Доступність посилання

ТОП новини

Експерти Ради Європи вивчають культурний потенціал України.


Богдана Костюк Київ, 17 січня 2007 (RadioSvoboda.Ua) – У березні Рада Європи заслухає Національний звіт України про культурну політику. У разі схвалення Рада Європи допомагатиме українській стороні втілювати проекти з розвитку національної культури і ознайомлення європейців з мистецькими традиціями і сьогоденням українців. Про це повідомила керівник Наглядового комітету з питань культури Ради Європи Катрін Меркль під час візиту в Україну.

Як згадує Катрін Меркль, уперше експерти Ради Європи з питань культурної політики відвідали Київ два роки тому, щоб ознайомити українських колег із європейськими стандартами у цій царині. Нинішній візит має дві мети: по-перше, допомогти офіційному Києві підготувати Національний звіт про культурну політику, який має відповідати стандартам Ради Європи. По-друге, налагодити контакти митців з представниками громадських, приватних і донорських організацій, які працюють у галузі мистецтва. Тому у програмі перебування в Україні – відвідини Києва і Донеччини, де європейські експерти побачать скарби Києво-Печерської і Святогорської Лаври, центри сучасного і традиційного мистецтва, бібліотеки.

«Україна – не Росія»

Такі «ознайомчі поїздки» необхідні для того, щоб Європа нарешті зрозуміла, що «Україна – не Росія». Цього разу вислів Леоніда Кучми прислужився експерту Ради Європи – директору київського представництва Британської Ради Террі Санделл: «У Страсбурзі у березні ми будемо дебатувати з Радою Європи щодо українських культурних пропозицій. Тому Національний звіт має бути досконалим. Зазначу, що в Україні культурний розвиток держави гальмує брак державного фінансування культурної політики, інформації про українську культурну традицію і сучасне мистецтво, важкий соціальний стан працівників культури, особливо у регіонах. З іншого боку, Україна має ґрунтувати державну культурну політику на європейських стандартах, практиці та досвіді».

Глибше вивчати європейський досвід

На думку пана Сандела, Україна уже успішно використовує європейський досвід щодо фінансування культури, мистецьких акцій з недержавних фондів – приватними особами й потужними компаніями. Власне, як стверджує хорватська дослідниця культури Нада Швоб-Джокич: «Держави, які перебувають у так званій трансформації, мають звикнути, що жодна політична сила, жодна влада не даватиме коштів на розвиток сучасного мистецтва. Можновладці готові спонсорувати мистецькі акції та події для рекламування особисто себе чи своєї політичної сили. Держава фінансує культуру за остаточним принципом – щоб вистачало на утримання персоналу і матеріально-технічного забезпечення державних закладів культури. Митці завжди виключені з державної підтримки».

Експерти Ради Європи, українські політики і митці домовилися співпрацювати для того, щоб Україна знайомилась і долучала європейський досвід культурної політики, а Європа – познайомилася з багатою культурою України. Котра, переконані експерти, є складовою європейської культурної традиції. Просто її майже не знають – поки що.
XS
SM
MD
LG