Доступність посилання

ТОП новини

Чи дозволить Конституційний Суд сам собі ревізувати політреформу?


Тетяна Ярмощук Слухати: Київ, 18 січня 2007 (RadioSvoboda.Ua) — Чи матиме Конституційний Суд право ревізувати зміни до Конституції? Сьогодні конституційні судді почали розглядати подання 47 народних депутатів щодо неконституційності закону, який забороняє ревізувати політреформу.


Конституційний Суд розбирається: чи правомірно вчинив парламент, заборонивши йому ревізувати політичну реформу? Засідання розпочалося з пропозиції представника парламенту Юрія Мірошниченка залучити наукового експерта з конституційного права та здійснити наукову експертизу. Постійний представник Президента у Конституційному Суді Володимир Шаповал розцінив цю ініціативу як спробу затягнути процес.

І представники антикризової коаліції, і нашоукраїнці переконані, що судовий процес довготривалим не буде. І ті, й інші переконані у своїй правоті.

Яка політична сила матиме рацію?

Один із авторів подання, нашоукраїнець Борис Безпалий в інтерв’ю Радіо Свобода зазначив: «Ті зміни, які були внесені до Закону „Про Конституційний Суд“, є просто курйозними. Тому що повноваження Конституційного Суду визначені самою Конституцією, і зміни до закону не можуть її звузити. Мені здається, ця справа для Конституційного Суду не буде складною і не триватиме довго, тому що антиконституційність того закону — на поверхні».

Ініціатори ж змін до Конституції, соціалісти, також переконані, що справа буде швидкою. Однак, на їхню думку, Конституційний Суд не має права втручатися в Основний Закон, сказав в інтерв’ю Радіо Свобода соціаліст Іван Бокий: «Закон ухвалено, закон не розходиться з Конституцією. Я думаю, що там усе буде нормально, думаю, що Суд ухвалить зважене рішення, тому що у тіло Конституції Конституційному Судові за законом зась. Він може тільки коментувати, визнавати відповідними чи невідповідними до Конституції інші закони, тільки не Основний Закон. Я думаю, що судді у нас люди тверезі і все розуміють».

Закон має всі шанси на оскарження — експерт

На думку члена Вищої ради юстиції Степана Гавриша, закон, який забороняє Конституційному Судові ревізувати політреформу, має всі шанси бути оскаржений. «Це рішення є, скоріше всього, передбачуваним на 99,9%. Оскільки у зворотному разі Конституційний Суд практично перестане виконувати свою функцію належним чином. Цей закон не відповідає Конституції, законом обмежити діяльність Конституційного Суду неможливо. Для цього й є Конституція і Закон „Про Конституційний Суд», — зазначив Гавриш в інтерв’ю Радіо Свобода.

Закон, який забороняє Конституційному Судові ревізувати політичну реформу, Верховна Рада ухвалила 4 серпня минулого року. А 19 вересня нашоукраїнець Михайло Поживанов зареєстрував у Конституційному Суді звернення 47 народних депутатів щодо неконституційності цього закону.

Нещодавно Президент заявив, що не планує переглядати політичну реформу, натомість він наполягає на доповненнях до нині чинної Конституції. Тим часом, за словами Юлії Тимошенко, її політична сила уже спрямувала до Конституційного Суду необхідні подання для перегляду політичної реформи.

Матеріали до теми:

• «Це гра м’язами, а вона завжди може призвести до непередбачуваних наслідків», — професор Олексій Гарань стосовно закону «Про Кабінет Міністрів». • Президентське вето проти «антикризових» законів.

НА ЦЮ Ж ТЕМУ

XS
SM
MD
LG