
Не забули також лекцію Папи в Регензбурзі у вересні цього року. Папа необережно процитував середньовічного візантійського імператора, який доволі критично ставився до вчення пророка Магомета. Сам Бенедикт ХVІ назвав вираз імператора безцеремонним, але запам’ятали саме цитату.
І нарешті Папа приїхав з підтримкою першого за честю у православному світі Вселенського патріархату і його глави Варфоломія Першого. І хоча християни становлять одну соту відсотка усього населення країни, в Туреччині це викликає підозру.
Оглядачі по-різному коментують візит глави Католицької церкви
Роберт Мойніхен знає Папу як мало хто інший. Цей історик і журналіст інтерв’ював кардинала Ратцингера задовго до того, як той очолив Католицьку церкву. Він вважає, що Папа запрошує мусульман не просто до діалогу, але й до вимогливого перегляду усього, що заважає християнам і мусульманам розуміти один одного.
Роберт Мойніхен: «Положення Регенсбурзької лекції роблять очевидним, що він запрошує іслам включитися у процес самооцінки та перегляду і в процес інтерпретації Корану. Це є винятково важким і контроверсійним. Але, на мій погляд, абсолютно очевидно, що Папа запрошує їх до цього».
А вже Девід Берхерд, британський експерт з дослідницького центру Тепав у Анкарі каже, що заяви Папи були дуже суперечливими для мусульман:
«Що стосується їх, він підійшов дуже, дуже близько до образи найсвятішої постаті в ісламі. Ви можете казати, що це діалог, але, як на мене, це радше конфронтація».

Інші експерти говорять: головна мета візиту Папи – скористатися з бажання Туреччини приєднатися до Євросоюзу і переконати її надати більше прав християнській меншині. І діалог з мусульманами тут ні до чого. Тоді як історик Роберт Мойніхен переконаний:
«Він іде з відкритими обіймами до ісламських богословів. Вони писали йому. Вони відвідували його у Ватикані. Він хоче зустрітися з ними в Стамбулі. Зараз на Заході немає постаті, яка б була настільки відкрита до діалогу з ісламом прямо зараз, ніж Папа Римський».
Самі ж католики кажуть: ніколи ще не підносили вони стільки молитов за успішність апостольського паломництва наступника святого Петра.