Вацлав Гавел
Уже наступного дня Гавела і Ландовського затримала СТБ — чехословацька служба державної безпеки. Але відвернути поширення документу, названого «Хартією-77», режим не зміг. Його текст дістався на Захід,«Хартію-77» почули.
Хартія навчила не мовчати
Комуністичному режимові не вдалось приховати фактів цензури, фізичних розправ над дисидентами, грубого втручання в особисте життя людини. Та передусім сталось найважливіше: співгромадяни зрозуміли, що треба не мовчати, а домагатись своїх прав, що є люди, які бачать шлях із несвободи на волю.
У цьому головне значення Хартії, вважає один із її підписантів, відомий чеський дисидент і публіцист Петр Ул. На його думку, сьогодні, на жаль, Хартію як історичну подію оцінюють недостатньо: «Гадаю, що сьогодні ми недостатньо розуміємо і ставимо недостатній наголос на тому, що Хартія була мостом між демократичною весною відродження, так званою „празькою весною“ в 1968 році, й листопадовою „оксамитною“ революцією 1989-го. Адже ті люди, які воювали за демократичні ідеали в 1968-му, — ті самі люди підписали „Хартію-77“. Хартія створила умови, завдяки яким дійшло до мирного, ненасильницького, я сказав би, джентльменського перебирання влади від комуністів наприкінці 1989-го року».
За неповні 12 років після Хартії Вацлав Гавел очолив демократичну революцію в Чехословаччині, тоталітарний комуністичний режим зазнав краху. У тому, що нині Чехія і Словаччина належать до вільних європейських держав, велика заслуга тих громадян, хто 30 років тому не скорився.
Ідеї Хартії важливі й нині
Чи належить документ «Хартія-77» тільки до історії? Ні, вважає відома чеська публіцистка і речник Хартії Петра Шустрова: «Гадаю, що в цілому прагнення громадян не дати державі робити те, що їй забагнеться, звертати увагу на те, що держава належить громадянам і що про їхні потреби необхідно дбати, — це дуже важливо, і це завдання залишається. І сьогодні, вважаю, в чеському суспільстві, а також у Словаччині, в Україні, в пострадянських державах існують явища, проти яких потрібно виступати».
«Хартії-77», людям, які її підписали, присвячена виставка, відкрита в празькому Національному музеї. Серед найважливіших експонатів — оригінал Нобелівської премії за літературу, яку отримав видатний чеський поет Ярослав Сейферт — один із тих, хто не побоявся поставити свій підпис під « Хартією-77».