Доступність посилання

ТОП новини

Туркменська опозиція у вигнанні прагне влади


Дар’я Марченко Київ, 26 грудня 2006 (RadioSvoboda.Ua) – Сьогодні Народна Рада Туркменістану на позачерговому засіданні має визначити дату президентських виборів. Цей владний орган фактично виконує в країні функції парламенту. Ним, як і всім іншим у Туркменістані, донедавна керував Сапармурат Ніязов зі статусом довічного президента.


Тим часом, опозиція у вигнанні планує висунути єдиного кандидата на посаду глави держави.

Лідери туркменської опозиції, які зараз перебувають у Києві, закликали Євросоюз, США та Росію сприяти встановленню демократії в їхній країні. Першим кроком до цієї мети, на їхню думку, має стати допомога світової спільноти у проведенні президентських виборів. Вони, за планом керівництва опозиції у вигнанні, мають відбутись після розпуску парламенту і ухвалення нової Конституції, але не пізніше як за три місяці.

Якщо ж не вдасться демократизувати Туркменістан, на країну чекає "кривава революція", наголосив голова Республіканської партії Туркменістану Нурмухаммед Ханамов. Дисиденти заявляють, що не сумніваються у своїй перемозі.

Однак при поверненні на Батьківщину їм не уникнути арешту – про це попереджає тимчасова влада Туркменістану. Вона, водночас, запевняє, що майбутні вибори відбудуться на демократичних засадах, розроблених покійним Туркменбаші.

Хто стане наступним президентом Туркменістану?

Хто буде спроможний боротись за найвищу посаду в державі, якщо опозиціонерів усунуть від президентських перегонів? На це запитання Радіо Свобода відповідає колишній голова туркменського центробанку і екс-віце-прем’єр Худайберди Оразов: “На сьогодні ситуація така, що, на наш погляд, головні сили зараз не висовуються. Ті, кого вони озвучили, – це тимчасові люди. ...Буде засідання Народної Ради, яка висуватиме кандидатуру на посаду президента від людей режиму. І ось там, я думаю, з’являться люди, які зараз усім цим керують”.

Смерть Ніязова створила в керівництві країни цілу низку вакансій. Туркменбаші очолював і кабінет міністрів, і єдину в країні партію (Демократичну), і загальнонаціональний рух “Відродження”, і Народну Раду.

Туркменська конституція має специфічне положення – особа, призначена виконувачем обов’язків глави держави, не може балотуватись у президенти. Відтак, віце-прем’єр Гурбангули Бердимухаммедов не повинен претендувати на крісло президента. Він також не може стати головою Народної Ради, адже він молодший за необхідні для цього 55 років.

Між тим, Конституцію країни вже порушили: згідно з нею, тимчасовим лідером держави мав стати спікер парламенту. Натомість Овезгельди Атаєва заарештували, а країну очолює Бердимухаммедов.

Експерти роблять різні припущення, але сходяться в одному: боротьба за «спадщину Ніязова» тільки починається.
XS
SM
MD
LG