Доступність посилання

ТОП новини

Вірменія переконана, що має робити кращими своїх не дуже доброзичливих сусідів.


Василь Зілгалов Прага, 23 листопада 2006 (RadioSvoboda.Ua) – Вірменія, південно-кавказька країна на кордоні південно-східної околиці Європи, замкнута досить складним сусідством і без власних джерел енергії. Єреван розуміє, як він залежить від доброзичливості інших країн. Вірменська, так звана “доморощена політика взаємозалежності” довела свою ефективність у примиренні суперечливих закордонних інтересів. Правда, експерти відзначають, що певні економічні успіхи Вірменії досягнуті ціною обмеження політичних свобод її народу.


Спостерігачі вказують на те, що політично Вірменія є країною, що балансує між Росією та Заходом. Єреван має складні стосунки з Азербайджаном через Нагірний Карабах та не має ніяких дипломатичних відносин із сусідньою Туреччиною. Між турками та вірменами стоїть тінь трагічної історії.

Економічно, Вірменія – це країна з досить успішним зростанням економіки. За даними Світового Банку, воно за минулий рік сягнуло 14% – це чи не найкращий показник серед так званих «не нафтових» країн СНД.

Країна також приваблює чимало іноземних інвесторів. Хоча серед продуктів власного виробництва виділяються переробка діамантів, продукція водного господарства – раки та знаний на пострадянських теренах вірменський коньяк, більше відомий у Європі як бренді.

Чи не криється один із секретів живучості вірменської економіки у її зростаючій діаспорі?

Відомо, що вірмени з-за кордону присилають додому щорічно суму в півтора мільярда доларів США, що дорівнює річному бюджетові Вірменії. Можливо, тривожними для майбутнього країни можна назвати опитування громадської думки, коли 65% людей заявляють, що вони «не бачать ніякого майбутнього» у Вірменії для їхніх дітей. Самі ж вірменські чільники називають свою закордонну політику «врахуванням взаємозалежності». Один із політичних стратегів вірменського МЗС Сармен Баґдасарян наголошує:

"Важко знайти у світі державу, яка має одночасно добрі стосунки з Росією, Сполученими Штатами Америки, з Європейським Союзом та з Іраном. Коли два роки тому ми казали про вірменсько-іранську газову магістраль, всі заявляли, що це лише мрії. Але ця газова труба вже є і, як заявив наш заступник міністра, через два місяці вона почне працювати". Євросоюз переймається подальшою долею Атомної електростанції в Медзморі

Європейський Союз у своїй співпраці з Єреваном устами свого речника Робіна Лідла бачить наступне:

"Атомна електростанція в Медзморі є одним із пріоритетів в новому плані дій з Вірменією. Це включає в себе і нову енергетичну стратегію, і стратегію закриття цієї АЕС. Це є довгостроковим пріоритетом для європейської комісії і Європейського Союзу". Згадана АЕС, за оцінками експертів, є особливо небезпечним об‘єктом у зоні високої сейсмічної активності. Вірменія перебуває у великій залежності від Росії

Міжнародні спостерігачі також вважають небезпечною для Єревана військову присутність та економічне засилля Росії в країні. Фактично, вся енергетика Вірменії є російською власністю. Однією з причин громадянського песимізму вірмен є напівавторитарний політичний режим країни і корупція, що зростає і охоплює всі сфери життя. За оцінками експертів із лондонського «Економіста», Вірменія зі своїм напівавторитарним політичним правлінням все більше скочується до авторитаризму і перспектива також не з кращих, бо очікування у західних спостерігачів від майбутніх травневих 2007 року парламентських виборів у Вірменії також більше негативні, ніж позитивні.
XS
SM
MD
LG