Доступність посилання

ТОП новини

30 років від утворення Української Гельсінкської групи.


Віталій Пономарьов Київ, 6 листопада 2006 року (RadioSvoboda.Ua) – Цього дня 30 років тому у Києві була створена Українська Гельсінкська група. Її правозахисна діяльність була підкреслено відкритою, але влада переслідувала учасників Групи як кримінальних злочинців.

Співзасновник і перший голова Української Гельсінкської Групи Микола Руденко.
1 серпня 1975 року у Гельсінкі був ухвалений Заключний Акт Наради з безпеки та співробітництва в Європі, який, серед іншого, містив зобов’язання країн-учасниць у галузі прав людини. А 9 листопада наступного року у Києві дев’ятеро дисидентів на чолі з письменником Миколою Руденком створили Українську громадську групу сприяння виконанню гельсінкських угод. Своїми завданнями Група вважала ознайомлення української громадськості з Декларацією прав людини та надання міжнародного розголосу фактам порушення людських прав в Україні. Говорить учасник Української Гельсінкської Групи Йосиф Зісельс:

"Можливо, це був один з перших етапів у визвольній боротьбі українського народу, коли приймали участь у цій боротьбі не тільки етнічні українці, але і росіяни, і євреї. Було поєднання зусиль різних етносів, різних релігій у цій підпільній боротьбі. І ще дуже важливо, що це була боротьба за права людини. Не тільки за Україну, не тільки за її відокремлення від радянської імперії, а і така універсальна цінність, як права людини".

Упродовж кількох наступних років Група оприлюднила близько півсотні документів щодо порушень прав людини в Україні. Учасники групи діяли підкреслено відкрито та наголошували на тому, що керуються не політичними, а гуманітарно-правовими мотивами. Попри це, влада кілька разів заарештовувала членів Групи, проте щоразу на їхнє місце приходили нові правозахисники. Нарешті, у березні 1981 року всі 37 учасників Групи опинилися в ув’язненні або на засланні, а Юрій Литвин, Валерій Марченко, Василь Стус та Олекса Тихий невдовзі загинули у радянських концтаборах. Говорить співзасновник Української Гельсінкської групи Мирослав Маринович:

"Для мене Українська Гельсінкська група була ( чи виявилася) сенсом мого життя і тим поворотним пунктом, який визначає це життя. Правильно прийняте рішення у правильний момент твого власного життя, сміливість стати на точку зору правди і добра було визначальним для мого життя. І я щасливий своєю долею і Богом за те, що схилили мене прийняти це правильне рішення".
XS
SM
MD
LG