Доступність посилання

ТОП новини

Прокурор вимагає довічного ув’язнення колишньому президентові самопроголошеної Сербської республіки.


Михайло Рамач Белград, 12 січня 2007 (RadioSvoboda.Ua) – У Мiжнародному трибуналі для колишньої Югославiї наближається до закінчення процес над Міланом Мартичем, колишнiм президентом самопроголошеної Сербської республiки на територiї Хорватiї. Прокурор вимагає засудити його на довічне ув’язнення. За що саме судять Мартича та як громадськiсть у Сербiї реагувала на завершальне слово прокурора?

До початку вiйн в колишнiй Югославiї Мартич був начальником полiцейського вiддiлу в мiстечку Кнiн, що на пiвднi Хорватiї. Саме там у серпнi 1991 року розпочалися воєннi дiї. Мiсцевi сербськi полiцейськi відмовилися прийняти нову форму одягу з нацiональним гербом Хорватiї. Режим сербського президента Слободана Мiлошевича надав збройну та iншу пiдтримку бунтівним сербам у Хорватiї.

Сербськi пропагандисти стали називати Мартича борцем за збереження прав сербського народу в Хорватiї. За допомогою федеральної армiї серби завоювали одну третину хорватської територiї й проголосили свою державу, котру назвали Республiка Сербська Країна. Малограмотного Мартича згодом обрали її президентом. Був вiн марiонеткою в руках Белграда, тобто слухняним реалiзатором полiтики Мiлошевича.

Хорватськi сили вiдвоювали територiю Сербської Країни в серпнi 1995 року. Мартич разом з iншими її керiвниками прибув до Сербiї. Преса згодом повiдомляла, що вiн привласнив майже два мiльйони доларiв з каси самопроголошеної республiки.

Оборонець сербських країв чи воєнний злочинець?

Коли Гаазький трибунал обвинуватив його в скоєннi воєнних злочинiв, Мартич вiдразу щез. Заарештували його й видали Трибуналовi у 2003 роцi, пiсля замаху на сербського прем’єра Зорана Джинджича. Процес розпочався в 2005 роцi.

Прокуратура обвинувачує його в причетностi до вбивств та депортацiї осiб мирного населення хорватської та босняцької нацiональностi та в обстрiлюваннi Загреба. На пiдставi пред’явлених доказiв, прокурор вимагає довiчного ув’язнення. Оборона, навпаки, стверджує, що Мартич був змушений органiзувати оборону сербських країв вiд насильства хорватських сил.

Вирок мали б винести наступного тижня. У сербськiй пресi досi не коментували процес. На думку оглядачiв, причина, ймовiрно, в тому, що Мартич був не самостiйним полiтичним дiячем, а виконавцем полiтики Мiлошевича. А Мiлошевич помер незасудженим.
XS
SM
MD
LG