Доступність посилання

ТОП новини

Перспективи нового коаліційно-опозиційного перерозподілу: хто з ким, хто проти кого і якою ціною?


           Слухати:Щоб зберегти аудіо-файл на ваш комп''ютер для подальшого прослуховування слід натиснути правою кнопкою мишки на лінку "завантажити" та вибрати "Save Target As..." або "Зберегти Об''єкт Як..." та вказати місце для збереження файлу. Після завантаження, відкрийте його двічі клацнувши на ньому мишкою.

Гості Свободи: народні депутати України Олексій Плотніков (“Партія Регіонів”) та Борис Беспалий (“Наша Україна”).

(Скорочена версія. Повну версію “Вечірньої Свободи” слухайте в аудіо записі.)

Кирило Булкін: Поки депутати “Нашої України” обговорюють перспективи й умови вступу до парламентської коаліції, члени інших фракцій коментують можливі варіанти розвитку подій.

Ведучий: Кирило Булкін
То ж у якому складі й за яких умов “Наша Україна” ввійде до коаліції? Про це говоритимемо із представником “Нашої України” та представником наявної на цей момент коаліції.

А на початку хочу запропонувати вам уривок з “Вечірньої Свободи” від 7-го липня, коли щойно було оголошення про створення нової коаліції. У студії тоді були представники тих самих фракцій, що й сьогодні, Павло Жебрівський та Віталій Хомутинник. Між ними відбувся діалог, який я пропоную вашій увазі. Віталій Хомутинник: Я просто хотів би запитати мого колегу: Ви особисто увійдете до коаліції, яка була сьогодні створена?

Павло Жебрівський: Ні.

Віталій Хомутинник: Навіть якщо фракція так прийме рішення, то Ви особисто будете в опозиції, так?

Павло Жебрівський: До такої коаліції ми не ввійдемо.

Кирило Булкін: Отже, минуло майже два місяці, і “Наша Україна” все ж таки розглядає питання входження до коаліції.

Перше запитання до пана Безпалого. З урахуванням того, що два місяці тому казав Ваш колега пан Жебрівський, чи відбулася зміна позиції, чи певна еволюція, а чи Ваш колега висловлював тоді свою суб’єктивну думку, а позиція усієї фракції була й залишається іншою?

Борис Безпалий: Давайте відокремимо факти від версій. Факти є такі, що сьогодні фактично і юридично у ВР діє коаліція, яка себе називає антикризовою, в складі Партії регіонів, СПУ та КПУ. До цієї коаліції “НУ” не входила і не ввійде. І таке питання не розглядає, а навпаки, всі 6 партій окремо і блок в цілому визначилися щодо цієї коаліції негативно. Все. Крапка.

Разом з тим у ВР, я думаю, що фактично завтра розпочнеться офіційна частина переговорів, які можуть привести до створення третьої коаліції.

Склад її - потенційно це всі 5 фракцій, які входять до ВР. Фактично, мабуть, всі 5 не будуть... Але чим коаліції відрізняються одна від іншої? Можуть відрізнятися складом учасників і текстом коаліційної угоди, тобто програмовою, регламентною і кадровою частинами. От у третій коаліції “НУ” може бути.

Кирило Булкін: Пане Плотніков, як бачить коаліція й, зокрема, фракція Партії регіонів, тобто входження “Нашої України” до наявної коаліції? Чи це має бути звичайне приєднання, чи щось у складі й засадах діяльності коаліції буде переглянуто?

Олексій Плотніков: Ми завжди казали про те, що ми за найширшу коаліцію, за те, щоб у коаліцію входили різноманітні політичні сили. У цьому плані ми відкриті до приєднання інших політичних сил, які зараз не входять до коаліції.

Що стосується нашого бачення, то наша позиція... Ще мова не йде про якесь там приєднання до коаліції. Все-таки коректніше казати про об’єднавчий процес, об’єднавчий процес діючої коаліції і тих сил, які зараз не є коаліційними. Тобто, мову ми не ведемо про те, щоб створювати нову коаліцію, про те, щоб переглядати кількість існуючих учасників, про те, щоб усувати з коаліції ті чи інші політичні сили, які вже зараз є членами коаліції. Але об’єднавчий процес з нашої точки зору можливий.

Кирило Булкін: Тобто, у тому, що Ви сказали на перше запитання, то є певні розбіжності все ж таки - чи це об’єднавчий процес, чи це створення цілком нової коаліції. Яким чином буде подолано ці розбіжності у ході переговорів?

Борис Безпалий: А це життя покаже. Я взагалі прихильник фактів, а не версій. Якщо, наприклад (така гіпотетична ситуація), буде утворена нова коаліція і підписаний новий текст коаліційної угоди, то це означає, що коаліція нова. Якщо до цієї коаліційної угоди додадуться якісь фракції, скажімо, ті, яких зараз немає в коаліції, то це буде об’єднання чи приєднання, як завгодно. Тобто, життя покаже, як буде.

Можливий варіант, коли ці переговори, яких офіційна частина, (наскільки мені відомо) розпочнеться завтра, вони можуть привести як до позитивного результату, так можуть і не домовитися. Таке теж можливе.

Кирило Булкін: Шановні гості, а якою ви бачите цю коаліційну угоду? На основі чого?

Олексій Плотніков: Все ж таки коаліційна угода, яка зараз існує, вона є відкрита, вона не є закритою, як це було у попередній, першій коаліції у ВР. Тобто, у нашій коаліції вона відкрита, ця коаліційна угода, і вона передбачає можливість об’єднання інших політичних сил з цією коаліцією.

Кирило Булкін: Але основою буде саме ця, на Вашу думку?

Олексій Плотніков: Цей текст коаліційної угоди не змінюється, але на основі цієї угоди об’єднуються з цією коаліцією інші політичні сили.

Борис Безпалий: По-перше, фактична довідка. Перша коаліція у складі БЮТ, “НУ” та СПУ не була закритою. Там був навіть спеціально розділ: “Порядок приєднання і залучення нових членів до коаліції”.

По-друге, для “НУ” принциповим є текст коаліційної угоди, її програмова частина. Вона тут зрозуміла. У даному випадку в своїй основі вона не повинна суперечити програмі В.Ющенка “10 кроків назустріч людям”, передвиборчій програмі “НУ”, далі Універсалу національної єдності.

Зрештою, ці документи дуже співпадають з тим проектом узгоджень... Тоді не були перемови про утворення коаліції, але були консультації з Партією регіонів, і там був парафований документ, який на 90% був узгоджений. Це для нас є принциповим.

Кирило Булкін: А про що були ті переговори, як не про коаліцію?

Борис Безпалий: Між іншим, коли співпрацюють у парламенті різні сили, навіть у форматі опозиція-влада, то багато питань, які їх об’єднують і деякі питання їх роз’єднують. Там виводиться в спільний знаменник те, що об’єднує, незалежно від того, хто у владі, а хто в опозиції.

З цієї точки зору для нас менш принциповим є персональний склад опозиції. Чому? Якщо одні і ті ж люди підписуються під одним документом, то це говорить, що в даному питанні, в питанні політичної коаліційної угоди вони є практично однодумцями.

Кирило Булкін: Пане Плотніков, чи буде переглянута бодай якоюсь мірою кадрова політика нового уряду, якщо до коаліції долучиться “Наша Україна”? Адже наразі чимало призначень на посади в новому уряді та й узагалі в новій владі значною мірою виглядали, як помста чи то “Нашій Україні”, чи Президентові Ющенку - принцип цих призначень був або регіональним (за належністю до донецького регіону), або за членством у попередньому уряді Януковича.

Я говорю саме про принципи. Чи будуть ці принципи переглянуті?

Олексій Плотников: Це не відповідає дійсності, враховуючи те, що з 1 січня 2005 року, коли прийшла інша влада, по Україні було звільнено 18 тисяч громадян з роботи за те, що вони підтримували попередню владу. Тобто, зараз безперечно ніхто нікого не звільнює.

Те, що керівництво є відповідно до квот чи від тієї партії, чи від іншої, то міністри є представниками тих чи інших політичних сил, відповідно й інші посадові особи також представляють ті чи інші політичні сили.

Це не є повторенням того, що відбувалося на початку 2005 року.

Борис Безпалий: У мене не репліка, а фактичне спростування. З виконавчої влади десятками виключаються помаранчеві.

Але я хотів би сказати, що якраз новий Кабмін має право міняти заступників міністрів. Це його повноваження.

І друге. Якщо буде нова коаліційна угода (там буде новий розділ про розподіл сфер відповідальності або розподіл кадрових портфелів), то, звичайно, кадрова політика тоді зміниться.

Кирило Булкін: Наскільки серйозна ідея, що депутати, які не долучаться до коаліції, то їм було запропоновано (сьогодні це пан Безсмертний сказав), щоб вони склали депутатські повноваження?

Борис Безпалий: Ми ще побачимо, чи буде нова коаліція, хто туди долучиться, хто туди не долучиться. Це предмет переговорів. Хоча фракція “НУ” прийняла рішення брати участь у переговорах у створенні такої коаліції.

Щодо депутатського мандату, то тут у вас, як ми прийшли, в новинах був виступ О.Мороза, була репліка, і вона слушна: “Конституція визначає порядок припинення депутатських повноважень”.

Я думаю, що це визначається не суб’єктивно, а на підставі Конституції і закону. Я думаю, що так питання не стоїть, у такій площині, поки що.

Кирило Булкін: Пане Плотніков, який Ваш прогноз стосовно тривалості й остаточного результату нових коаліційних переговорів?

Олексій Плотніков: У мене немає якихось прогнозів, назвімо там протягом тижня чи протягом місяця. Ці переговори можуть тривати. Вони можуть завершитися позитивно, вони можуть завершитися негативно. Принаймні, Верховна Рада працює, уряд працює, Президент тим більше працює.

Тобто, з цієї точки зору це вже не є якась політична криза, це не загрожує суспільству. В принципі, це вже будуть у такому, умовно кажучи, робочому порядку відбуватися ці переговори. Ну, а результати? Подивимось.

Борис Безпалий: Я ризикну внести уточнення. Не більше двох тижнів. Я думаю, що за два тижні буде й повна ясність.

Щодо результату, то, оскільки я учасник процесу, мені було б некоректно займатись гаданням. Але я хотів би сказати, що упродовж двох тижнів буде остаточна ясність. Можу сказати, що антагонізмів у програмовій частині практично немає.

(Скорочена версія. Повну версію “Вечірньої Свободи” слухайте в аудіо записі.)

НА ЦЮ Ж ТЕМУ

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG