Доступність посилання

ТОП новини

Хуліганство чи політична провокація? Останніми днями вчинені напади на дві українські школи в Польщі.


Єва Поштар Варшава, 1 листопада 2006 (RadioSvoboda.Ua) - У польських містах Білий Бір та Бартошиці, що на півночі країни, вчинені напади на дві українські школи. Українська громадськість, і не лише в Польщі, обурена і запитує: що це було – хуліганство чи політична провокація?


У Польщі зараз діє п''ять українських шкіл. У двох із них, що на півночі Польщі, цими днями вчинений злочин.

Спершу невідома особа потелефонувала до школи імені Тараса Шевченка в містечку Білий Бір і погрожувала, що "станеться щось погане". А в суботу пам''ятник Тарасові Шевченку, який вже 15 років стоїть на майдані біля головного входу до школи, був облитий фарбою. Розповісти про те, що сталося, ми попросили жителя містечка, депутата місцевої ради та члена крайового керівництва організації Об''єднання українців у Польщі Володимира Філя.

“З п''ятниці на суботу невідомі хулігани сплюндрували пам''ятник Шевченка срібною фарбою. Ми це помітили в суботу. Були цим стурбовані. Почали дії, щоб викрити тих, хто це вчинив. Я повідомив поліцію, поліція почала розслідування. У вівторок я отримав повідомлення з поліції, що тих, які це вчинили, знайдено”.

Кореспондентка Радіо Свобода запитала пана Володимира Філя про причини цього вчинку. Володимир Філь продовжує:

“Був це, напевно, хуліганський вчинок. Не було це спрямоване в жоден спосіб проти українства. На пам''ятнику були розмальовані символи субкультури наркоманів. Може, це також елемент передвиборчої кампанії перед виборами до місцевих рад”.

У північно-східніому регіоні Польщі, біля кордону з Калінінградською областю РФ, в місті Бартошиці, розташована українська початкова школа імені Лесі Українки. У цій школі в понеділок вчинена спроба підпалити будинок. Згоріло приміщення поруч з газовою котельнею. На щастя, не дійшло до вибуху газу.

Ми звернулися до поліції в Бартошицях. На запитання Радіо Свобода відповідає речник Генрик Солодкі:

“Певні обставини вказують, що якісь особи увірвалися до школи, у соціальне приміщення. Можливо підклали вогонь, щоб затерти сліди крадіжки. Вчора я слідкував за роботою експерта, який не виявив жодних слідів хімічних запалюючих речовин. Він не виключає, що вогонь з''явився через неуважність людей. Увесь час працюють оперативні групи. Тих, які це вчинили, ми поки що не знайшли”.

Про пожежу, а також про те, чи могла загорітися вся школа, ми запитали у виконувачки обов’язків директора школи Данути Глушко:

“Думаю, що так. Пожежа була в найнижчій частині будинку. Якби вогонь пішов угору.... Технічні працівники школи мали там особисті речі. Все приміщення було спалене, усе, що там було”.

Польський міністр внутрішніх справ зобов’язав поліцію виявити особливу пильність у цих двох випадках. Результати слідства незабаром повинні бути відомі.
XS
SM
MD
LG