Доступність посилання

ТОП новини

150 років від народження Івана Франка.


Віталій Пономарьов Київ, 25 серпня 2006 року (RadioSvoboda.Ua) – 27 серпня виповнюється 150 років від народження поета, письменника, драматурга, перекладача, критика, видавця, публіциста, вченого та політика Івана Франка.

Іван Франко народився 27 серпня 1856 року у галицькому селі Нагуєвичах. Франко навчався у початковій школі в Ясениці-Сільні, у школі василіян і гімназії в Дрогобичі, у Львівському, Чернівецькому та Віденському університетах і тридцяти семи років здобув у Відні ступінь доктора філософії. Він однаково вільно писав українською, польською та німецькою мовами, перекладав з чотирнадцяти мов і загалом написав близько чотирьох тисяч творів. Говорить письменник Віктор Неборак:

“Франко – це, безумовно, наш інтелект, це особа, яка навчила українців, що можемо бути мислячою нацією. Це неймовірний прорив в царині духу, і, безумовно, ще дуже мало засвоєний нами. Найкраще, що могли би зробити ми, вшановуючи пам’ять Івана Яковича – це перечитувати його”.

Франко почав писати вірші та прозу ще гімназистом, вперше опублікував свої твори під час навчання в університеті і згодом уславився своєю любовною лірикою.

У гімназії Франко входив до москвофільського гуртка, студентом захоплювався соціалізмом, а пізніше став критиком марксизму. Він був співзасновником і головою Русько-української радикальної партії, був чотири рази заарештований, двічі сидів у в’язниці і один раз пережив замах на своє життя. Франко тричі безуспішно балотувався до австрійського парламенту і до Галицького сейму. У молодості він вважав, що незалежність України відповідала би тільки інтересам панівних класів, а вже на початку ХХ століття він писав про нагальну потребу політичної самостійності української нації. Говорить історик Ігор Гирич:

“Франкові дуже пошкодило останнє п’ятдесятиріччя сприймання його як суто письменника або суто поета. На мій погляд, це людина настільки ширша, що казати про нього тільки як про поета чи письменника означає не показати його дійсної величі. І навіть вченим його назвати дуже важко, бо він, звичайно, визначний і історик культури, і історик літератури, і етнограф, і фольклорист, але мені здається, що він якраз людина концептуалістичного мислення. Він був надзвичайний, і саме в цьому його велич”.
XS
SM
MD
LG