Доступність посилання

ТОП новини
23 Липень 2018, Київ 17:37

Україна не повинна боятись вступу до Європейського Союзу, вважають чеські політологи


Оксана Пеленська Прага, 18 липня 2006 (RadioSvoboda.Ua) – Життям у Європейському Союзі задоволена переважна більшість громадян ’’двадцятип’ятки’’. Навіть найбільші євроскептики – австрійці, й ті не можуть заперечити, що спільними зусиллями Європа успішно захищає найбільші демократичні цінності – право людини на працю, відпочинок, свободу слова і пересування. За результатами останнього опитування і більшість чехів задоволена вступом своєї країни до Європейського Союзу.

55% чехів оцінює позитивно своє життя у Європейському Союзі. За два роки, що минули від вступу цієї центральноєвропейської країни до ЄС, чехи забули, що таке візи, принизливі черги, хабарі за якісь довідки, перевірки документів на кордонах. Особливо задоволена молодь. Для них відкрились широкі можливості здобути освіту, вивчити мови, знайти роботу. Задоволені й люди старшого покоління. Наприклад, сьогодні нічого не затримує пенсіонерів знайти собі для відпочинку пансіонат у Німеччині, Австрії, чи скажімо, в Чехії зі спеціальною знижкою для людей похилого віку. Адже уніфіковане медичне єврострахування такі можливості відкрило всім.

У порівнянні з чехами найбільшими єврооптимістами є громадяни Голландії та Ірландії. В цих країнах понад 70 % жителів задоволені життям у європейській спільноті. До єврооптимістів належать і жителі Люксембурга, найбагатшої країни у ’’двадцятип’ятці’’.

72% її жителів вітають життя в ЄС, незважаючи на те, що як найбагатші до спільної каси відносно кількості населення вкладають найбільше.

А ось австрійці незадоволені тим, що як багата країна мусять підтримувати бідніших, зокрема нових членів Євросоюзу. Тому серед них сьогодні найбільше євроскептиків – понад 60 %.

Два роки тому вступ Чехії, а також сусідніх з Україною Словаччини, Польщі та Угорщини до Європейського Союзу вітали країни так званої старої Європи. Хоча в самих цих посткомуністичних країнах не раз озивались голоси, особливо комуністів та лівих, про загрозу капіталістичного ярма та утисків. Яка небезпека існує сьогодні перед новими кандидатами до вступу до ЄС, зокрема перед Україною ?

Таких загроз немає, вважає аналітик празького щоденника ’’Лідове новіни’’ Мартін Звєржіна:

«Ні, Україна в жодному випадку не повинна боятись вступу до ЄС. Єдине, це потрібно уважно поставитись до самого вступного процесу, наприклад, повчитись на нашому досвіді. Чехія не подбала про деякі деталі, багато речей ми довідались запізно, вже після вступу до ЄС. Тобто, про умови вступу і життя в ЄС можна і треба домовлятись наперед. Але сьогодні переважна більшість чехів позитивно ставиться до в ЄС, причому серед них є навіть ті, хто перед цим був дуже скептичним».

На думку чеського аналітика, шлях України до ЄС буде довшим, але не потрібно боятись труднощів. І в жодному разі не дивитись у бік скептиків і тих, хто сьогодні без оптимізму ставиться до подальшого розширення Євросоюзу. Нині, наприклад, 55% чехів підтримує вступ Румунії, Хорватії й Болгарії до ЄС, серед німців та австрійців таких громадян менше третини.
XS
SM
MD
LG