Доступність посилання

ТОП новини

Чи причетний Семен Могилевич до постачання російського газу в Україну та Європу? Це цікавить і ФБР США.


Олекса Семенченко Слухати: Лондон, 22 грудня 2006 (RadioSvoboda.ua) – Американські правоохоронці провадять розслідування щодо можливої причетності Семена Могилевича, який знаходиться у списку ФБР найбільш розшукуваних за підозрою в скоєнні тяжких міжнародних злочинів осіб, до газових угод на багатомільярдні суми між Росією та Україною. Публікацію на цю тему вмістило європейське видання газети "Wall Street Journal".

У США 60-річного уродженця Києва Семена Могилевича, який здобув освіту у Львівському університеті, вважають одним з найвитонченіших міжнародних злочинців. Американські урядовці вже довший час висловлюють занепокоєння, що він живить корупцію на найвищому державному рівні на теренах колишнього СРСР, підтримуючи кримінальну діяльність у багатьох сферах - від проституції та торгівлі наркотиками до шахрайства на біржах. Його також підозрювали у міжнародному відмиванні грошей.

Могилевич живе в Москві?

"Wall Street Journal" зазначає, що занепокоєння щодо Могилевича, який нині, як вважають, живе в Москві, лише збільшилося по тому, як Росія посилила контроль за величезними нафтогазовими ресурсами Центральної Азії і виказала схильність до використання енергетики як політичної зброї. США побоюються, що російські мафіозні структури можуть далі поширити свій вплив на енергетичний сектор, а газові прибутки використати для зміцнення своєї економічної та політичної могутності. Московський правник Могилевича напередодні відмовився коментувати ситуацію для "Wall Street Journal". Американські слідчі та агенти ФБР нині зосереджені на з''ясуванні зв''язку між Могилевичем та зареєстрованою на Кіпрі компанією "Highrock Holding Ltd"., що грала роль у кількох газових угодах на суми в багато мільярдів доларів і має представництва у Москві, Тель-Авіві та Києві. Вона постачає споживчі та інші товари до країн Центральної Азії, в обмін на мільярди кубометрів природного газу.

Цей газ надходить споживачам в Україні та інших державах Східної Європи газотягами, що належать російському “Газпрому”. До 2003 року дружина Могилевича була серед великих акціонерів "Highrock", що її найбільшим власником нині є український підприємець Дмитро Фірташ. Хоча Фірташ каже, наче дружину Могилевича акціонером зробив без його відома колишній його партнер, а 2003 року її усунули з числа власників, слідчі намагаються з''ясувати, чи не зберігає все-таки Могилевич вплив на цю компанію.

Сліди Могилевича: Угорщина, Ізраїль, Кіпр

Відповідне американське розслідування, пише газета, почалося на початку цього року, коли раніше маловідому фірму "РосУкрЕнерго" залучили як посередника до розв''язання газового конфлікту між Росією та Україною. "РосУкрЕнерго" довго відмовлялася ідентифікувати свого власника, і лише коли стало відомо, що за розслідування взявся Департамент юстиції США, Фірташ сказав, що компанія належить йому. Але про те, що у фокусі розcлідування американців знаходиться Могилевич, стало відомо недавно. Протягом останніх шести років ФБР тримає спеціальне з''єднання в Будапешті, де колись жив Могилевич, яке займається переважно його діяльністю. ФБР працює також в Ізраїлі, де Могилевич теж жив, та на Кіпрі.

Могилевич та "Ітера"

Велика увага в розслідуванні припадає й компанію "Itera", що довго займалася посередництвом в російсько-українській торгівлі газом. Вона багато років була партнером "Газпрому", і фахівці кажуть, що багато газових угод не мали жодного сенсу для останнього. Голова "Ітери" Ігор Макаров раніше був партнером Фірташа, зазначає "Wall Street Journal".

Видання також звератє увагу на те, що американські слідчі утрималися від коментарів у цій справі на підставах, що розслідування триває.

НА ЦЮ Ж ТЕМУ

XS
SM
MD
LG