Доступність посилання

ТОП новини

Радянський Союз може бути відновлений? У Білорусі потрібні масові демонстрації, каже Александр Мілінкевич /преса Європи/.


Василь Зілгалов Прага, 13 грудня 2006 (RadioSvoboda.ua) — Один із відомих американських істориків Стівен Коен доходить висновку, що Біловезька пуща була помилкою, і не дивується потугам президента Росії Владіміра Путіна відновити хоча б частину СРСР. А білоруський опозиціонер Алєксандр Мілінкевіч попереджає про загрозу відновлення радянської імперії і закликає білорусів до масових акцій.


Лондонська «Ґардіан» публікує скорочений варіант аналізу наслідків розпаду СРСР, який підготував відомий американський фахівець із історії Росії Стівен Коен. Дослідник вважає помилковим рішенням розпуск СРСР Єльциним і радянськими номенклатурниками, про що 8 грудня 1991 року підписали угоду в Біловезькій пущі під Мінськом.

Цей історик схильний до того, що пропозиція Міхаїла Ґорбачова «реформувати Союз» була раціональнішою за Біловезькі угоди, які призвели до «підриву сильно інтегрованої економіки» колишнього СРСР та «масового зубожіння…, котре і сьогодні є основним чинником російського життя».

Коен не дивується такій популярності Владіміра Путіна на значній частині колишнього СРСР і, зокрема, тому, що президент Росії намагається відновити вплив Москви на частині пострадянського простору. Американський історик переконаний, що для мільйонів людей із колишнього СРСР розпад Союзу створив «комплекс незахищеності».

Білоруський опозиціонер застерігає перед «відновленням радянської імперії» і закликає до масових демонстрацій

Своєрідним перегуком із Коеном є інтерв’ю лідера білоруської опозиції Александра Мілінкевіча німецькому виданню «Вельт», після отримання Мілінкевічем європейської премії імені Сахарова. Мілінкевіч вважає, що багато людей у Росії «хочуть відновити радянську імперію і таким чином знову зловити у свої тенета Білорусь, щоб надалі так само вчинити і з Україною, і з Центральною Азією».

Лідер білоруської опозиції також сказав в інтерв’ю «Вельт», що Білорусі «необхідні масові демонстрації»: «У березні в акціях протесту брали участь 20-30 тисяч осіб. Для того, щоб скинути диктатуру, нам потрібно щонайменше в 20-30 разів більше. Тому опозиція повинна ще багато зробити». Мілінкевіч вважає, що така спроба може відбутися вже під час місцевих виборів у Білорусі в січні наступного року.

Лідер білоруської опозиції також розповів «Вельт» про ті репресії, які здійснює супроти своїх противників режим президента Аляксандра Лукашенка. Німецька газета повідомляє, що репресій зазнають і діти Александра Мілінкевіча: його старший син-юрист, наприклад, позбувся роботи, а двом молодшим його синам, які навчаються у Варшаві, мінська влада погрожує судами за «ухиляння від військової служби».
XS
SM
MD
LG