуан, старший дослідник нідерландського Інституту міжнародних відносин Клінгендал, вважає слушним німецький план щодо сусідів.

«Я думаю, що це дуже мудра пропозиція. Я особисто критикував європейську політику сусідства за її недиференційований підхід – так, Євросоюз застосовує ту саму політику щодо, скажімо, Марокко, Йорданії, Ізраїлю та щодо країн європейського континенту», – вважає нідерландський експерт.

Він також не згоден з тим, що Євросоюз розпочав переговори про вступ з Туреччиною, а Україні пропонує тільки політику сусідства. Бодуан припускає, що якщо пропозиція буде втілена в життя, то Україна та інші східні сусіди ЄС зможуть отримати кращий доступ на європейський ринок і більшу фінансову підтримку європейських фондів. Експерт прогнозує, що з новою політикою східні сусіди Євросоюзу зможуть претендувати на членство в ЄС – скажімо, за пару десятиліть.

«На мою думку, люди в Німеччині, яка головуватиме в ЄС наступного року, розуміють: Європейська політика сусідства повинна застосовувати різні підходи. А майбутнє членство, цей привілейований статус для країн на кшталт України, – це половина шляху до вступу до Євросоюзу», – сказав експерт з Нідерландів Роб Бодуан в інтерв`ю для Радіо Свобода.
XS
SM
MD
LG