
«Сьогодні майже половина тих, хто тоді підтримав незалежність, розчаровані, адже ми маємо досить суперечливі наслідки державної незалежності, особливо з огляду на рівень життя. Тож є багато приводів дуже тверезо дивитися на те, як ми скористалися незалежністю. І чи не було те волевиявлення епізодом тільки? І, врешті, тільки Помаранчева революція відновила оцей процес, коли громадяни можуть змінювати долю країни.»
Одночасно з референдумом відбулися перші в історії України всенародні вибори Президента держави. Серед шести кандидатів переміг колишній секретар ЦК Компартії України, тодішній голова Верховної Ради Леонід Кравчук, за якого проголосували понад 61% виборців. Його головного суперника, лідера Народного Руху України В’ячеслава Чорновола підтримали понад 23% виборців.
2 грудня Україну визнали Польща та Канада, 4 грудня – Литва і Латвія, а загалом упродовж першого року незалежності її визнали 140 держав. Говорить львівський філософ Тарас Возняк:
«Референдум, котрий відбувся 15 років назад, надзвичайно важливий не тільки для українців як таких, але в принципі і для взагалі геополітичної ситуації у Центрально-Східній Європі. По суті, він сформував і леґітимізував нову геополітичну реальність, котра до цього часу не змінюється і напевно що змінюватися не буде – безвідносно до того, які уряди будуть приходити в Україні до влади.»