Доступність посилання

ТОП новини

Фіни проголосували за націоналістів-євроскептиків


Лідер партії «Справжні фіни» Тімо Сойні
Лідер партії «Справжні фіни» Тімо Сойні

Прага – Фінська преса називає парламентські вибори, які відбулися в неділю, «революцією». В результаті голосування владну партію посунули націоналісти-євроскептики, які посіли третє місце. Очікується, що уряд буде сформовано за участі партії під назвою «Справжні фіни», а це недобра новина для планів Європейського Союзу, який має намір допомагати країнам, що опинилися на межі економічного колапсу.

Популістська партія «Справжні фіни» виграла майже п’яту частину голосів, чим збільшила свою присутність у фінському парламенті майже у вісім разів. Тепер вона матиме 39 із 200 місць. Із парламентських перегонів вона вийшла третьою, слідом за правоцентристською партією «Національна коаліція», що має 44 місця, та Соціал-демократичною партією Фінляндії, що здобула 42 місця. Головна ж у дотеперішньому уряді центристська партія «Фінляндський центр» прем’єр-міністра Марі Ківініємі, яка отримала лише 35 місць, заявила, що переходить в опозицію.

Відразу після виборів у неділю лідер партії «Справжні фіни» Тімо Сойні заявив, що сподівається, що його партію запросять до створення коаліційного уряду.

«Ми намагаємось сформувати уряд і увійти до уряду більшості. Ми будемо його складовою частиною і далі будемо вести переговори з іншими партіями в коаліції про те, яким буде майбутнє і якою буде політика щодо питань Європейського Союзу», – заявив він.

За популістів голосували невдоволені через їхню відвертість

На думку оглядачів, виборчому успіхові «Справжніх фінів» посприяло масове невдоволення виборців рішенням Європейського Союзу надати фінансову допомогу таким країнам, як Греція, Ірландія та Португалія, які опинилися на межі фінансового колапсу. Партія, яка стала виразником інтересів невдоволеної частини суспільства, заявляє, що немає потреби фінансувати «марнотратів».

Один із їхніх виборців, Матті Пієтіайнен, говорить, що «Справжні фіни» сказали вголос те, що інші сказати не наважилися.

«Те, як «Справжні фіни» зуміли публічно сказати речі, які звичайні люди навіть могли не розуміти, мало велике значення. Крім того, вся ця метушня навколо Португалії та Греції також далася взнаки на результатах виборів», – каже виборець.

Дотеперішній парламент Фінляндії підтримав плани ЄС щодо підтримки Португалії. Ймовірний новий прем’єр, лідер «Національної коаліції» Юркі Катайнен натякає, що змін у цьому питанні не буде. А от лідер «Справжніх фінів» каже, що будуть.

Фінляндія стала ще однією країною ЄС, де традиційні партії почали поступатися підтримкою раніше маргінальним політичним силам, що виступають із антиєвропейських та антиіммігрантських позицій. На нещодавніх регіональних виборах у Франції велику підтримку здобула права партія «Національний фронт» під керівництвом Марін Ле Пен. У Нідерландах значною популярністю користується «Партія за свободу» Герта Вілдерса, який обіцяє припинити «ісламізацію» країни.
  • Зображення 16x9

    Марія Щур

    В ефірі Радіо Свобода, як Марія Щур, із 1995 року. Кореспондент, ведуча, автор програми «Європа на зв’язку». Випускниця КДУ за фахом іноземна філологія та Центрально-Європейського університету в Празі, економіст. Стажувалася в Reuters і Financial Times у Лондоні, Франкфурті та Брюсселі. Вела тренінги для регіональних журналістів.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG