Доступність посилання

ТОП новини

Конфлікт між Ющенком та Януковичем став латентним?


Тетяна Ярмощук Слухати: Київ, 25 грудня 2006 р. (RadioSvoboda.Ua) – Віктор Ющенко підписав Держбюджет, антикризова коаліція погодилася звільнити голову СБУ, а Борис Тарасюк представляв МЗС за зустрічі президентів Ющенка та Путіна. Що відбувається у президентсько-урядових відносинах? Компроміс? Поступка? Хто, кому і що пообіцяв?


Чи була кандидатура Бориса Тарасюка однією з причин підписання Президентом Ющенком Державного бюджету на наступний рік? Сам відставлений-поновлений міністр закордонних справ каже, що йому про це нічого не відомо: "Мене не цікавлять плітки, я плітками не займаюся. Для мене важливо не та посада, на якій я знаходжуся, і не те крісло, яке я займаю. У даному разі йдеться про принципи дотримання конституційних повноважень Президента. Це є головним, що спонукає мене займати цю позицію. Ні Верховна Рада, ні уряд, ні його окремі урядовці не мають права вирішувати те, що має право вирішувати єдиний орган в нашій державі – Конституційний Суд” .

Після того, як Віктор Ющенко поставив свій автограф під головним фінансовим документом країни, антикризовики погодилися на відставку керівника СБУ Ігоря Дріжчаного, а коментарі щодо Бориса Тарасюка стали вже не такими категоричними. Втім, представники парламентської більшості не підтверджують, що кандидатура Бориса Тарасюка на посаді міністра стала платою за підписання Президентом Держбюджету. Регіонал Євген Кушнарьов в інтерв’ю Радіо Свобода: "Це питання в зв’язці такій навіть не розглядалося і не може розглядатися, це зовсім різні питання. Наші протиріччя по бюджету владнані відкрито, формула була знайдена. Яким чином має до цього відношення Тарасюк?”.

Серед ймовірних кулуарних домовленостей між Ющенком та Януковичем експерти відзначають звільнення Ігоря Дріжчаного та, в перспективі, підтримку парламентом кандидатури нового голови СБУ. Щодо постаті Бориса Тарасюка, то більшість політологів вважають, що цей конфлікт не вичерпаний, а заморожений. Олесь Доній: "Якщо й був досягнутий певний компроміс, то він тимчасовий. Весь цей пакет компромісів носить тимчасовий характер і цілком може бути зруйнований наприкінці зими, на початку весни”.

На думку політолога Сергія Тарана, для Віктора Ющенка є принциповим довести, до чиєї компетенції належить призначення та звільнення міністра закордонних справ: "Якщо Ющенко зараз погодиться з тим, що новий міністр закордонних справ має бути ним запропонований, то це означатиме, що конституційна реформа дає все більший нахил у бік повноважень Прем’єра. Тому, мені здається, зараз не стільки важлива особа Тарасюка, скільки те, яким чином сторони узгодять повноваження Прем’єра та Президента. Наступним кроком у цьому протистоянні буде не стільки персона Тарасюка, скільки Закон "Про Кабмін", який теж має роз’яснити, хто у нас може звільняти міністра закордонних справ та оборони".

Закон “Про Кабмін” Верховна Рада ухвалила у четвер. Опозиція критикує цей законопроект і прогнозує, що Президент неодмінно накладе на нього вето. На початку зими парламент відправив Бориса Тарасюка у відставку. Однак Шевченківський суд Києва призупинив дію парламентської постанови. А Президент підписав указ про продовження виконання Борисом Тарасюком обов’язків міністра закордонних справ. Попри це, його двічі не впустили на засідання уряду. Але під час відвідин України Президентом Росії Владіміром Путіним, українське зовнішньополітичне відомство представляв саме Борис Тарасюк.

НА ЦЮ Ж ТЕМУ

XS
SM
MD
LG