Доступність посилання

ТОП новини

Білоруська влада переслідує лідерів польської національної меншини.


Валерій Каліновський Мінськ, 2 листопада 2006 (RadioSvoboda.ua) — Білоруська прокуратура підозрює лідерів Союзу поляків Білорусі у контрабанді наркотиків. Сьогодні голову цієї організації Анжеліку Борис викликали на допит, поки що як свідка.

Голову не визнаного білоруською владою Союзу поляків Білорусі Анжеліку Борис затримали на білорусько-литовському кордоні, коли вона разом із колегами поверталася із зібрання польської діаспори у Вільнюсі. Перевірка їхнього автомобіля була дуже прискіпливою: митники розібрали дзеркало і знайшли в ньому невідомий порошок білого кольору. Експертиза спочатку показала, що це героїн, потім – що це інший міцний наркотик, амфетамін.

Пізніше була проведена і експертиза крові трьох діячів польського руху та обшукане приміщення власника машини Анджея Лісовського. Результат був негативний: ні в крові, ні в приміщенні слідів амфетаміну помічено не було.

Тим не менше була порушена крімальна справа за фактом контрабанди наркотиків. Підозрюваним у ній визнано пана Лісовського. Йому загрожує до 10 років ув’язнення.

Лідерові СПБ Анжеліці Борис поки що це не загрожує, однак не виключено, що зі свідків її перекваліфікують на підозрювану.

Провокація?

Реакція пані Борис на це однозначна – цей порошок підкинули під час обшуку машини, який тривав 10 годин, стверджує вона: «Я вважаю, що все, що сталося, це провокація проти Союзу поляків Білорусі і мене особисто, як лідера організації. Обрано брутальний спосіб, щоб залякати, щоб зруйнувати нас… На цю провокацію дуже серйозно відреагували в Польщі, а також поляки в інших країнах. Мені сьогодні телефонували з Лондона, з Франції, Німеччини і казали, що це так просто не скінчиться».

Пані Борис очолює Союз поляків Білорусі, організацію, яка була зруйнована владою, у неї силою забрали приміщення, печатки та органи друку. На її місці була створена провладна структура, з представниками якої не хочуть навіть розмовляти в Польщі. Утиск Союзу поляків Білорусі у 2005 році призвів до дипломатичного скандалу між Варшавою та Мінськом – польського посла в Білорусі досі немає.

Уряд Польщі засудив останній інцидент із амфетаміном як дії, що порушують фундаментальні права людини та права національних меншин. Поляки є другою за чисельністю національною меншиною Білорусі, вони становлять 4% населення Білорусі.

Новий спосіб боротьби з нелояльними

Мінські політологи віднесли інцидент з амфетаміном до нових способів боротьби з нелояльними до влади об’єднаннями.

При цьому політолог Валерій Карбалєвіч згадує, що недавно в представника недержавної організації інвалідів-афганців Аляксандра Камарова знайшли фальшиві долари. А одного з активістів Молодого фронту Павла Красовського взагалі звинуватили в зґвалтуваннях 5-річної давнини та терактах, які сталися у місті Вітебську, за статтею, яка передбачає смертну кару.
XS
SM
MD
LG