Доступність посилання

ТОП новини

Людство втратило планету.


Сергій Драчук Прага, 24 серпня 2006 (RadioSvoboda.ua) – У сонячній системі поменшало на одну планету – їх залишилося вісім. Міжнародний астрономічний союз сьогодні позбавив статусу планети Плутон. Досі його вважали останньою, дев’ятою планетою Сонячної системи. Щоправда, в новій класифікації Плутона таки буде слово «планета»: для нього й кількох інших небесних тіл створили категорію «карликових планет».


Про принципове значення сьогоднішньої ухвали 26-ї Генеральної асамблеї Міжнародного астрономічного союзу в Празі розповів Радіо Свобода його член, професор планетних досліджень Масачузетського технологічного інституту у США Ричард Бинзел: «Ми вперше як наукова організація дали визначення слову „планета“: це слово має позначати конкретно вісім відомих об’єктів нашої Сонячної системи, а саме добре знані класичні планети – Меркурій, Венеру, Землю, Марс, Юпітер, Сатурн, Уран і Нептун. Плутон тепер в іншій категорії – цю категорію назвали „карликові планети“».

За новим визначенням, планета – це тіло, що обертається навколо Сонця, має достатню масу, щоби під впливом власного тяжіння досягти «форми гідростатичної рівноваги» (тобто майже кулястої форми), і звільнило власну орбіту від інших тіл.

Останньої умови Плутон не виконує – він обертається у так званому поясі Койпера разом із багатьма іншими об’єктами. Натомість він потрапляє під нове визначення карликової планети: вона відрізняється від просто планети саме тим, що не звільнила свою орбіту, і при цьому не є супутником іншого небесного тіла.

Плутон не буде самотнім у новоствореній категорії, каже професор Бинзел: «Ми вже знаємо три карликові планети в нашій Сонячній системі. Це – Плутон; об’єкт 2003 UB313, який отримає власне ім’я десь за місяць, – і великий об’єкт із поясу астероїдів поміж Марсом і Юпітером, що зветься Церера». Згаданий об’єкт 2003 UB313, навіть дещо більший від Плутона, іноді неофіційно називають Ксена або Зіна, але йому збираються затвердити іншу назву.

На цьому перелік карликових планет не обмежиться, додає американський астроном: «Ми живемо в добу відкриттів і знайдемо ще багато нових об’єктів поза Плутоном, які виявляться карликовими планетами».

До карликових планет можуть також залічити й низку вже відомих тіл. Одним із них є Харон, який досі вважають за супутник Плутона. Але, на відміну від інших супутників, він лише ненабагато менший від самого Плутона. Власне, не можна й сказати, що Харон обертається навколо Плутона – насправді обидва обертаються одне навколо одного. Якщо астрономи вирішать – але вже не на нинішньому зібранні – офіційно уточнити поняття «подвійних планет», то й Харон стане карликовою планетою.

Плутонові ж, так би мовити, відшкодують за втрату статусу повноцінної планети, який він мав протягом 76 років від свого відкриття, сказав Ричард Бинзел: «На визнання наукової ваги Плутона, який став першим із багатьох плутоноподібних об’єктів, що їх зараз відкривають, – нині офіційно визначили новий клас плутоноподібних об’єктів. Назву цього класу ще офіційно не встановили». Ідеться про групу небесних тіл, що обертаються поза орбітою Нептуна.

І, нарешті, всі інші об’єкти, крім планет і карликових планет, що обертаються навколо Сонця і не є супутниками, становитимуть третю визначальну категорію – малих тіл Сонячної системи.

Причину таких радикальних змін, що настали по десяти днях бурхливих суперечок на зібранні Міжнародного астрономічного союзу, пояснив Радіо Свобода інший член Міжнародного астрономічного союзу з Великої Британії Айван Вильямз: «Освіта й наука муситимуть змінитися, бо немає жодних розумних підстав, щоб залишати Плутон планетою, а UB313 не планетою, а вона ж більша від Плутона. Отож надійшов час переписувати підручники, і нинішня ухвала полегшить це – просто планет зменшиться до восьми».
XS
SM
MD
LG