Доступність посилання

ТОП новини

Росія та Туркменістан домовились на три роки про ціну та обсяги постачання газу.


Оксана Гребіневич Київ, 5 вересня 2006 (Radiosvoboda.ua) - Сьогодні Росія та Туркменістан домовились про обсяги та ціни закупівель туркменського газу російським монополістом “Газпромом”. Туркменістан є одним з двох – поруч із Росією головних постачальників газу в Україну. І від нього величезною мірою залежатиме і остаточна ціна на блакитне паливо для українців. Про що йдеться у російсько-туркменській домовленості, і як вона позначиться на інтересах України?

Туркменістан -- Виконавчий директор Газпрому Алексій Міллер та туркменський президент Сапармурат Ніязов у Ашгабаті, 5 вересня 2006.
Сьогодні голова “Газпрому” Алексій Міллер та туркменський президент Сапармурат Ніязов у Ашгабаті підписали контракт. Йдеться про постачання до Росії туркменського газу в наступні три роки. При чому до кінця цього року Росія додатково отримає 12 мільярдів кубів газу. Сторони погодились на ціну 100 доларів за тисячу кубів. Раніше “Газпром” купував туркменський газ за ціною 65 доларів.

Ціна туркменського газу є одним з ключових компонентів у перемовинах між Росією і Україною. Подорожчання туркменського газу додає аргументів російській стороні на переговорах з Україною щодо ціни на наступний рік.

Попри те, що Росія купуватиме газ в Туркменістані дорожче вже цього року, міністр палива та енергетики Юрій Бойко сьогодні запевнив, що ціна на газ для України до кінця року не зміниться:

“Я вам вже казав, що була принципова домовленість між керівництвом Російської Федерації і прем’єр-міністром нашої країни в Сочі стосовно витримки ціни на газ сьогоднішнього року на рівні 95 доларів за тисячу кубів. І наша, і російська сторона витримують ці домовленості. І низка контрактів, які супроводжують це принципове рішення, вони відпрацьовуються нашими фахівцями, і ця робота буде завершена цього тижня, до вихідних.”

Пан міністр наголошує, що позиція туркменської сторони про попередню ціну для компанії “РосУкрЕнерго” була відома давно. І у разі недотримання Росією домовленостей, Україна має додаткові аргументи аби її переконати. Далі Юрій Бойко:

“У нас є приблизно 10 чинників, які формують ціну на газ. Серед цих чинників є принципові, є менш принципові, але, якщо ми хочемо мати ціну на газ, яка потрібна для нашого господарства, ми задіємо усі десять. Перш за все - це експорт “РосУкрЕнерго”, це ставка транзиту і таке інше. Я вважаю, ще раз, ми маємо аргументи і механізми впливати на ціну на газ щодо рівнів, про які було досягнуто домовленості між прем’єр-міністром нашої країни Віктором Федоровичем Януковичем і керівництвом Російської Федерації в Сочі.”

Експертні оцінки лунають не так впевнено. Своїми міркуваннями щодо можливості зберегти ціну на газ 95 доларів до кінця року в контексті нових туркменсько-російських домовленостей, ділиться директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Саприкін:

“Для України це означає, що вже у поточному році ціна може зрости досить значно. Оскільки транспортування туркменського газу до кордону Україна – Росія складе десь приблизно 35-40 доларів. Теоретично ціна для України може залишитися на тому ж рівні, проте її має знизити “Газпром”. І якщо б “Газпром” знизив ціну для України на свій газ, він би підписався під тим, що раніше, тобто сьогоднішня ціна, для України на російський газ є політичною.”

Щодо ціни на газ у наступному році, то за словами Юрія Бойка, вона буде відома вже у середині жовтня. Він запевняє, що вона не буде шокуючою.
XS
SM
MD
LG