Доступність посилання

ТОП новини

Дійова особа – Віктор Приходько


Сергій Рахманін Київ, 19 серпня 2006 року

Сергій Рахманін

Доброго усім вечора. З вами – програма “Звуки життя: дійова особа” – спільний проект Радіо Свобода та “Нашого Радіо”. Я - її ведучий Сергій Рахманін.

Сьогодні у нас в гостях – ключова дійова особа українського кіно, якщо взагалі можна говорити про українське кіно як явище, як про тенденцію, як про правило, а не виняток.

Віктор Приходько – людина, яка створила близько 30-ти різних проектів, людина, яка була причетна до створення каналу СТБ, людина, яка донедавна очолювала кіностудію імені Довженка, яка зараз є керівником, наскільки я розумію, власником компанії Про-ТВ, що опікується питаннями українського кінематографу і навіть намагається побудувати щось на кшталт українського Голівуду, хоча має чимало конкурентів.

Віктор Приходько (переклад з російської)


Я народився в 57-му році у Києві. Батьки у мене – лікарі. Я закінчив у 80-му році університет за спеціальністю математика. У 89-му закінчив театральний інститут як режисер.

З тих пір я працював, навіть напевне трохи раніше. Почав працювати з третього курсу інституту. Поїхав у Москву працювати на “Останкіно”, потім приїхав сюди, вже під час перебудови, тоді вже знімали кіно, кліпи, серіали, шоу довгоносиків, все, що завгодно, і так до цих пір.

У нас не було невдалих серіалів, пару десятків зняли. Лише в цьому році ми знімаємо 300 годин серіалу. Гадаю, що ми якщо не найбільші, то одні з найбільших в цій країні виробники серіалів.

Сергій Рахманін

Пане Вікторе, щиро вітаю Вас у нашій студії.

Віктор Приходьмо


Добрий день.

Сергій Рахманін

Чи є сьогодні українське кіно? Яким воно буде? Яке в нього майбутнє? Про минуле будемо говорити значно менше.

Як Ви ставитеся до українського кіно? Яким хочете його бачити? Таке питання ми ставили пересічним киянам на вулицях нашого міста. Отже, vox populi – точка зору народу.

Респондент


Українське кіно, на жаль, не зустрічається так часто на телебаченні, як іноземне. Ті ж самі російські кінофільми. Найбільше, що зустрічається, це коли пишуть в пресі, що зараз українське кіно розвивається, але на екрані його, на жаль, не видно.

Респондентка

Дивилася дуже багато, але назви не згадаю. Дуже багато дивилася, і дійсно у нас стали показувати гарні фільми.

Респондент

Радянські є, але теперішні щось не дуже...

Респондент

Кіно Довженка начебто працює, але виходить дуже мало фільмів. Це один, напевне, фільм в рік, а може два.

Респондентка

Це все ж таки перші кроки. Але я думаю, ще все попереду.

Респондент

Я гадаю, воно розвивається, але не настільки добре, як мало б розвиватися. Тому що дійсно таких картин, які могли б бути відомі широкому загалу, не існує.

Респондентка

Я не бачила українських фільмів, але я бачила російські. Їх просто перекладали українською мовою.

Респондент

Поки не буде прокату для українського кіно, його не буде.

Респондент

Українське кіно я хотів би бачити світлим, щоб воно відображало не лише минуле, але й сучасне. Мені особисто подобається, коли поєднується детектив з історією.

Респондент

Краще історичне, детективів і так вистачає. Стріляють там...

Респондентка

Та ні. Швидше всього просто гарним, яке показує наше життя.

Респондент

На рівні хоча б із російським, яке останнім часом досить серйозно просунувся.

Респондентка

Таким, щоб це могла подивитися і доросла людина, і дитина. Щоб могла побачити, що дійсно це Україна, говорять українською мовою, там актори дійсно грають професійно, а не якісь лялечки просто вийшли, які невідомо, чим займаються. І, звичайно, щоб був гарний сценарій.

Респондент

Це, напевне, і комедії, і серйозні фільми, і мультфільми.

Респондент

Щоб воно було тупо українською мовою, а не говорили там... Для чого нам американські фільми? На потрібні наші.

Респондент

Звичайно, такого маразму як “Мазепа” я більше не хотів би бачити.

Респондент

Якщо гарне кіно, то мені, звісно, цікаво і українське подивитися...

Сергій Рахманін

Отже, як Ви самі почули, думки були абсолютно різні, але здебільшого песимістичні. Можна говорити або про важкий стан українського кіно, або взагалі про його відсутність.

Пане Вікторе, Ви якої точки зору дотримуєтеся? У нас є кіно чи його немає?

Віктор Приходько


Для того, щоб обговорювати це питання, необхідно сформулювати терміни: що є українське кіно? Для мене, якщо чесно, відразу скажу, кіно – це окремий світ, там не ділять на раси, нації чи гендерні всілякі підрозділи.

Скажемо так, два роки тому ми відзняли на території України повністю фільм “Дім літаючих кинджалів”. Це китайський фільм відомого китайського режисера, знятий повністю в Україні.

Частина групи була українська, частина – японська, каскадери були австралійські. Частину техніки привезли з України, а частину – з Москви. Який це фільм, запитую?

Сергій Рахманін

Ставлення до того, що називати українським кіно, є різними. І ми далі почуємо точки зору з цього приводу різних відомих людей, які задіяні в українському кіно.

Моя точка зору полягає в тому, що має бути український режисер, і цей фільм має бути розрахований на власний внутрішній ринок.

Ми з вами знаємо багато фільмів, які знімалися на українському терені силами українських операторів за допомогою українських монтажерів, але їх фінансували здебільшого з Росії, вони йшли на прокат в Росію, замовляли їх росіяни.

До нас вони вже доходили, умовно кажучи, на другорядний, на вторинний ринок. Тобто цей фільм не знімав український режисер, його не знімали на українські кошти, він не був розрахований на український ринок.

Віктор Приходько


Трохи некоректно... Що таке український режисер? Параджанов – український режисер?

Сергій Рахманін

Давайте ми не будемо згадувати митців хоча б тому, що це був радянський час... З моєї точки зору, український режисер, це, наприклад, Метешко, Кириєнко, Шапіро...

Віктор Приходько


А Балаян?

Сергій Рахманін

Балаян, безумовно, український режисер, змушений працювати в Росії...

Віктор Приходько


Ні, Балаян – вірменин, я тому...

Сергій Рахманін

Давайте не брати до уваги етнічну приналежність. Я маю на увазі не це. Окей, немає американської нації, Коппола – італійський режисер чи американський?

Віктор Приходько


Ви кажете, що фільми знімають за російські кошти. По-перше, в цьому нічого поганого немає. За останні два-три роки Європа фінансує американських фільмів більше, ніж сама Америка.

Сергій Рахманін

Це не є погано. Якщо Ви помітили, я не брав до уваги як ключовий факт, за чиї гроші знімається фільм. Мається на увазі, що це був український режисер – людина, яка живе в Україні і знімає для українського глядача.

Віктор Приходько


З того, що Ви сказали, правильним є лише одна теза, що для українського глядача...

Сергій Рахманін

Правильним, з Вашої точки зору...

Віктор Приходько


Звісно, я кажу завжди лише свою точку зору. Тому що Оскаром нагороджують Ви знаєте, які категорії. Достатньо, щоб у титрах був або один з продюсерів, або один з режисерів, які представляють країну. Цього достатньо.

В даному випадку, Роднянський, коли знімав той самий фільм “Водій для Віри”, ви розумієте, про що я... (українсько-російський фільм. Продюсери Олександр Роднянський та Ігор Толстунов – Р.С.) Тому я б не ділив механічно за націями, все змішалося...

Сергій Рахманін

Я не намагаюся. Первісне запитання: у нас є українське кіно?

Віктор Приходько


Воно зароджується... Я погоджуюсь з тим, що українське кіно – це те, що, в першу чергу, цілеспрямовано створюють для українського глядача.

У світі всі категорії глядачів дивляться кіно лише про себе. Індійці дивляться лише індійське кіно. Американці не люблять європейських фільмів, навіть відзнятих в Європі. Якщо натура виглядає не по-американські, вони її дуже погано сприймають. І продюсери дуже погано відносяться до фільмів, де більше 15-20% неамериканської натури.

І українці значно більш чутливо віднесуться до фільму, знятого у них. Знімають мало і буде наразі мало через прокат.

Тільки український прокат не може окупити навіть малобюджетного фільму. Стеля українського прокату - приблизно півтора мільйона доларів. Значить виробнику попадає близько 30-ти відсотків, третина - прокатникам, ще третина – на податки. Це так, дуже грубо.

Отримуємо, що їм потрібно влізти у більше півмільйона доларів. За півмільйона доларів кіно зняти надзвичайно важко.

Сергій Рахманін

Але переважна більшість людей, які так чи інакше пов’язані з кіно, скаржаться, в першу чергу, на проблему прокату.

Раніше скаржилися на брак коштів, зараз ця проблема, я так розумію, минулася чи частково владналася. Здебільшого скаржаться на малу кількість залів і на проблему з прокатом. З Вашої точки зору, в чому головна проблема в прокаті?

Віктор Приходько


Просто мало кінотеатрів.

Сергій Рахманін

Це єдина причина?

Віктор Приходько


Реально потрібно дивитися... Розумієте, щоб лікувати хворобу, потрібно правильно оцінювати..

Сергій Рахманін

Потрібно поставити діагноз...

Віктор Приходько


Звичайно. Просто бідна країна. В Росії більше нафти, вони побудували більше кінотеатрів.

Сергій Рахманін

Знаєте, я б не пов’язував це лише з нафтою та бідністю...

Я сам бачив величезну кількість людей. Суб’єктивно як глядач я час від часу сам став ходити значно частіше в кінотеатри, хоча в мене не так багато на це часу.

Я постійно спостерігаю аншлаги, брак квитків. Тобто все те, що вже забуте з радянських часів. Попит на кіно є. Відповідно, я так розумію, все-таки це приносить певні дивіденди тим, хто будує кінотеатр. Віктор Приходько


Приносять, але не такі, як усім здається. По-перше, я не бачив браку квитків, на жаль, дуже давно. Я ходжу практично на усі фільми з сином, ми ходимо на перший чи другий день о сьомій чи дев’ятій годині, тобто на хороші сеанси.

Сергій Рахманін

Тричі впродовж останніх двох місяців, наприклад, я з дитиною приходили...

Віктор Приходько


На дорослі чи мультфільми?

Сергій Рахманін

На мультфільми... Але це також попит.

Віктор Приходько


На мультфільми – згоден, питань немає. От ми ходимо на 23-тю годину, коли останній сеанс, насправді зали практично пусті. Це в день прем’єри і на наступний день.

Про заповнюваність залу потрібно говорити з прокатниками. Вони краще скажуть. Це ринок, де все розвивається природнім шляхом. Залежить від попиту, якщо будуть черги, ростимуть кінотеатри, як гриби. Вони не ростуть так швидко, тому що...

Сергій Рахманін

Але ростуть.

Віктор Приходько


Так, але не так швидко, як хотілося б...

Сергій Рахманін

Тобто проблема прокату – це проблема низького попиту на продукцію?..

Віктор Приходько


Поки не дуже високий попит. Якщо чесно, очевидно, для нашої економічної ситуації квитки дорогуваті.

Сергій Рахманін

Тут я готовий погодитися. Давайте повернемося до дефініцій. У нас розбіглися точки зору з приводу того, що вважати українським кіно. Я пропоную послухати третю точку зору, яка напевне не збігатиметься з нашими.

Йдеться про продюсера, про людину, яка безпосередньо причетна до процесу. Отже, слово – телепродюсеру Сергію Баранову.

Сергій Баранов


Звідки фінансуються проекти – це насправді не так важливо. Я не знаю нашого законодавства, але я провів досить довгий час в Москві. Там національним продуктом вважають продукт, який має не менше 60% інвестицій від тої держави, де він знаходиться. В даному випадку, від Росії.

Велике значення має кількість задіяних людей. Це і технічний персонал, і творчий персонал. Якщо продукцію виробляють за іноземні кошти, але люди місцеві, то це все ж таки, на мою думку, місцева продукція.

Ми абсолютно технічно не готові, за виключенням камер, світла... Тобто все, що стосується продакшина – це є. Але що називається постпродакшином, тобто фінал продукції, вивід її на великий екран – у нас немає взагалі нічого.

Жодна картина, яка себе поважає, не ризикне ні проявлятися, ні монтуватися на нашій фабриці. Хоча зараз ведуть переговори про те, що в нас на студії ім. Довженка побудуть студії по звуку... Все це лише на рівні розмов.

Сергій Рахманін

Отже, це була точка зору людини, яким є інтегрований кінопроцес. Ваша точка зору, чи є у нас проекти, які хоча б на 60% фінансово можуть потягнути за український кошт. Це реально чи ні?

Віктор Приходько


Насправді в кіновиробництві питання пошуку грошей – одне із найпростіших на сьогодні, як не дивно. На сьогодні на кіно не так важко знайти гроші, якщо у вас дійсно цікавий проект, і ви можете показати його потенціал.

Однак у нас існують поняття: подобається чи не подобається це Росії. Мені, наприклад, не подобається, умовно кажучи, московський стиль. Я навіть плачу високі відсотки, щоб не їздити в Москву, щоб моїми справами у Москві займалися інші люди.

Мені дуже не подобається, але це на сьогодні наш головний ринок, ми вимушені з цим змиритися. І вам ніхто не дасть грошей під ринок, який гарантовано не поверне вам їх.

Сергій Рахманін

Одвічна проблема – зміст, форма... Чесно скажу, я – не фахівець, моя точки зору – це точки зору профана. Але я як глядач маю право на певну оцінку, як будь-який глядач.

Я мушу сказати, що я не дивився, але намагався передивитися деякі фільми, які вважаються першими повноцінними повнометражними українськими продуктами.

Я маю на увазі “Помаранчеве небо”, “Оранж лав”, “Прорвемося”, “Штольню”, яка, якщо я не помиляюся, в прокаті принесла аж 50 тисяч доларів, тобто шалені гроші. Я думаю, будь-який продюсер в США, в Росії чи в Європі застрелився б після такого успіху... Я їх не дивився, намагався їх дивитися, але просто не зміг.

Але я з естетським задоволенням, якщо можна так сказати, передивився фільм Дончика “Украдене щастя”, але це фільм, який напевно позбавлений комерційного успіху.

Це одвічна проблема. Чому так у нас трапляється останнім часом? Може це збіг обставин? Фільм, який справді яскравий і талановитий, він як правило приречений на неуспіх комерційний.

Фільм, який роблять як комерційний, це як правило халтура. Це на кшталт Оксани Байрак, яку у мене язик не повертається назвати кінорежисером. Ви можете пояснити, чому так? Чому ми не можемо зробити якісний і одночасно комерційний продукт?

Віктор Приходько


Справа в тому, що це не проблема українського кіно. У всьому світі однаково. Так, як і у всьому світі, однакові закони фізики. В Америці закон Гей-Люсака такий же, як і в Україні. Закони кінематографа такі ж, як і в Україні.

В Америці, де в так званому Голівуді знімають по 500-700 фільмів в рік, з них халтура складає 95%.

Сергій Рахманін

Я не сперечаюся, але є блискучі речі...

Віктор Приходько


В такому потоці попадаються...

Сергій Рахманін

“Апокаліпсис” і кримінальне чтиво – їм був забезпечений касовий успіх...

Віктор Приходько


Ні, абсолютно ні, відразу кажу.

Сергій Рахманін

Є така статистика...

Віктор Приходько


Ні, це не статистика... Давайте я розкажу, я знаю ці речі.

“Зоряні війни” трейлери перед прокатом зняли, тому що вважали, що це буде найбільший провал в історії кінематографа. Зняли рекламу з кінотеатрів, його не збиралися показувати. Джордж Лукас поїхав на Багами ховатися від ганьби. Це по-перше.

Ніхто не чекав успіху від фільму “Кресний отец”. Він побився об заклад із керівниками студії, якщо він збере більше 50-ти мільйонів, йому подарують мерседес. І вони йому подарували мерседес. Ніхто не очікував, що він збере стільки грошей.

І про кримінальне чтиво... Вважали, що це Арт-хауз...

Сергій Рахманін

Ми з Вами говоримо про різні речі. Ви кажете, що цей успіх не був прогнозований. А я кажу, що він в принципі був...

Віктор Приходько


Із 700 фільмів в рік 2-3 можуть бути випадково... Це в Америці називають surprise hit.

Сергій Рахманін

Тобто найбільша проблема – це мала кількість картин. Тобто, Ви вважаєте, якщо їх буде більше, то відповідно...

Віктор Приходько


Звісно, на голій землі квіти не можуть вирости. Має бути Оксана Байрак, мають бути інші режисери, які роблять багато продукції середнього рівня чи навіть нижче середнього... Це необхідно.

Сергій Рахманін

Я готовий з Вами погодитися. В принципі, з нами погодиться ще одна людина, яка говорить ще й про інші речі. Маю на увазі людину, відому в світі кіно, це Богдан Бенюк.

Сьогодні надаватимемо ще неодноразово слово акторам, людям, які напевне найбільше потерпають від браку запиту на якісних, кваліфікованих акторів, які в нас все ще є, але яких дедалі менше.

Богдан Бенюк


Фільми знімають. Єдине, що, на жаль, ми б не хотіли із якоїсь малої кількості фільмів мати вже великі результати, а так не завжди виходить. Бо все ж таки виробництво фільмів – це тема, де треба мати кількість, а від кількості з’являється якість.

Те, що доводиться зараз багато відмовлятися від кінокартин, це правда. Тому що вони не відповідають тим уподобанням і тій філософії, яку сповідую зараз я.

Єдина, яка у мене була радість, це минулого року я знявся у фільмі про Утьосова, там я зіграв Леоніда Утьосова. Мені було приємно, бо був цікавий сюжет і цікавий персонаж.

Гроші дають із Москви. Акторам платять і затверджують фінансування у Москві ті люди, які дають кошти. Це зрозуміла річ.

Безумовно, це не можна віднести до українського кіно. Українське кіно – це те, яке знімають на кошти нашого міністерства або на кошти людей, які живуть в Україні. Тоді можна зрозуміти, що це є українське кіно.

Так сталося з Утьосовим, що фільм ми зняли, але як його побачити, як я там зіграв, не знаю, тому що фільм крутитимуть у Москві. Чи права показу в Україні куплять, чи не куплять, невідомо.

Сергій Рахманін

Багато ми речей зачепили під час цього монологу. Точніше, зачепимо.

Так чи інакше, збіг обставин, але це закид на Вашу адресу. Адже, наскільки я розумію, і “Утьосов”, і “Махно” – це два проекти, які робилися під Вашою орудою, але Бенюк правий.

Хоча йдеться про осіб, які жили в Україні, йдеться про проекти, які робили в Україні, але прем’єра, якщо я не помиляюся на ОТР та НТВ, це проекти, які робили здебільшого на російські гроші.

Хоча проекти начебто мали б розраховуватися на українського глядача, але побачать його вперше російські глядачі. І невідомо, чи побачать його українці взагалі.

Правий Бенюк чи ні? Чи можна це вважати українським кіно? Сенс тоді робити ці проекти, які український глядач радше за все може не побачити чи побачити через супутник на російських каналах?

Віктор Приходько


Ми говоримо, особливо це відчутно було у Бенюка, дуже багато (не можна це назвати міфами) про хибні стереотипні думки. Вони заважають розуміти реальну картину. Українські гроші не визначають українськість кіно.

Сергій Рахманін

Про гроші ми ще поговоримо з Вами...

Віктор Приходько


І “Утьосова” і “Махна” зняла 100-відсотково українська група, і українських акторів - 90%.

Сергій Рахманін

Але вони йдуть в Росію.

Віктор Приходько


Це замовлення Росії. Нам все одно, де покажуть. Ми виробили якісний продукт, його показують на найбільших каналах Росії. Наші канали їх стовідсотково купуватимуть. Це ринкове питання: хто кому більше заплатить, той і показуватиме. Покажуть стовідсотково тут, але пізніше. Прем’єра має бути у них – це їхній продукт.

Це не проблема. Розумієте, в нашому українському менталітеті є таке, коли говорять: ой, все погано. Потрібно вміти знаходити паростки того, що в цьому добре і вміти цьому радіти.

У нас виходить, що замість того, коли режисер, той же Бортко, поїхав у Москву, кажуть, що все, це вже промосковський режисер, це вже нецікаво, він нам не цікавий.

Тобто, якби він поїхав у Голівуд, це наша гордість і шана, а якщо він поїхав у Москву – це зрадник. Чому?

Сергій Рахманін

Та ніхто...

Віктор Приходько


Та Ви ж казали, що Бортко – це не наша людина... Як це не наша, це наш українець, він виріс тут.

Сергій Рахманін

Я говорив про те, що його вже важко вважати українським режисером...

Віктор Приходько


Чому? Якби він був у Голівуді, то ким би його вважали?

Сергій Рахманін

Те ж саме. Він був би голлівудським режисером. Він живе в інших реаліях, працює за іншим форматом. Це цілком природно.

Не намагайтеся мене піймати на тому, що я картаю чи закидаю. Я ставлюся до Бортка з величезною повагою, хоча як глядач був абсолютно розчарований останнім його серіалом...

Віктор Приходько


Аналогічно.

Сергій Рахманін

Зараз справа не про те. Давайте до іншого. Я знаю про Ваші плани, принаймні, читав у пресі про Ваше бажання створити новітній український Голівуд.

Ви говорили про те, що в серпні, наскільки я зрозумів, перший павільйон буде зданий, а у вересні там почнуть робити українські проекти.

До речі, це Ваша фраза про це, не моя, що наше українське кіно за наші українські гроші. Тобто чомусь Ви цю фразу сказати, тобто Ви також вкладаєте якийсь сенс, який зміст в ці слова...

Віктор Приходько


Розповім, який. У Бенюка прозвучала фраза, що українське кіно – це те, яке зняли за гроші Міністерства культури. От це вже стовідсоткова неправда. Міністерство культури взагалі не має жодного відношення до кінематографу і найближчим часом навряд чи матиме.

Сергій Рахманін

Не матиме. В принципі, мені це також наболіле, я абсолютно не розумію сенс існування Міністерства культури.

Для мене взагалі загадка – чим займається це міністерство, навіщо воно існує, і кому спало на думку його створити і подовжити його існування.

Віктор Приходько


Я вже в кількох інтерв’ю казав, що ні в Голівуді, ні в Америці немає Міністерства культури та віце-прем’єра з гуманітарної політики, однак вони відмінно себе почувають.

Сергій Рахманін

Тут ми з Вами не будемо сперечатися.

Віктор Приходько


Повернемося до українських грошей та українського кіно. Чому я сказав про українські гроші. Кіностудія продовжує створюватися за графіком. Вкінці серпня ми дійсно закінчуємо...

Сергій Рахманін

Можна, я Вас переб’ю? Кошторис?

Віктор Приходько


В першу чергу, коштуватиме близько семи мільйонів доларів.

Сергій Рахманін

А загальний кошторис?

Віктор Приходько


Невідомо, це залежить від того, як буде розвиватися, це залежить від роботи. Якщо буде попит, ми отримуємо ще одну інвестицію, будуємо ще один корпус, знімаємо більше.

Ми зараз робимо стільки, скільки у нас є роботи. Ми робимо для себе, а не для здачі в оренду. Ми створюємо продукцію, яка називається телесеріали.

Основний продукт – телесеріали. Як би до них не відносилися, я їх також не вважаю високим мистецтвом, як і Ви, і більшість інших людей.

На сьогодні це той продукт, де можна не ганебно заробляти гроші, працюючим за спеціальністю. І на ці зароблені кошти, частково на інвестиції, ми знімаємо фільми чи серіалі і будуємо кіностудію. Це по-українськи чи не по-українськи?

На ці зароблені гроші ми зможемо знімати кіно, яке нам не обов’язково має повернути гроші, тоді ми зможемо собі це дозволити. Я не можу взяти у людини гроші і не повернути їх, розумієте? А якщо це мої гроші, я можу це дозволити собі зробити. От в чому велика різниця.

І у вересні ми дійсно плануємо знімати кіно, воно не буде чисто українським. Ми купили права на книгу Кузнєцова “Бабин Яр”.

Ми зустрічалися з українським інвестором Віктором Михайловичем Пінчуком, який готовий інвестувати близько 5-ти мільйонів в цей проект. Весь проект коштуватиме близько 18-ти мільйонів. Під нього вже є контракт з Джессікою Ланж та Ентоні Хопкінсом. Це буде наше кіно, його зніматимуть тут.

Сергій Рахманін

Я абсолютно щиро Вам зичу успіху, якщо Вам вдасться зробити бодай половину запланованого.

Наскільки я розумію, у вас багато конкурентів в доброму розумінні цього слова. Принаймні по планах, по деклараціях. Озвучував намір будувати щось подібне Ряшин, намір будівництва чогось подібного озвучував Ткаченко, ще один український Голівуд намагалися будувати чи вже будуть брати Константиновські.

Ця конкуренція на користь чи занепад? Нехай буде більше таких кінофабрик чи нехай буде одна, але потужна?

Віктор Приходько


Ні, в жодному випадку. Одна і потужна – це дуже по-радянському... За одну колючу огорожу зібрати усіх режисерів, усіх сценаристів, усіх їх дуже зручно контролювати. Одне міністерство відбирає сценарії, щоб ніхто не зняв того, що не потрібно, і так далі.

Мають бути виключно лише приватні кіностудії, і їх має бути максимальна кількість. Чим більше кіностудій, тим зручніше всім. Вам не вистачає павільйонів – орендуйте у сусіда. Вам не вистачає технічних чи творчих можливостей – орендуйте, де завгодно. Увесь світ живе в оренду.

Мати все в одному місці абсолютно необов’язково. Є багато країн, де немає цих технологічних потужностей, це нікого не хвилює. Більше того, є камери, на яких знімають усі блокбастери, вони не продаються, їх не можна мати у власності, лише орендувати, це абсолютно все одно.

Я завжди наводжу як приклад братів Вачовських, які зняли чудовий фільм - першу “Матрицю” (про другу я не кажу). Але це два хлопця, які сиділи в такій кімнаті, як ми зараз сидимо. Вони прийшли, запропонували історію. Їм сказали намалювати. Вони намалювали, їм дозволили знімати. Все. У них немає жодного павільйону і жодної камери.

Сергій Рахманін

Саме тому я і не розумію Вашого прагнення. Я так розумію, це давнє прагнення – створити саме таку фабрику.

Віктор Приходько


Я для себе її будую.

Сергій Рахманін

Можна було б і без неї обійтися..

Віктор Приходько


Ні, зараз вже ні. На сьогодні вже кількість роботи і умови роботи на кіностудії ім. Довженка мене не задовольняють.

Сергій Рахманін

Вірю. Кіностудія Довженка - хворобливе питання, давайте взагалі її не чіпати. Я погоджуюся з Вами. Зараз, коли намагаються зробити з неї музей пам’яті радянського чи українського-радянського кіно, в якому було багато доброго, але яке вже є прожитим етапом.

Я тут якраз з Вами погоджуюся. До того моменту, поки її не приватизують, там не будуть знімати кіно.

Але ми не чіпаємо проблеми кіностудії Довженка. Все ж таки я хотів би поцікавитися Вашими прогнозами. Ті люди, яких я озвучив, є ще інші люди. У них є шанс реалізувати те, на що замахнулися?

Віктор Приходько


Я можу назвати їх більше. Не знаю, я щиро бажаю усім успіху. Знаю, Ряшин думає будувати свою базу, “1+1” збиралася робити базу. Я знаю, Саша Ткаченко у всякому разі намагається починати.

Я чув, хоча не знайомий і ніколи не бачив, про братів Константиновських. Знаю ще, як мінімум дві контори, які збираються будувати, але вони на сьогоднішній день - на рівні декларацій.

Будувати реально, куди можна поїхати і побачити трактори і будівництво – це моя кіностудія.

Сергій Рахманін

Я так розумію, це можна вважати запрошенням. Якщо буде нагода, залюбки і з задоволенням подивлюся.

З Ваших слів, проблеми технічного забезпечення і фінансування частково об’єдналися в Україні. Тобто вони вже не є такими гостро нагальними, якими були ще навіть 5 років тому.

Але є величезна проблема на сценарії, на скільки я можу зрозуміти, і величезна проблема з акторами.

Тобто я не маю величезного досвіду спілкування з режисерами, але мій невеличкий досвід дозволяє зробити такі висновки. Тому що вони стверджують, що акторів сильних, різнопланових, талановитих в Україні - обмаль.

Тому залучення російських акторів – це, так би мовити, не гонитва за зірками, а це нагальна потреба, просто бракує елементарно акторів, які в змозі потягнути серйозну роль.

З чим Ви це пов’язуєте? Є сила-силенна вузів, які продукують цих акторів щороку, куди вони всі діваються?

Віктор Приходько


Це питання нерозривно пов’язане знову ж таки (ви не дуже хочете його обговорювати, наскільки я розумію) з тим, що головний ринок для нас – Росія.

Сергій Рахманін

Я не казав, що я не хочу його обговорювати. Давайте обговоримо.

Віктор Приходько


Це пов’язано великою мірою з цим. По-перше, систему зірок ніхто не відміняв. Зірки звісно необхідні, всі потребують, щоб обличчя хоча б трохи упізнавали, щоб добре пішов продукт, це раз.

У нас реально зірок, крім Богдана Ступки... Я зараз навіть не згадаю, хто у нас може бути такою зіркою з українських акторів. Хоча знімаються дуже багато.

У нас є проект, який називається “Повернення Мухтара-2” і вже третій знімають. Там минулого року за 50 серій ми задіяли 800 українських акторів. Тобто вони є, але з ними дійсно є проблеми.

Сергій Рахманін

Але це актори, які переважно знімаються в епізодах. Епізодична роль – це також важлива роль.

Віктор Приходько


Ви ж знаєте, якщо у вас така, але вдала роль, вам дадуть реалізувати себе, скільки завгодно.

Сергій Рахманін

Але людей на кшталт Ступки у нас немає, Ви самі сказали. Людей на кшталт хоча б Лінецького, Горянського, Хостікоєва, Бенюка чи Остапа Ступки, ну ще 10 і все. Решта де?

Віктор Приходько


У інших велика проблема – акцент. На жаль, росіяни (так як вони перед цим переглядають матеріали) багатьох вимагають або дублювати, або змінювати.

У нас є дуже сильний акцент. Я все життя говорив російською, хоча володію, звісно, українською, але у мене є акцент. Я ге-каю, хе-каю і взагалі не дуже розбірливо говорю.

Сергій Рахманін

Тобто класична українська фонетика.

Віктор Приходько


Так.

Сергій Рахманін

Тобто ми все ж таки орієнтуємося, перш за все, на російський ринок.

Віктор Приходько


А ми не можемо по-іншому...

Сергій Рахманін

Ми це зараз сприймаємо як даність. Добре, ми це не коментуємо.

Віктор Приходько


А тепер з приводу інститутів. Проблема лежить, швидше всього, в тому, що їх неправильно побудували. Їх побудували за радянським принципом, коли заганяють людей, починають їх вчити географії, історії і ще чомусь.

А викладають в основному люди (в крайньому разі, режисуру і все, що я знаю), які не знайшли роботу за спеціальністю в кіно. Вони звідти виходять не лише неосвідченими, вони часто звідти виходять прибиті.

Сергій Рахманін

Я відповім одразу, що на факультеті журналістики викладають ті, хто не зміг стати журналістом. Але це не означає, що у нас...Все ж таки у нас, попри все, існує значно більше талановитих журналістів, ніж талановитих акторів, як на мене.

Віктор Приходько


Згоден. А скільки у нас газет і журналів існує? І скільки у нас існує кіностудій?

Сергій Рахманін

Тобто знову ж таки кількість перебирає?

Віктор Приходько


Звичайно, закон фізики ніколи не відміняється.

Сергій Рахманін

Давайте надамо слово акторам, вони мають на це право. Отже, відомі, може ще не зіркові, хоча безумовно, талановиті театральні актори. Володимир Горянський та Віталій Лінецький... Думаю, цих людей немає особливої потреби представляти нашим слухачам.

Володимир Горянський


Зараз, звичайно, час серіалів, безумовно. Серіали – це не зовсім те кіно, про яке мрієш. А хотілося б, щоб це було кіно, про яке ми добре знали, про яке мріємо.

Це повнометражні картини, психологічні, комедії, дитячі казки, де є дійсно характер, де є час попрацювати над роллю, образом.

Хочеться якісного, гарного, великого кіно, яке все-таки знімають на плівку. Тому що коли фільм знімають на плівку, його знімають трохи за іншими законами.

Віталій Лінецький

Взагалі-то я не знаю, за які гроші все це знімають в Україні кінематографісти. І не знаю, що можна назвати українським фільмом, а що російським. Гадаю, лише фільм Шапіро “Хеппі піплз” був українським, а інші - мені незрозуміло.

За великим рахунком, не так багато пропозицій, щоб можна було від чогось відмовлятися. Частіше, не розібравшись, йдеш зніматися в кіно, а інколи потім жалієш про це, але що зробиш... Я для себе старатимуся бути більш розбірливим в майбутньому.

Тому що кидаєшся з головою не розібравшись, а все ж таки є ролі, які не лежать до душі, потрібно мати силу відмовлятися від них. Я давно не відчував задоволення від того, яким побачив себе на екрані.

Сергій Рахманін

От бачте, актори одразу зачепили низку проблем. Думаю, ми зараз їх обговоримо.

Є талановитий актор Лаленков, якого, як стверджують критики, вбив серіал. Просто вбив. Я не можу це стверджувати напевне, але якісь його акторської гри в театрі знизилася через, скажемо, м’ясорубку, якою називається серіал.

Хоча, з іншого боку, серіал – це трохи не єдина змога талановитим акторам стати відомими і заробити грошей.

Тих самих Лінецького і Горянського я із задоволенням дивився в театрі за Лівому березі. Але скільки глядачів приходять на ці спектаклі? Скільки можуть подивитися того ж Лінецького в “Отелло”?

Просто блискуча гра, а відомим і знаменитим він став завдячуючи серіалові “День народження Буржуя”, де той самий Горянський згадував, що він перші реальні гроші заробив за рахунок реклами, навіть не за рахунок серіалів.

Тобто актори змушені погоджуватися на пропозиції, які надходять від режисерів серіалів, але самі погоджуються. І в словах того ж Лінецького є рація і гірка правда, що момент незадоволення від того, що бачить на екрані, він отримує.

Ми не вб’ємо ті невеличкі залишки акторського арсеналу, який в нас лишився, цими серіалами? Ризик-то напевне існує, актори самі це відчувають.

Віктор Приходько


Це кілька питань. По-перше, серіали і кіно. У всьому світі телевізійні і навіть дуже успішні серіали – це сходинка до кінокар’єри, у всіх. Просто кіно вважають вищою лігою.

Є серіал “Друзі”. Всі шестеро цих акторів зараз роблять кінокар’єру. Хто більше, хто менше успішно, але вони почали як нікому невідомі актори у молодіжному серіалі “Друзі”.

Те ж саме є серіал “Клан Сопрано”. Гандольфіні, який отримав два чи три Еммі, зараз знімається у великих фільмах. Якщо ви зараз дивитеся старі фільми, він там грав якихось охоронців на другому плані. У фільмі “Дістати коротишку” він грав роль, коли його спустили зі сходинок вниз головою.

Це сходинка росту, це абсолютно нормальний процес, він відбувається у всьому світі. Щоб поставили людину просто з вулиці у велике бюджетне кіно і зробили з неї зірку – це екзотика.

Сергій Рахманін

Ми з вами теж говоримо про різну якість серіалів.

Віктор Приходько


Серіали знімають десятки тисяч годин, вони не можуть бути всі геніальні. Це грунт, на якому виростають або не виростають...

Сергій Рахманін

Я розумію, існує 26 сюжетів всього на світі, в принципі, можна все зігнати. Але навіть не фахівець може розрізнити неякісний серіал і якісний. Чи він зроблений лівою ногою.

Віктор Приходько


Ви не можете знати, якщо не знаєте режисера. Я звертаюся до акторів щодо не подобається роль чи подобається роль.

Тепер щодо ролей, які чи псують чи не псують. Дуже гарно сказав Олексій Баталов у свій час. Під час зустрічі з однією актрисою вона йому сказала, що от я початкова актриса, у мене все так гарно виходить. У мене вже 40 ролей, мені лише 21 рік. А він відповів: а мені 60 років і 17 ролей.

Це залежить від актора. Будь ласка вибирай, виставляй собі планку, виставляй собі ціну. Можеш маячити щодня як Поплавський у телевізорі, можеш чекати тої єдиної ролі, але є шанс, що ти її не дочекаєшся. Щоразу індивідуально, рецептів не існує.

Сергій Рахманін

Кажуть, що проблеми з фінансами владналися, але все ж таки на велику суму грошей, на повнометражний повноцінний проект зібрати кошти не так і легко.

Ви кажете, що ця проблема зараз владналася, що це не є величезною проблемою. Для мене це новина. Хто інвестує сьогодні в українське кіно?

Віктор Приходько


Будь-хто, бажаючий заробити гроші.

Сергій Рахманін

Воно справді приносить гроші?

Віктор Приходько


Буває, що приносить.

Сергій Рахманін

Буває...

Віктор Приходько


Я знаю випадок з інвестиціями два роки тому. Микола Княжицький, який виступав продюсером фільму “Кровні узи”, чеський режисер американського походження чи навпаки.

Він зняв половину фільму в Україні, ще половину - в Чехії. Частина грошей була від чеського міністерства культури, а частина – українських.

Українські інвестори повернули собі усі свої гроші. Цей фільм не мав супер-комерційний успіх, досить якісно зроблений, але вони повернули собі гроші.

Це чудовий приклад того, що це може бути. Це завжди добре. Будь-який один успішний фільм народжує ще 5 фільмів. Так само як нерозкритий злочин народжує ще 5 злочинів.

Сергій Рахманін

Людину з якою сумою не виженуть кіномитці? Якщо я прийду зі ста гривнями, то напевне Ви скажете: дякую за...

Хто ці люди, які приходять та інвестують в кіно? Звідки вони беруться? Назвіть умовно хоча б колективний портрет. Віктор Приходько


Я знаю кілька брендів, напевне три горілчаних, які готові інвестувати гроші в серіали.

Сергій Рахманін

Зрозуміло. А олігархи?

Віктор Приходько


Олігархи...

Сергій Рахманін

Середній бізнес?..

Віктор Приходько


Середній, боюся, ще не настільки...

Сергій Рахманін

Але випадки є?

Віктор Приходько


Випадки можуть бути тоді, коли буде перший успішний фільм. У нас, в українського кінематографа, є надії на тих хлопців, які зняли слабке кіно. І “Штольня”, і “Помаранчеве небо”, і той же Шапіро...

Як тільки один із цих фільмів буде успішним, це буде прорив. Люди мають побачити приклад, повірте.

Із статистики: після успіху “Зоряних воєн”, яким усі передбачали провал, інвестиції в кіно не знали, куди дівати. Черги стояли поблизу кіностудії.

Сергій Рахманін

Зрозуміло, потрібен ефект, який зробить прорив.

Віктор Приходько


Так.

Сергій Рахманін

Але у Вас є відчуття, як швидко це відбудеться? Зараз неможливо це прорахувати інтуїтивно: завтра чи за 10 років?

Віктор Приходько


От був успіх, якби це був наш український фільм – було б супер. Того ж Льоши Роднянського “Пітер ФМ” зібрав 7 мільйонів в прокаті при бюджеті менше одного, це супер.

Цього ніхто не очікував, всі вважали його середнім фільмом. А він зібрав. Вони попали на аудиторію. Це фільм про нас, про молодь, про нашу сучасність. Вони попали.

От якби зняли такий фільм тут про нас, це зрушило б кіно...

Сергій Рахманін

От Ви все одно говорите про нас, у Вас все одно є певна прив’язка до цього ринку. Я думаю, український споживач справді хоче кіно у нас...

Віктор Приходько


Звісно, він чекає його, він із задоволенням кинеться. І ті 50 тисяч, які зібрала “Штольня”, це приблизно в 50 разів більше, ніж вона повинна була зібрати.

Із них 49 тисяч - це було очікування, ми хочемо побачити українське кіно. Правда?

Сергій Рахманін

Так, це аванс за сподівання, це аванс за сміливість. І їм треба аплодувати за цю сміливість.

Віктор Приходько


Звичайно, так само “Помаранчеве небо”. От на них надія. От цей хлопчина, який з Кириєнко Сашею працює, надія на цих людей, які не чекають і не сподіваються на Міністерство культури. Вони не чекають доброго дядю.

Ми так знімали кіно, коли я навчався в інституті в кінці 80-х. Ми усі знімали за власні кошти, нам давав інститут камеру та плівку, нам більше нічого не давали. Ми брали своє авто, ми витрачали власні гроші, купували в інших студентів їхню плівку, ми знімали кіно.

Але дякуючи цьому кіно я отримав свою роботу, я з третього курсу отримав роботу на ОРТ, тоді вона називалася “Останкіно”. Вони побачили мою короткометражку і взяли мене.

Я не навчався, а працював на ОТР і отримував зарплату. Якщо тут була висока зарплата 115-120 на телебаченні, то я там отримував 3 тисячі в місяць. Це дякуючи тому, що вони побачили дві якісні короткометражки.

І на сьогодні та ж історія. Будь-яка людина, яка покаже граний шматок, може отримати роботу. Їй не потрібен диплом, їй не потрібно приносити гроші чи зв’язки.

Знову ж таки, як би ми не відносилися до серіалів чи до конкретного серіалу “Мухтар”, але найбільша гордість не в тому, що ми заробили гроші чи підняли рейтинг цього серіалу на московському НТВ у півтора рази.

Моя найбільша гордість, що я лише за минулий рік запустив 4 дебютанта в цю професію, в цей замкнений круг.

Якщо я режисер приходжу й кажу, що хочу знімати. Мене запитують, що ви знімали? Я кажу, що нічого, і мені відповідають, як же ми можемо вам доручити?.. Це замкнене коло, яке дуже важко прорвати.

Повірте, я витратив дуже багато сил, але цим горджуся найбільше. Я витрачаю дуже багато сил, доказуючи, що він зможе, він зробить справу.

Чотири людини, які жодного разу не знімали, лише короткометражки показали, вони зняли професійну повноцінну роботу, зараз вони її мають, заробляють гарні гроші і працюють за спеціальністю.

От ви казали – серіали. Але це продукт. Ці хлопці можуть знімати далі кіно. От Володя Тихий зараз вже буде знімати повнометражний фільм.

Сергій Рахманін

Що ж, вкладайте гроші в кіно, будуйте кіностудії, і дивіться кіно. Думаю, як тільки в нашого кіно з’явиться глядач, напевне, з’явиться і митець.

З вами була програма “Звуки життя: дійова особа” – спільний проект Радіо Свобода та “Нашого Радіо”. З вами були Сергій Рахманін та Віктор Приходько.

Почуймося наступної суботи, на все добре!

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG