Доступність посилання

ТОП новини
07 березня 2021, Київ 02:12

Відновлення незалежності України 24 серпня 1991 року – продовження тисячолітньої традиції українського державотворення.


Віталій Пономарьов Київ, 24 серпня 2006 року (RadioSvoboda.Ua) – Сьогодні Україна відзначає 15 років відновлення своєї незалежності. Саме відновлення, бо самостійна держава, створення якої проголосила Верховна Рада 24 серпня 1991 року, не була першою українською державою.


Середньовічна українська держава – Київська Русь, – виникла на межі VIII та ІХ століть на основі об’єднання племен Середнього Подніпров’я, ядро якого становили поляни. Київська держава займала територію від Балтійського до Чорного моря і від Сяну до Волги та Оки. Вона проіснувала майже півтисячоліття і після завоювання її монгольською ордою хана Батия розпалася на окремі князівства.

Спадкоємцем політичної традиції Київської держави стало Галицько-Волинське князівство. У середині ХІV століття Галичина була захоплена Польським королівством, а Волинь, Поділля та Київщина – Великим князівством Литовським. У результаті національно-визвольної війни, відомої як Хмельниччина, на більшій частині українських земель, що входили тоді до складу Речі Посполитої, утворилася Козацька держава. Гетьманщина проіснувала 133 роки, поступово втрачаючи свій суверенітет на користь Московського царства та Російської імперії. Перша світова війна привела до розпаду Російської та Австро-Угорської імперій, і у січні 1918 року у Києві була проголошена незалежна Українська Народна Республіка, а у листопаді у Львові – Західно-Українська Народна Республіка. 22 січня 1919 року вони об’єдналися в соборну Українську державу. Через 2 роки Україна зазнала поразки у війні з радянською Росією, а її територія була поділена між Польщею та Росією. 15 березня 1939 року у місті Хусті на Закарпатті Сойм проголосив державну самостійність Карпатської України, проте за кілька днів територія нової української держави була окупована угорським військом. 30 червня 1941 року лідери бандерівської частини Організації Українських Націоналістів проголосили у Львові відновлення Української держави. Однак уже через тиждень гестапо заарештувало міністрів нового українського уряду і відправило їх до концтаборів. 24 серпня 1991 року Верховна Рада України, продовжуючи тисячолітню традицію державотворення в Україні, проголосила створення незалежної української держави.
XS
SM
MD
LG