Доступність посилання

ТОП новини

Психологічні причини куріння.


Київ, 11 грудня 2006 (RadioSvoboda.Ua) – За даними соціологічних досліджень в Україні курить близько 9 мільйонів чоловік, тобто, третина дорослого населення. І попри певні зусилля держави – обмеження тютюнової реклами і куріння в громадських місцях, пропаганду здорового способу життя – кількість курців не зменшується.


Куріння – найпоширеніша шкідлива звичка в світі. Може саме тому ми ставимося до неї так поблажливо. І хоч про те, що курити шкідливо знає кожний, кидати цю звичку більшість курців зовсім не поспішає. Їх не лякає ні попередження міністерства охорони здоров’я, ні сумна статистика онкологічних і серцево-судинних захворювань, ні погіршення власного самопочуття та зовнішнього вигляду.

Підлітки хочуть виглядати дорослішими

Щоби зрозуміти цю парадоксальну ситуацію, варто розібратися, чому люди курять. На думку фахівців, головні причини цього – психологічні. Курити найчастіше починають у підлітковому віці, і тут основне – довести, що ти вже дорослий і не потребуєш опіки. Нерідко підлітки курять, наслідуючи своїх кумирів або вважаючи, що це модно. Крім того, реклама, навіює переконання, що куріння – неодмінний атрибут мужніх, успішних, привабливих людей. Але діти, яких оточуючі вважають особистостями, поважають – не потребують додаткового самоствердження, то й курити починають рідше. Покращення розумової діяльності чи деградація?

Досить поширена думка, що нікотин покращує розумову діяльність. Він дійсно дещо стимулює роботу мозку і викликає легку ейфорію. Але відчуття, що він покращує розумовий процес, оманливе. Його стимулююча дія дуже короткочасна, і щоби підтримувати цей стан, потрібно весь час збільшувати дози. А в результаті, навпаки – зниження інтелекту і поступова деградація особистості. Особливо це небезпечно, якщо до куріння прилучаються в дитячому віці.

Заспокоєння від нікотину чи смоктального рефлексу?

Багатьом людям куріння полегшує спілкування. Воно дає можливість чимось зайнятися, коли не знаєш, як себе поводити, заповнює паузи в розмові, дає час подумати. Люди нерішучі, сором’язливі, курять, аби почувати себе більш впевнено, це допомагає їм адаптуватися в незнайомій обстановці. А от жінки часто курять, щоби схуднути, але навряд чи це найкращий спосіб збереження фігури. В багатьох установах найцікавіші обговорення відбуваються в курилці, тож аби бути „в курсі”, потрібно й собі взятися за цигарку. Дехто переконаний, що куріння заспокоює. Але психологи вважають, що так на нас діє смоктальний рефлекс. З цього погляду, цигарка справді „соска для дорослих”.

Більшість курців вважають, що вони можуть кинути цю звичку в будь-яку мить. Як зауважив Марк Твен, „кинути палити дуже легко, я особисто робив це 72 рази”. Ну, а якщо серйозно, то головне тут – особиста мотивація і переконаність. Ніхто не зможе позбавити вас нікотинової залежності, що б не обіцяли різноманітні цілителі та екстрасенси, всупереч вашому бажанню та без ваших активних зусиль.
XS
SM
MD
LG