
- Наскільки вигідну для себе угоду про спрощення візового режиму з Європейськими країнами готується парафувати Україна?
- Ситуація на мій погляд, дуже складна, тому що Україна, навіть більше, ніж Росія потребує справжньої лібералізації візового режиму з Європейським Союзом. Тобто такої лібералізації, яка буде поширюватися на всіх її громадян, а не лише на вибрані категорії. Росія пішла на лібералізацію тільки для певних категорій, але для України це не дуже невигідно. Але в цей же час Європейський Союз не готовий піти на глибоку лібералізацію.
- Чому те, що вигідно росіянам, не дуже вигідно для українців?
- Росія могла піти на це тому, що в Росії задовольнити вимоги еліт зараз сприймається як річ набагато важливіша, ніж задовольнити вимоги всього населення. Це перше, а по-друге, потреба в транскордонних контактах на західних кордонах України з такими державами, як Польща, Словаччина, Угорщина, вона в психологічному та політично-психологічному сенсі, та й в економічному так само, незрівнянно вища, ніж можливість безвізового транскордонного контакту між основною масою російського населення і населення країн Європейського Союзу.
Простіше кажучи, Україні важче погодитися на те, що дипломати, журналісти та бізнесмени будуть їздити без віз, а маса людей, які скажімо живуть у Львівській області, чи в Мукачеві, не буде. Для України – це політичне питання, а для Росії – ні.