Доступність посилання

ТОП новини

Білоруські правозахисники вважають, що у 2006 році в країні зріс рівень політичних репресій.


Валерій Каліновський Слухати: Мінськ, 27 грудня 2006 р. ( RadioSvoboda.Ua) – 2006 рік у Білорусі був роком президентських виборів, після яких Олександр Лукашенко втретє склав присягу на вірність Конституції як президент. Але методи, завдяки яким він виборов собі таке право, призвели до подальшого зростання політичних репресій, вважають білоруські правозахисники.

Десятки політв’язнів, сотні арештованих та побитих міліцією активістів опозиційних партій і громадських організацій, сотні звільнених з роботи та вузів, закриті судові процеси проти опозиціонерів, політичні голодування засуджених політиків... На думку білоруських правозахисників, все це свідчить, що режим Олександра Лукашенка знайшов собі опору у репресіях та страху. На думку мінського політолога Олександра Класковського, репресивна система в Білорусі переживала цього року свій апофеоз.

Про небезпеку політики репресій, тотальних перевірок, штрафів заявив наприкінці цього року навіть один з наближених до Олександра Лукашенка депутатів Сергій Касьцян, але він вважає, що президент Лукашенко не має до цього стосунку, це начебто лише небезпечні “перегини” на місцях.

Громадський діяч, академік Олександр Войтович не згодний з цим твердженням: “Таку систему не можна створити без участі вищої посадової особи в державі. Її зробили з його згоди, за його рекомендаціями, під його наглядом. Коли під час виборів людей хапали на вулицях, то це діяла система, відповідальність за яку, передусім, несе вища особа в державі”.

Незалежним ЗМІ перекрили кисень

Особливо постраждали перед президентськими виборами цього року незалежні засоби масової інформації Білорусі. Більшість з них закрили. Ті, що залишилися, не мають можливості друкуватися на території Білорусі, організовувати передплату через державну пошту та продаж уроздріб в системі “Бєлсоюздруку”. Говорить редактор однієї з закритих незалежних газет профспілкового тижневика “Салідарнасьць” Олександар Старикевич: “Нам не заборонили дихати, нам просто перекрили кисень. Після виборів тиск на незалежні ЗМІ не зупинився, ніхто після виборів не повернув газети в друкарні та монопольні системи розповсюдження”.

Олександр Старикевич та інші його колеги змушені були перейти до інтернет-проектів, які в Білорусі стали єдиною альтернативою офіційним ЗМІ.

Утиск триває

Утиск інакодумців в Білорусі продовжується, репресивні органи розрослися чисельно, отримали нові повноваження. Під час кампанії до місцевих рад, коли застосували нове виборче законодавство, що й надалі обмежує можливості опозиції в агітації, серед десятків тисяч членів виборчих комісій влада зареєструвала лише одного представника опозиційної партії. На думку білоруської опозиції, це свідчить, що місцеві вибори 14 січня пройдуть за відомими сценаріями маніпуляцій та фальшувань.

НА ЦЮ Ж ТЕМУ

XS
SM
MD
LG