Доступність посилання

ТОП новини

Лицар чи зрадник і кат власного народу? Які таємниці із життя і смерті князя Яреми Вишневецького заховані в монастирі на Лисій Горі?


Єва Поштар Варшава, 18 липня 2006, (RadioSvoboda.Ua) Міф таємничої смерті князя Яреми Вишневецького, його неоднозначна біографія, позначена жорстокою розправою з українським народом під час повстання Богдана Хмельницького, потім таємне перепоховання його тіла в монастирській гробниці. Врешті-решт таємниця щодо автентичності його останків. Усе те у час літніх мандрівок приваблює численних польських туристів у Свєнтокшиські гори.

Кожен із поляків ставить собі питання, яким насправді був цей польський магнат, батько польського короля Міхала Корибута Вишневецького, нащадок руського роду: героєм у битвах із козацькою черню чи зрадником і катом власного роду ?

Князь Ярема Вишневецький був нащадком відомого отамана козаків Байди Вишневецього. Князь Ярема полонізувався, як і багато інших магнатів у 17-му столітті, що вийшли з руського роду. Під час повстання Богдана Хмельницького Ярема Вишневецький стояв у першій лінії захисників Берестечка перед козацько-татарською армією. Поляки називають Ярему одним з героїв цієї переможної для них битви. Невдовзі після Берестечка, у серпні 1651 року Ярема помирає у військовому таборі Паволоч. Його поховано у Сокалі, однак дружина вирішила перевезти тіло князя Яреми у безпечніше місце - кількасот кілометрів на захід, у монастир на горі Святий Хрест у Свєнтокшиських горах.

Монах місцевого монастиря, який сьогодні проводжає туристів до гробниці князя Яреми Вишневецького, отець Кароль Ліпинський сказав Радіо Свобода, що родина боялася помсти козаків.

Дружина побоювалася, що коли козаки дізнаються, де похований Вишневецький, їхній ворог номер один, тоді вони можуть не вшанувати його останків. Не знати, як було б насправді, чи вони насправді не вшанували б, шукали б помсти після смерті. Дружина звернулася до власників гробниці на горі Святого хреста. Вони погодилися. Це перепоховання мало бути тимчасове. І тіло Яреми перевезене. І від того часу він тут спочиває.

Для польських туристів князь Ярема - це національний польський герой, оспіваний Генриком Сєнкевичем у історичному романі "Вогнем і мечем". Однак для істориків Вишневецький є неоднозначною постаттю. Британський історик Норман Дейвіс у книжці про історію Польщі називає князя Ярему однією з найбільш контроверсійних осіб польської історії, яка, хоч брала участь у актах нечуваної жорстокості, все ж таки була дуже популярною серед польських магнатів.

Отець Кароль Ліпинський з монастиря на Горі Святий хрест так оцінює ставлення поляків до Яреми Вишневецького:

-Ми вважаємо його героєм. Однак для тих, які понесли поразку, які з нами боролися, напевно не буде героєм, вони будуть вважати його кимось на зразок.... -

Ким? - Людиною, неприязною їм.


Бард руху польської “Солідарності” Яцек Качмарський ось так написав у вірші про руського воєводу:

Князь Ярема, Князь Ярема, Батько дітей на паль вбитих! Князь Ярема, Князь Ярема, Неофіт - бо політик.
XS
SM
MD
LG