Доступність посилання

ТОП новини

Про Різдво в Україні за західним стилем.


Богдана Костюк Київ, 25 грудня 2006 р. (RadioSvoboda.ua) – Яскраві, з казковими іграшками ялинки вздовж вулиць і проспектів; прикрашені святковими декораціями магазини, офіси і кав''ярні; театралізовані вистави на площах – типова картинка з передріздвяного європейського міста. І українська столиця, Київ, не виняток. Україна – міжетнічне, багатоконфесійне перехрестя Європи, традиційно відзначає Різдво і за західним, і за східним стилями.

Київські костьоли здіймають шпилі у небесну височінь, ніби єднаючи небеса з землею. Люди кажуть, що в ці дні так і має бути, адже Різдво – це свято духу і душі. Першими до цього свята долучаються українські католики. Про традицію католицького Різдва у Києві розповідає Олексій Браславець: "Багато католиків є зі змішаних сімей, і тому Різдво для католиків Києва, як правило, подвійне: його обов''язково відзначають 25 грудня, за західним стилем. І обов''язково його будуть відзначати 7 січня за православним обрядом. Це одна з особливостей київської католицької громади. Як правило, це така суміш традицій західних і власне українських, це елементи польської культури, польської кухні, української культури, української кухні – такий симбіоз звичаїв, традицій, духовності західної, може, трохи раціональної, і східної, християнської, духовнішої. І власне, Різдво для католицької громади Києва – це таке поєднання, як кажуть, віри і розуму".

А в містечку Ніжині, що на Чернігівщині, здавна Різдво "за новим стилем" відзначають поляки і греки. Голова місцевого товариства греків Лариса Мілосова каже, що греки України розробили власну Різдвяну традицію, її підґрунтя – українські колядки, грецькі ліричні пісні та смачні домашні страви: "На Різдво збирається вся родина – навіть приїздять з інших міст до родинної хати. Дорослі греки з 5 до 8 години ранку ходять на Службу Божу. Після Служби повертаються додому на сімейну трапезу. Традиційне блюдо – індичка з вином. Тоді старше покоління залишається вдома, а молодь розходиться у розважальні центри. Греки кажуть: "Перш ніж ти бачиш сонце – ти бачиш свого сусіда". Тому, по-перше, з сусідами треба жити дружно, і, по-друге, щоб переймались одне одним.

Греки, які віддавна мешкають в Україні, цього правила не забули – опікуються сусідами, які мають проблеми, а на Різдво приходять до них і приносять святкові страви зі власного столу. На думку пані Мілосової, ця традиція характерна і для українців, тому у державі панує міжетнічна злагода. І Різдво це не лише свято, а й нагадування про обов''язки перед родиною, сусідами і своєю Вітчизною.
XS
SM
MD
LG