Доступність посилання

ТОП новини

Адам Міхнік про польсько-українські стосунки.


Кирило Булкін Київ, 1 вересня 2006 (RadioSvoboda.Ua) - Добрі стосунки між Польщею та Україною мають зберігатися й розвиватися незалежно від персональній в українській владі – так вважає головний редактор польської “Газети виборчої” Адам Міхнік.

Адам Міхнік
Знаний громадський діяч і журналіст, один з лідерів руху “Солідарність”, що сколихнув Польщу 1980-го року, Адам Міхнік є водночас щирим другом України. У тому, що останнім часом в польському суспільстві панують прихильні до України настрої, а антиукраїнські стереотипи руйнуються, є і його чимала заслуга. Утім, пан Міхнік вважає це досягненням самих українців, які, на його думку, Помаранчевою революцією довели, що вони є справжньою європейською, демократичною нацією. На запитання Радіо Свобода про те, чи повністю зруйновані антиукраїнські стереотипи в Польщі, Адам Міхнік відповів:

“Стереотипи іноді живуть самі в собі, і є такі, хто з них живиться. Було б неправдою сказати, що в Польщі їх зовсім нема. Але змінилися пропорції. Раніше ці стереотипи домінували, тепер вони відійшли на марґінес”.

Що ж до останніх політичних події у Києві, зокрема, приходу нового уряду, то Адам Міхнік коментував їх стримано. За його власними словами, він є українофілом, але не українознавцем. Утім, пан Міхнік все ж зізнався, що новий склад українського уряду викликав у нього, як і в багатьох поляків, що симпатизують Україні, певне розчарування. Та на його думку, добрі стосунки між Польщею та Україною мають зберігатися й розвиватися незалежно від персональній в українській владі:

“Як українці в Україні були певною мірою заскочені й розчаровані, так було і в Польщі. Та, на мою думку, польська зовнішня політика має бути дружньою до України й Польща має підтримувати добрі, приязні стосунки з будь-яким українським урядом, обраним з дотриманням демократичних процедур”.

А ще Адам Міхнік знайшов своєрідну втіху для заскочених новим складом українського уряду, звернувшись до кадрових реалій польської політики:

“Якщо ми подивимось на уряд Польщі, то треба сказати відверто, що в Януковича немає брата-близнюка”.

Тож стосовно України та розвитку польсько-українських стосунків Адам Міхнік залишається оптимістом:

“Для Польщі Україна – це надзвичайний шанс. Для України Польща – це теж надзвичайний шанс. Якщо пофантазувати, то можна уявити утворення з Польщі та України на кшталт того, як Бельгія, Голландія та Люксембург утворили Бенілюкс. Це була б надзвичайна потуга в Європі, бо тут – одне з найважливіших місць на континенті”.

Але для такого успішного і взаємовигідного розвитку, Польща й Україна мають будувати свої відносини на ґрунті історичної правди. Важкі епізоди історії, на кшталт операції “Вісла”, на думку пана Міхніка, не треба замовчувати, але треба зробити з них висновок: такого більше не має повторитися.
XS
SM
MD
LG