Доступність посилання

ТОП новини

Він став президентом, не прагнучи цієї посади.


Сергій Куделя Слухати: Вашингтон, 27 грудня 2006 р. (RadioSvoboda.ua) – "Велика особистість, яка присвятила свої найкращі роки служінню Сполученим Штатам",— так охарактеризував президент США Джордж Буш свого колишнього попередника Джеральда Форда. Форд помер у вівторок пізно вночі у Каліфорнії, у віці 93 років. Він був 38-им президентом США, але обіймав цю найвищу державну посаду лише трохи більше двох років — з серпня 1974 року до січня 1977.

Джеральд Форд Фото: 30 липня 2003 р.
“Мої дорогі американці, наш довгий національний жах завершився. Наша Конституція працює. Наша республіка спирається на владу законів, а не людей” .

Ці слова Джеральда Форда під час його президентської інавгурації тридцять два роки тому назавжди увійшли до політичної історії США. Їм передувала глибока політична криза, викликана Вотергейтським скандалом, що призвела до відставки президента Річарда Ніксона.

Джеральд Форд обійняв найвищу державну посаду через простий збіг історичних обставин

У серпні 1973 року віце-президент США Спіро Егню подав у відставку через обвинувачення в несплаті податків. Тодішній президент Ніксон обрав Форда своїм новим віце-президентом, розраховуючи на його лояльність. І не помилився. Коли через рік сам Ніксон був змушений піти у відстакву, а Форд склав президентську присягу, то одним із перших указів нового президента стало рішення помилувати свого скандального попередника. Саме це рішення Форда обурило багатьох в американському суспільстві та призвело до його поразки на наступних президентських виборах. Однак, через двадцять п''ять років Фундація Джона Кеннеді визнала цей крок Форда проявом політичної мужності і надала йому свою спеціальну нагороду.

Найбільші досягнення Форда за два роки президенства були у сфері зовнішньої політики.

1975-й: підписання Гельсінкської угоди
Президент США Джеральд Форд та
Генеральний секретар ЦК КПРС
Леонід Брежнєв.
Владівосток, 24 листопада 1974 р.
(© epa)


Угода, яку підписав і Форд, зобов''язала Радянський Союз поважати права людини. Вона допомогла радянським дисидентам відстоювати політичні свободи. Форд також відвідав СРСР і провів у Владивостоці переговори з радянським генсеком Леонідом Брежнєвим з питань обмеження гонки озброєнь. Іншими досягненнями Форда називають його посередництво у припиненні вогню між Ізраїлем та Єгиптом та завершення виведення американських військ із В''єтнаму. Водночас, йому не вдалося зупинити погіршення економічного стану США.

Тимчасовий президент, який допоміг розв''язати політичну кризу, але не запропонував державі нового напрямку розвитку

Чинний президент Джордж Буш згадує про нього так: “9 серпня 1974 року він став президентом, не прагнучи цієї посади. Він отримав владу у період глибокого суспільного розколу та сум''яття. Для держави, що потребувала оновлення, та для посади, яка вимагала спокою та стабільності, Джеральд Форд прийшов тоді, коли ми найбільше його потребували”.

Як відзначають американські історики, Форд був добрим виконавцем, але поганим стратегом. Він завжди керувався філософією, що успіх належить тим, хто важко працює. Після програшу Дж. Картеру на президентських виборах 1976 року, Форд продовжував віддаватися праці. Він активно займався бізнесом і його доходи сягнули позначки 1 мільйона доларів щорічно.

Коли одного разу його запитали про життя на пенсії, він відповів, що проблеми в нього виникають лише під час гри у гольф

Залишивши Білий дім, Джеральд Форд прожив ще тридцять років і мав найдовше життя з усіх президентів в історії США.

НА ЦЮ Ж ТЕМУ

XS
SM
MD
LG