Доступність посилання

ТОП новини

Українська діаспора Канади проти нащадка російських дворян.


Сергій Куделя Вашингтон, 1 грудня 2006 (RadioSvoboda.Ua) – Лідером ліберальної партії Канади та наступним канадським прем''єр-міністром може вперше стати нащадок російських дворян Майкл Ігнатьєв, родичі якого поховані в Україні. Його дід граф Павєл Ігнатьєв був на початку ХХ століття Київським губернатором, а згодом міністром народної освіти при Імператорі Миколі ІІ. Прадід Майкла Ігнатьєва був відомим російським дипломатом, він похований на Вінничині. Однак втіленню політичних амбіцій Майкла Ігнатьєва, який хоче стати кандидатом від ліберальної партії на наступних виборах прем''єр-міністра Канади, активно перешкоджає українська діаспора. Причиною цього стали кілька рядків про Україну, які Ігнатьєв написав у своїй книжці 13 років тому.

Майкл Ігнатьєв
(liberal.ca)
“Мені важко ставитися серйозно до України не лише через моє, як космополіта, підозріле ставлення до будь-яких націоналістів. Глибоко всередині я залишаюся тим, кого українці називають великорос, і це надає мені давнє російське відчуття презирства до цих “малоросів”.

Так Майкл Ігнатьєв писав про своє ставлення до українців у 1993 році у книжці, яка згодом стала бестселером – “Кров та належність”. У цій книжці Ігнатьєв розповідає про свої подорожі палаючою Югославією, щойно об''єднаною Німеччиною, пошматованим Курдистаном, розколотою Північною Ірландією та вже незалежною Україною. І на прикладі кожного з цих регіонів Ігнатьєв аналізує роль націоналізму в долі народів – як рушійної сили для здобуття їхньої свободи чи навпаки – для позбавлення людей життя.

«Я досі пам''ятаю українських націоналістів... вони виглядали дивними та смішними... фанатичними та безглуздими».

В окремому розділі, присвяченому Україні, Ігнатьєв не приховує, що втрачає об''єктивність стороннього спостерігача. Адже він досі не може позбутися стереотипів про українців, навіяних дитячими спогадами та родинним вихованням:

“З часів мого дитинства у Канаді, я досі пам''ятаю українських націоналістів, які у Торонто серед снігу проводили демонстрацію перед театром, де виступала балетна трупа Большого Театру (з Москви). Вони кричали “Звільніть зневолені нації!” У 1960 році вони виглядали дивними та смішними... фанатичними та безглуздими. Вони колись бачили карту світу? Як вони могли собі уявити, що Україна колись стане вільною?”

Зараз, коли Україна вже стала незалежною, Майкл Ігнатьєв й надалі стикається із демонстраціями української діаспори. Однак, тепер українці тримають плакати, спрямовані особисто проти нього. Однією з активісток руху українців проти Майкла Ігнатьєва є канадка українського походження Мирослава Олексюк. Вже 2 роки поспіль вона організовує пікети, пише листи та проводить агітацію серед виборців з метою перешкодити стрімкій політичній кар''єрі Ігнатьєва. Адже, упродовж більшої частини свого життя він займався академічною та журналістською роботою за межами Канади. В останні роки перед поверненням до Канади Ігнатьєв був професором Гарвардського університету (США).

Українська громада пам’ятає і нещодавні виборчі перегони

Лише у 2004 році Ігнатьєв повернувся до Канади та, за підтримки керівництва ліберальної партії, відразу переміг на виборах до канадського парламенту. За іронією долі, свою першу перемогу тоді Ігнатьєв здобув в окрузі Торонто, де проживає переважна більшість українців міста.

Ще більш образливими для місцевих українців стало рішення ліберальної партії позбавити двох інших кандидатів – кожен із яких мав українське коріння – можливості позмагатися із Ігнатьєвим у боротьбі за депутатський мандат.

Таким чином, за словами Мирослави Олексюк, Ігнатьєв продемонстрував не лише свою байдужість до інтересів українців, але й нехтування принципами демократії. Вона каже, що обрання Майкла Ігнатьєва новим лідером ліберальної партії буде зневагою не лише щодо неї, а щодо української діаспори загалом:

“Від 1960-их до 80-их років ми працювали тут у Канаді, аби підтримувати Гельсінську Групу, усіх тих, хто боровся за права людини в Україні. А тепер у Канаді ми можемо отримати партійного лідера та навіть прем''єр-міністра, який ображав борців за незалежність України. Це ми будемо сприймати як зневагу до нас.”

Боротьба українців проти Майкла Ігнатьєва набула такого резонансу у Канаді, що навіть стала об''єктом комедійного шоу на місцевому телебаченні. Запальна жінка із виразним українським акцентом розповідає глядачам, що вчителем Ігнатьєва був північнокорейський диктатор Кім Чен Ір і вона буде радше їсти російські бліни ніж підтримає нащадка російських дворян.

Тепер Майкл Ігнатьєв намагається порозумітися з українцями, але не вибачається за минуле

Сам Майкл Ігнатьєв, свідомий такого негативного ставлення українців, намагається його змінити. Зокрема, у деяких інтерв''ю він наголошує, що завжди вчив своїх студентів про український голодомор, який він вважає геноцидом. Однак, за словами Мирослави Олексюк, Ігнатьєв досі відмовляється вибачитися за ті рядки у своїй книзі, які образили українців. Така непоступливість, на її думку, свідчить, що Ігнатьєв й надалі сприймає Україну через призму зневажливих стереотипів, про які він сам колись написав:

“Українська незалежність малює в моїй уяві прикрашені селянські сорочки, стогін музичних інструментів, штучних козаків, та запеклих антисемітів”.

Отже, Мирослава Олексюк каже, що її боротьба з Ігнтьєвим триватиме. На початку грудня вона, разом із групою українців, візьме участь у з''їзді ліберальної партії у Монреалі аби завадити обранню Майкла Ігнатьєва новим партійним лідером.
XS
SM
MD
LG