Доступність посилання

ТОП новини

Що відбувається в Кодорській ущелині.


Василь Зілгалов Прага, 2 серпня 2006 (RadioSvoboda.Ua) – Минулого тижня офіційний Тбілісі оголосив про встановлення державної юрисдикції Грузії на частині території самопроголошеної Абхазької республіки – в Кодорській ущелині. Військову операцію проти непокірного представника Тбілісі в Кодорі Емзара Квіціані грузинська влада називає "поліцейською акцією проти криміналів". Росія вимагає виведення грузинських сил з Кодору.

Грузинські військові виїзджають з Кодорської ущелини, 29 липня 2006.
Кодорська ущелина дійсно є частиною колись автономної в складі Грузії Абхазії. Але у війні із непокірними абхазами в 1992-93 роках свани, що є більшістю населення Кодору, стали на бік грузинів. Тепер президент Міхаіл Саакашвілі оглосив, що відновлена юрисдикція Грузії в серці раніше непокірного регіону і Тбілісі збирається перевести туди Абхазький автономний уряд у вигнанні. Хоча непокірний колишній представник Тбілісі в Кодорському районі Емзар Квіціані не підкорився наказу грузинської влади про роззброєння його колись "героїчного батальйону Монадіре / мисливців/", котрий боронив раніше ущелину від сил самопроголошеної Абхазії. Тому ситуацію в районі напружена і чимало озброєних прихильників Квіціані ще ховаються в зелених горах Кодору. Офіційна влада в Тбілісі, та й чимало експертів, називають цих людей Квіціані криміналами. Наприклад, Мет‘ю Брайз, заступник радника Держсекретаря США з питань Європи та Євразії, каже про дії Тбілісі в Кодорі:

"Я вважаю, що ця операція може послужити стабілізації ситуації надалі і також думаю, що ці дії з ліквідації кримінальних елементів реально змінили жахливе становище для місцевих жителів в Кодорській ущелині".

Але влада нинішньої Абхазії в особі її президента Сєрґея Баґапші заявляє, що в разі введення армії Грузії на територію Кодору абхазці оголосять мобілізацію своїх армійських сил. Деякі спостерігачі вважають, що операція Тбілісі в Кодорі дає Саакашвілі шанс змінити ситуацію в регіоні на його користь, бо в частині Кодорської ущелини Росія не може використовувати свій мандат миротворця. Тоді виникає питання про перегляд ООН такого мандату і введення в регіон нового, додаткового контингенту за ухвалою Ради Безпеки ООН, котрий допоміг би контролювати ситуацію і боротися також проти криміналів. Вже згаданий представник Білого Дому Мет‘ю Брайз переконаний, що ця ситуація має стати предметом переговорів між Сухумі і Тбілісі за участі ООН і Росії:

"Ми ведемо переговори через ООН про те, як це зробити, можливо це чи ні. Ми не кажемо, що необхідно замінити діючі російські миротворчі сили під егідою СНД, йдеться про розширення, доповнення їхніх можливостей".

У своїх намірах стабілізувати ситуацію в регіоні Грузія шукає підтримки в міжнародної спільноти, НАТО і ЄС. Тбілісі також вимагає переглянути мандат миротворчих сил ООН в регіоні. Україна заявила про свою підтримку зусиль Грузії в Кодорі. Росія ж нині створила два додаткових блок-пости своїх миротворців в нижній частині Кодорської ущелини.
XS
SM
MD
LG