Доступність посилання

ТОП новини

Знижки, розпродажі та інші купівельні пристрасті.


Інна Набока Київ, 29 січня 2007 (RadioSvoboda.Ua) - Серед вражень, які лишив по собі місяць зимових свят, далеко не останнє місце займає загальний купівельний ажіотаж. Мила традиція робити подарунки, здається, перетворюється на всеосяжну купівельну лихоманку.

Особливо підігрівають купівельні пристрасті різноманітні знижки та розпродажі. Ситуація знайома багатьом: ідемо за однією конкретною річчю, а купуємо з десяток зовсім інших. Начебто і не потрібна тобі якась із них або не підходить розмір, колір, фасон, але як не купити, якщо такі шалені знижки!

У результаті повертаємось додому з таких походів по розпродажах з порожнім гаманцем і цілою купою непотрібних речей. А замість економії, яку мали б давати знижки, суттєво страждає сімейний бюджет.

Нічого дивного тут немає: саме на такий психологічний вплив на покупця і розрахований цей винахід торгівлі. Адже зазвичай найпривабливіші знижки бувають саме на свята, коли люди роблять найбільше покупок.

Більшість із нас не звикли купувати шуби влітку, а купальники – взимку

Наступна поширена причина розпродажів і знижок – закінчення сезону. І тут дійсно можна зробити вигідну покупку, саме так і чинять практичні люди. Але більшість з нас якось не звикли купувати шуби влітку, а купальники – взимку, хоча саме до цього закликає відоме прислів’я. І навіть не тому, що наступного року ця шуба вже може вийти з моди, а найчастіше тому, що не в багатьох наших співвітчизників є вільні гроші для покупок про запас. А в кого є, той і без знижок купить.

Нерідко ціна товару зменшується тому, що спочатку вона була значно завищеною і ніхто його не купував. А ще зі знижкою можна придбати речі з невеликими дефектами, вадами. Але в жодному випадку знижка – це не благодійність і не послуга власника магазину нам, покупцям. Недаремно фахівці-маркетологи називають знижки серед головних механізмів стимуляції збуту. І про це слід пам’ятати, вирушаючи по крамницях.

Шопінг – хвороблива пристрасть чи лік?

Втім, гадаю, надмірне захоплення знижками і розпродажами – лише один з проявів більш загального явища – хворобливої пристрасті робити покупки або оніоманії. І ця недуга, на думку деяких вчених, не менш серйозна, ніж алкоголізм чи наркоманія. Тож про неї варто було б поговорити окремо.

Та мене непокоїть, що останнім часом шопінг називають чи не найкращими ліками від смутку й депресії, а також чудовою розвагою. Вдала покупка дійсно може поліпшити поганий настрій. І нічого страшного немає в тому, щоб час від часу порадувати себе якоюсь, навіть не дуже потрібною, новою річчю. Але навряд чи це зарадить якимось серйозним душевним проблемам. Ну а щодо розваг... Невже людина, а надто людина мисляча, не знайде цікавішого і змістовнішого способу витратити вільний час?
XS
SM
MD
LG