Доступність посилання

ТОП новини

Європа охолола до України через саму Україну. Рудольф Шустер – колишній Президент Словаччини.


Марина Пирожук Питання, яким буде зовнішньополітичний курс України, що домінуватиме в економіці - корупція і власний інтерес чи національні інтереси, куди взагалі рухатиметься Україна за комбінації Ющенко-Янукович і з соціалістами та комуністами у парламенті , залишаються актуальними не лише для політичних аналітиків України. Цими проблемами переймалися на всіх рівнях і на економічному форумі у польському місті Криниці. Яким є місце України в об’єднаній Європі? Чого варто очікувати від приходу до влади команди Януковича? Про це та інше. Розмова з колишнім президентом Словаччини Рудольфом Шустером.

Рудольф Шустер
- Пане Президенте, як Ви оцінюєте політичні події в Україні, зокрема прихід до влади Віктора Януковича, що багато хто оцінює як повернення назад до кучмівських традицій.. Як Ви це оцінюєте? Чи схвалюєте Ви, до речі, поведінку у цій ситуації Президента Ющенка?

- Я можу відверто сказати, що я був хорошим другом України. Я буду завжди таким. Я був раніше таким, до революції, і після. Я ніколи не втручався у внутрішні справи України. Якщо так сталося, якщо так хотів Президент Ющенко, то я думаю, що треба реально дивитися на цю ситуацію. Можна передбачити, що Україна буде розвиватися дещо в іншому напрямку. Але добре те, що уряд почав працювати. А як вони це зробили? Якщо Україна піде демократичним шляхом, я завжди буду говорити про неї добре. Але втручатися не буду ніколи.

- Пане Шустер, на зустрічі колишніх президентів Словаччини, Польщі, Словенії та Словаччини на економічному форумі у Криниці, пан Кваснєвський попросив Вас висловитися стосовно ваших бачень місця України в об’єднаній Європі. Одначе ніхто з вас не сказав з цього приводу жодного слова. Чому? Через безперспективність питання?

- Я говорив про українські кордони, оскільки там є проблеми. Є проблеми з візами, українці не можуть переходити просто так кордон. Тепер новий уряд, нові міністри, я з ними розмовляв. Я їх запросив на кордон зі своїм колегою, щоб цю проблему трохи вирішили, оскільки це все не добре.

- А як щодо євроінтеграційних перспектив України?

- Не треба зважати на зовнішні фактори. Треба дивитися у майбутнє. Як ми. Для нас були зачинені двері до 1998 року. А потім ситуація відразу змінилася. Таке саме може бути і з Україною. Треба виконувати копенгагенські критерії. Я бачу майбутнє України у Європі. Нам було легше це здійснити, ми менші, а вас більше. Ваша країна більша. Нам тепер доводиться допомагати вам. Нам допомагали угорці, чехи, поляки. Тепер ми допомагаємо вам, як добрі сусіди, а я думаю, що ми добрі сусіди, ми розуміємо один одного. І це вигідне становище треба використовувати.

- Ви кажете правильні слова. Але тут у Польщі чимало експертів говорили про те, що у зв’язку з приходом Януковича, який уособлює старий, авторитарний режим, навряд чи інтеграційні інтенції України будуть реалізовані?

- Я думаю, все залежить від того, що зробить уряд. Були демократичні вибори, створена демократично коаліція. А якщо будуть зроблені погані кроки, потім треба критикувати.

- Чи поділяєте Ви таку точку зору, що Європа охолонула дещо до України через те, що українська влада з часів Помаранчевої революції не запропонувала жодного проекту у співпраці з ЄС, що вона багато часу приділяла внутрішнім проблемам, сварилася між собою, що відлякало євро спільноту?

- Ви маєте справді внутрішні проблеми. А така велика країна як Україна не може так швидко рухатися як, скажімо, Литва, Латвія, Естонія. У вас трохи більші проблеми.

- Європа справді дещо охолола до України, втратила інтерес?

- Я думаю, що трохи охолола. І це велика помилка. Коли сталася Помаранчева революція, подивіться, скільки у Вас було візитів? Я щороку їздив. Я думаю, що треба Європі пропонувати себе, налаштувати Європу до себе і підготувати її до цього. А підготовка може бути лише тоді, коли є маса зустрічей, є інформація. А коли цього немає, то це не добре.

Треба більше їздити, зустрічатися, звертатися у тому числі і до нас за допомогою – до угорців, словаків, поляків, як долучитися в євроспільноту. Ми хочемо, щоб Україна там теж була.
XS
SM
MD
LG