Доступність посилання

ТОП новини

Україну закликають посилити боротьбу з корупцією.


Сергій Собуцький Київ, 15 грудня 2006 року (RadioSvoboda.ua) – Україна повинна надати нового імпульсу у боротьбі з корупцією. Такий головний висновок Організації економічної співпраці та розвитку, яка оприлюднила свою доповідь про стан корумпованості у країнах Східної Європи та Центральної Азії. У доповіді відзначаються позитивні кроки України на шляху подолання корупції. Водночас багато українських експертів радять не поспішати з висновками. На їхню думку, боротьба з корупцією в Україні лише починається.

Слід вступити на шлях судового переслідування корупціонерів

У доповіді Організації економічної співпраці та розвитку відзначається, що Україна удосконалила законодавство, яке регулює боротьбу з відмиванням брудних грошей і активно розвиває систему внутрішнього та зовнішнього фінансового моніторингу. У той же час у доповіді зазначається, що українське карне законодавство потребує вдосконалення: воно має відповідати міжнародним стандартам та перекрити лазівки, які дозволяють злочинцям уникати покарання.

Автори доповіді відзначають слабке судове переслідування корупціонерів в Україні. Лише незначна кількість справ доходить до суду, а високі посадові особи практично завжди виходять сухими з води.

Песимізм українських представників щодо перспективи подолання корупції

Голова Судової палати у господарських справах Верховного суду України Івана Шицький вважає: суди в Україні корумповані, зокрема, й тому, що на це є запит суспільства. Учасники судових процесів часто заздалегідь готові до корупційних дій: «...Перед судами формується запит на корупційні рішення, а цей запит формується суспільством, насамперед, бізнесменами. Вони створюють матеріальну базу для корупції. Тіньовий бізнес, тіньове судочинство, тіньові управлінські рішення, тіньове ухвалення законів. Ось до чого ми йдемо».

Песимістично оцінює стан боротьби з корупцією в Україні і заступник директора Інституту реформ Юрій Змій. На його думку, головна проблема як у недосконалому законодавстві, так і в його реалізації державними органами: «Якщо тільки дозволяти чиновникам ухвалювати рішення на власний розсуд, то завжди будуть передумови для корупції. Наприклад, це чітко видно з чинних систем відшкодування ПДВ та розподілу бюджетних коштів».

Відповідність до європейських норм і 45 мільйонів американських доларів

На думку Юрія Змія, рівень корупції значно знизиться, якщо чиновників максимально обмежити у можливості "фантазувати" з державними коштами. А для цього потрібно далі працювати для гармонізації українського законодавства з європейським: «Наше законодавство надзвичайно об’ємне. Однією з передумов подолання корупції є систематизація, кодифікація законодавства, приведення його у відповідність до європейських норм. Наразі наше законодавство лише десь на 20-30% відповідає законодавству Європейського Союзу».

Під час недавнього візиту до США український уряд уклав угоду щодо антикорупційних дій з корпорацією "Виклик тисячоліття". Відповідно до угоди, Україна одержить 45 мільйонів американських доларів на профілактику корупції в органах державного управління, в судовій системі та системі освіти.
XS
SM
MD
LG