Доступність посилання

ТОП новини

Про доцільність підвищення ціни газу для населення.


Тетяна Ярмощук Київ, 13 вересня 2006 (RadioSvoboda.Ua) – Сьогодні Верховна Рада Україна створила тимчасову слідчу комісію, яка вивчатиме обґрунтованість підвищення цін на природний газ для населення. Розслідування зініціював Блок Юлії Тимошенко і запропонував свого представника на посаду голови комісії. Однак очолила її комуністка Алла Александровська. Після чого бютівці заблокували парламентську трибуну.

Про недоцільність підвищувати тарифи на газ для населення заявила сьогодні з парламентської трибуни опозиційна лідерка Юлія Тимошенко. Вона наголосила, що 20% газу від річної потреби видобувають в Україні і коштує він 114 гривень за тисячу кубів, однак людям продають по 440. При цьому пані Тимошенко звинуватила прем’єра Віктора Януковича та міністра палива і енергетики Юрія Бойка, що вони мають зиск від діяльності РосУкрЕнерго. За її словами, початок такої схеми заклали ще у 2004 році за президентства Леоніда Кучми, коли й з’явилися перші угоди з цією компанією. Блок Юлії Тимошенко зініціював створити тимчасову слідчу комісію, яка б з’ясувала доцільність підвищення тарифів на газ для населення. Комісію створили, однак очолив її не Микола Сивульський, як це запропонував БЮТ, а комуністка Алла Александровська. І до всього іншого додали ще пункт про вивчення об’єктивності списання боргів корпорації “Єдині енергетичні системи України”.

БЮТ назвав це грубим порушенням процедури і на знак протесту заблокував парламентську трибуну. Юлія Тимошенко:

“Якщо нам не дали створити спеціальну слідчу комісію, ми все одно будемо користуватися матеріалами, даними... Ми все одно оприлюднимо, куди йдуть гроші, які сьогодні збирають з населення через необґрунтовано завищені ціни на природний газ. Це абсолютно ненормально, коли дають пільговий газ окремим корпораціям, які входять до клану Януковича, за окремою ліцензією, за окремими абсолютно угодами”.

Думки ж експертів щодо доцільності підвищення тарифів на газ для населення розділилися. Приміром експерт Іван Полтавець називає зростання цін виправданим:

“Ціна на газ для населення не підвищувалася з 1999 року. За цей час були інфляційні процеси. В цій ціни можливо й були передбачені якісь інвестиційні витрати підприємств. Але на сьогоднішній день ця ціна вже не покривала ані інвестиційних потреб підприємств, ані потреб постачання цього газу до споживачів. Тож таке підвищення виправдане. І в принципі, ціна газу в Україні має бути єдиною. Наші виробники не мають бути дискриміновані перед імпортованим газом”.

Експерт з енергетичних питань Володимир Омельченко зазначає, що ціна газу для населення має зростати, однак нинішнє різке зростання вважає недоцільним:

“Стрімке підвищення, в два рази цін на газ, а потім ще очікується підвищення, сильно вдарить по малозабезпеченим верствам населення. Собівартість видобутку природного газу в Україні становить на рівні 20-30 доларів за тисячу кубів. Більш оптимальною була б ціна на рівні 300 гривень, якщо закласти туди ще інвестиційну складову для розвитку газовидобутку в Україні”.

Колишній керівник парламентського комітету з ПЕК Олександр Гудима підтримує сьогоднішні заяви Юлії Тимошенко:

“Ціна 400 гривень за тисячу кубів газу, з урахуванням тієї обставини, що 20 мільярдів кубів українського газу не зрозуміло де зникає. Спеціальна комісія, створена парламентом має дати відповідь мільйонам українців, яка ж справжня обґрунтована ціна газу для населення”.

З початку року ціна газу для населення зросла майже в два з половиною рази. А до кінця року очікують нового підвищення.
XS
SM
MD
LG