Доступність посилання

ТОП новини

Нідерланди проводять дострокові парламентські вибори


Наталія Вікуліна Брюссель, 22 листопада 2006 (RadioSvoboda.Ua) - У середу в Нідерландах проходять парламентські вибори. Прем”єр-міністр країни Ян-Петер Балкененде ініціював їхнє дострокове проведення після розвалу правлячої коаліції.

Позачергові вибори Нідерланди проводять після того, як у червні розвалилася правляча коаліція. Прем”єр Балкененде подавав тоді прохання про відставку свого кабінету королеві країни Беатрікс. Причиною всіх цих політичних негараздів став скандал, що спалахнув у травні навколо нідерландської депутатки Аяан Гірсі Алі. Ця захисниця прав людини добре відома в Нідерландах та в інших країнах, серед іншого вона написала сценарій для фільму про мусульманок, за який мусульманський фанатик убив відомого режисера Тео ван Гога. А скандал навколо 36-річної Гірсі Алі розпочався тоді, коли ця чорношкіра жінка, сомалійка за походженням, визнала, що свого часу збрехала для отримання громадянства Нідерландів. Вона тоді вказала неправильні анкетні дані і стверджувала, що втекла з Сомалі, де йшли військові дії, а насправді жінка провела дванадцять років нормального життя в Кенії. Аяан Гірсі Алі зізналася, що вигадала цю історію, щоб отримати нідерландський паспорт. За це міністр імміграції країни Ріта Вердонк скасувала громадянство депутатки, однак громадськість і політики зажадали повернення паспорту для правозахисниці. Тоді ліві ліберали “Демократи-66” виступили з протестом проти різкої політики міністра Вердонк і поставили вимогу щодо її відставки. Прем”єр-міністр Ян-Петер Балкененде не захотів звільняти свого міністра, і через це “Демократи-66” вийшли з правлячої коаліції.

Нині, по кількох місяцях після розвалу коаліції Нідерланди проводять позачергові вибори. Християнські демократи на чолі з нинішним прем”єром є фаворитами соціологічних опитувань, проведених напередодні виборів. Але згідно з тими ж опитуваннями, найімовірніше, християнські демократи не наберуть абсолютної більшості голосів і будуть вимушені йти на створення коаліції. Між тим доволі сильну підтримку на виборах мають одержати ліві – опозиційна Лейбористська партія може створити союз із соціалістами та “зеленими”, а це призведе до створення лівої коаліції. На виборах балотуються і ультраправі, які проводять кампанію під гаслом “Нідерланди для нідерландців”.Вони порушують такі чутливі для країни питання як імміграція та інтеграція.
XS
SM
MD
LG