Доступність посилання

ТОП новини

“Звуки життя”: Третя сторона.


Віола Бурда Київ, 10 жовтня 2006 року. Мінюст зареєстрував постійно діючий Третейський суд при Асоціації юридичних фірм. В Україні все активніше працює ще одна судова система для вирішення цивільних справ. Третейський суд виглядає приблизно так. Наприклад, у вас є суперечка з іншою людиною, яку треба розв’язати за Законом. Ви визначаєте фахівця, чиїй порядності та юридичній кваліфікації довіряє. Ваш опонент теж обирає довіреного фахівця. А ці двоє обраних називають третього, що стає головою суду, і разом розв’язують конфлікт більшістю голосів. При цьому ви заздалегідь домовляєтеся з опонентом, що вердикт стане остаточним і його виконають. Хто саме може звертатися до третейського суду та які юридичні спори вирішувати? Досліджують “Звуки життя” – “Третя сторона”.

Лише два роки тому у Верховній Раді ухвалили закон, який визначає діяльність третейських судів України. Що ж таке третейський суд за українським правом? “Третейський суд - недержавний, незалежний орган, утворений за угодою або відповідним рішенням зацікавлених фізичних та/або юридичних осіб у порядку, встановленому Законом, для вирішення спорів, що виникають із цивільних та господарських правовідносин...”

Втім, третейський суд - не повна альтернатива державному - закон обмежує його повноваження. Як? Розповідає Роман Марченко, голова третейського суду при Асоціації юридичних фірм України.

Аудіозапис програми. Перший випуск:

За законом, Третейський суд є правовим механізмом розгляду цивільних та господарських справ. Перший з них в Україні зареєстрували у вересні позаминулого року. У третейського суду є дві визначальні переваги над загальним, державним судом, вважає Роман Марченко.

А чи не відбирають третейські суди хліб у своїх державних колег? Чи не буде тут нездорової конкуренції? Юрист, перший заступник голови комітету Верховної Ради з питань правосуддя Микола Оніщук загрози не вбачає.

Аудіозапис програми. Другий випуск:

Третейські суди були дуже популярними у Стародавньому Римі. Річ у тім, що римлянам було іноді важко добиватися правди у державних судах, з їх дуже складними процесуальними “заморочками”. Інша справа – суди третейські. Взагалі протягом сторіч ані італійська влада, ані розвинуте правосуддя ніколи не перешкоджали вирішенню суперечок третейськими арбітрами. Натомість зараз ситуація змінилася, - констатує римська кореспондентка Радіо Свобода Наталка Кудрик.

А американські третейські суди називають “судами малих сум”. Адже їхня прерогатива – справи до 3-х тисяч доларів. Кореспондентові Радіо Свобода у США Юрію Дулерайну теж доводилося звертатися до третейського суду. І небезуспішно!

Аудіозапис програми. Третій випуск:

Рішення третейського суду не підлягає оскарженню. Хіба що самі судді перевищили свої повноваження. З іншого боку, звернення до третейського суду не означає автоматичної відмови від державного судочинства - кажуть юристи. Однак українці, згідно з опитуваннями, не вважають державні суди чесними і непідкупними. Чи встоять перед підкупом третейські судді? Розмірковує юрист Роман Марченко.

Аудіозапис програми. Четвертий випуск:
XS
SM
MD
LG