Доступність посилання

ТОП новини

Громадські ради при міністерствах насильно захоплюють – експерт


Київ – Громадські ради при міністерствах та інших органах державної влади насильно захоплюють, а сама ідея впливу суспільства на діяльність державних інституцій повністю нівелюється. Про це заявляє директор фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва Ірина Бекешкіна. Зокрема, вона має на увазі ситуацію з громадською радою при МЗС.

Громадська рада – це консультативно-дорадчий орган; до нього може увійти будь-яка кількість представників громадських організацій. Теоретично вона існує для того, щоб суспільство брало участь у діяльності органів влади і мало повноваження контролювати їх.

Однак деякі фінансові або й навіть злочинні групи побачили в цьому механізмі можливість просувати свої власні, а не державні чи суспільні інтереси, заявляє Ірина Бекешкіна, директор фонду «Демократичні ініціативи». З цією метою по всій Україні була зареєстрована безліч фіктивних громадських організацій, члени яких і увійшли до громадських рад.

«Уявімо собі, що якась група хоче захопити громадську раду. Це зробити легко, – каже вона. – Треба лише зареєструвати громадські організації, мати більшість в раді. Обрати голову. І справа зроблена! Адже громадські ради мають досить широкі повноваження впливу на державний орган. Наприклад, вони мають право висувати певні ініціативи, які обов’язково мають бути розглянуті в цьому міністерстві, мають право контролю за діяльністю міністерства. А отже, і доступ до рішень, в тому числі і внутрішніх, в тому числі тих, що стосуються розподілу бюджету. Взагалі, зараз очевидна тенденція захоплення громадських рад «Посольством Божим».

За словами Ірини Бекешкіної, саме таке «захоплення» відбулося під час установчих зборів із обрання громадської ради при МЗС. І головою громадської ради з численними порушеннями та за відсутності кворуму було обрано пастора церкви «Посольство Боже» Олександра Кормана. Представники організацій, що не мають жодного стосунку до закордонних справ, стали членами ради. А жоден фахівець аналітичних центрів, які багато років працювали у сфері міжнародної політики, до складу ради не увійшов.

Радіо Свобода протягом п’ятниці намагалося зв’язатися з представниками «Посольства Божого», але слухавки у прес-службі церкви так і не взяли. Тим часом засновник і старший пастор «Посольства Божого» Сандей Аделаджа є фігурантом кількох кримінальних справ.

«Внутрішня загроза національній безпеці України»

Зі свого боку речник МЗС Олександр Дикусаров прокоментував ситуацію так: «Це вже питання самоорганізації тих людей, які прийшли на ці збори. Якщо вони дозволяють собі таку поведінку, де б це не відбувалося, то, власне, це їхнє рішення, і ми на це вплинути не можемо».

Технологія, випробувана в МЗС, може поширитися і на інші органи, стверджує народний депутат Кирило Куликов. І в цьому вже можна розгледіти внутрішню загрозу національній безпеці України.

«Є чітка система захоплення цих громадських рад, – зазначає парламентарій. – Це вже сценарій! Поступова спланована поведінка захоплення громадських рад однією організацією викликає в мене занепокоєння. Громадські ради – це дуже важливий інструмент впливу громадськості на владу. Мета – дуже порядна, а шляхи її досягнення видаються дуже хибними».

Встановлення вимог

Щоб не дати можливості певним групам через громадські ради просувати свої власні інтереси, або й навіть тиснути на органи влади, – необхідно ввести певні обмеження, говорять експерти. Організація, яка планує увійти до складу Громадської ради, має працювати та проводити активну діяльність у своїй сфері не менше 2 років. Крім цього, необхідно встановити кількість рад, в яких може працювати одна людина або одна організація.

Зараз жодних вимог до кандидатів у члени громадських рад в законодавстві нема.

Водночас міністр закордонних справ України Костянтин Грищенко зауважив, що в дипломатичному відомстві саме зараз іде пошук формули, яка б дала можливість застосовувати до кандидатів певні кваліфікаційні параметри. Тоді склад громадських рад буде виключно професійним та фаховим.
  • Зображення 16x9

    Марічка Набока

    У 2004 році закінчила Український гуманітарний ліцей КНУ імені Тараса Шевченка. У 2010-му отримала диплом магістра журналістики Інституту журналістики КНУ імені Тараса Шевченка. Маю публікації в газеті «Громадський захисник», журналах «Книжник-review», «Київська Русь» та інших виданнях. Працювала в програмі «Підсумки» на телеканалі «Ера». На Радіо Свобода – з 2007 року. Коло професійних зацікавлень: права людини, українська культура, волонтерський рух.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG