Доступність посилання

ТОП новини

Формула кохання. У День Святого Валентина вчені, лікарі, митці висувають свої гіпотези - що розбиває серця людей?


Олександр Лащенко, Микита Моїсеєв 14-го лютого у світі відзначають День Святого Валентина. Не залишаються осторонь і українці – за лютневим опитуванням Центру Разумкова, 45% респондентів залюбки зустрічають свято закоханих. Хоча для ще більшого числа опитаних – понад 48% - 14-те лютого не є червоним днем календаря. Ті, хто і святкує, і готовий розщедритися на подарунок, виділяє на презенти у середньому 107 гривень (чоловіки) та 77 гривень (жінки). Що ж притягує закоханих одне до одного? Про це – “Звуки життя” - “Формула кохання”.

ГЛАС НАРОДУ:
Чим є для Вас День Святого Валентина?
Оля, менеджер, 23 роки:
- Святом закоханих, любові до всіх людей. Святом тих, хто кохає.
Аліна, концертмейстер, 25 років:
- Ой, я навіть забула про День Святого Валентина. Це - не наше свято, тому я його і не відзначаю.
Рамо, технік з діагностики машин, 23 роки, румун, 2 роки працює в Україні:
- У нас, у Румунії, його не святкують. Не склалося такої традиції.
Наталія, юрист, 28 років:
- Відзначаю, як тільки в Україні це почали робити. Як вдома, так і на роботі, де цього дня у всіх - святковий настрій.
Сергій, студент:
- Святкую у колі сім''ї. Квіти, торт, цукерки.


ЛЕГЕНДА СУМНІВНА, СВЯТО СПРАВЖНЄ

Легенда про проповідника Валентина, який попри заборону римського імператора Клавдія таємно вінчав солдатів і був за це страчений - відома нині багатьом українцям. Однак мало хто знає, що саме свято сягає корінням зовсім іншої традиції - так званої “Луперкалія” - римського язичницького свята плоті та сексу. Воно проіснувало в імперії майже сотні років - до кінця п’ятого століття, коли Папа Римський Геласій Перший знайшов заміну поганським “Луперкалія”. Історія відзначення Дня Святого Валентина заплутана і не зовсім правдива, стверджує священик Української греко-католицької церкви Андрій Нагірняк. Адже святих Валентинів було троє, і жоден з них, якщо вірити житіям святих, не займався таємним вінчанням. Андрій Нагірняк:

“Ані греко-католицька церква, ані православна не святкують це свято. 14-го лютого в українських храмах не згадують Святого Валентина, бо в наших календарях цього дня записані інші святі. І якщо простежимо життя цього святого, то не побачимо нічого спільного з версією, яку зараз подають. Тобто є святі Валентини, але безпосередньо цей день не має до них жодного стосунку”.

З іншого боку – був такий проповідник, що поплатився головою за таємні вінчання, чи не був, але святкувати День Святого Валентина люблять. І в Україні (про що свідчить опитування Центру Разумкова) і у світі. І не лише в останні десятиріччя, а протягом віків. Адже найдавнішим вітанням із Днем закоханих, які дійшли до нашого часу, є написана ще 1477 року англійцем Джоном Пастоном “валентинка” своїй коханій Марджері Брюс. Полюбляють відзначати День Святого Валентина і американці. У США на подарунки до 14-го лютого витратили цього року 15 мільярдів доларів. Тобто, виходить приблизно по 100 доларів на одного закоханого. Як зауважує кореспондент Радіо Свобода у США Юрій Дулерайн, телебачення заповнене зараз фільмами про кохання, а магазини – святковою рекламою.

НАЙКРАШИЙ МІЙ ПОДАРУНОК – ЦЕ ТИ!

Для деяких українських закоханих найкращим подарунком до Дня Святого Валентина є не “валентинка” чи букет квітів, а візит до РАЦСу. За статистикою Мінюсту, 14-го лютого в Україні бум весіль - 700 укладених шлюбів, це у кілька більше, ніж зазвичай у не вихідні. А розлучень (74) - у сім разів менше, ніж будь-якої іншої дати.

Співвідношення зареєстрованих та розірваних шлюбів
(за даними Міністерства юстиції України)
Періодвесілля/розлучення
2006 р.2/1
14 лютого 2007 р.9,5/1


Співачка Ніна Матвієнко разом зі своїм чоловіком, Петром Гончарем, понад три десятиліття. А “випробувальний термін” термін цього подружжя тривав три роки. Головною складовою формули кохання, на думку Ніни Матвієнко, є самопожертва:
Ніна Матвієнко: "Коли ти можеш боротися, а не тільки, коли тобі щодня кажуть гарні слова".


“Це почуття, коли ти можеш боротися, а не тільки, коли тобі щодня кажуть гарні слова. Якщо ти борешся за цю долю, якщо ти йдеш на подвиги через страждання, ти знову і знову повертаєш кохання. Це самопожертва. Познайомившись, я три роки вивіряла свого майбутнього чоловіка і потім шлюб. Коли ми зустрічалися, навколо було стільки красивих, з достатками хлопців...А оце “нещастя”, яке коло мене бігало, на ньому навіть не було штанів нормальних, на вузлі зав’язувалися там, де мав бути ґудзик, а також лише одна капронова сорочка. Така бідність була, але я вибрала собі цього бідного Петра. Зате він зараз найбагатший, бо має таку жінку”.

КОХАННЯ - ВІРУСНА ХВОРОБА СОБІ НА ЗДОРОВ’Я

Формулу кохання вираховують з давніх-давен – від графа Каліостро у фільмі Марка Захарова до сучасних вчених. Це роблять, зокрема, не тільки фізики та лірики, а й хіміки. Саме популярною нині хімічною теорією кохання дотримується психолог Дмитро Санарєв:

“Те, що кохання – змінений стан свідомості – безперечна річ. Його присутність, скоріше, можна назвати біологічною, ніж психологічною. Ми багато в чому – тварини. Тому, безумовно, можна говорити про певні зміни хімії”.

“Віддати руку й серце”, “розбити серце”, “викинути зі свого серця” - навіть за цими всім відомими фразами про кохання, перелік яких можна продовжувати нескінченно, видно, що в людині найбільше радіє або страждає від кохання. Але “серцеві муки” – не лише образний вислів, любовні переживанні позначаються на діяльності нашого кров’яного мотора у прямому сенсі, констатує лікар-кардіолог Олена Кваша:

“Кохання – найкращі ліки від усіх сердечних захворювань. Виділяється гормон задоволення, насолоди, щастя. А щастя – завжди, певним чином, приведення у певний тонус, релаксація. Це добре впливає і на організм в цілому, і на серцево-судинну систему. Кохання не була протипоказана ані при ішемії, ані при гіпертонії, ані після інфаркту міокарду. Завжди ці позитивні емоції були на користь пацієнта з точки зору зниження несприятливого ефекту хвороб”.

Відомі українці по-різному ставляться до Дня Святого Валентина, але одностайні в оцінці кохання. Український книговидавець, письменник Дмитро Капранов День Святого Валентина не відзначає, каже, що це не християнське свято. Але кохати і бути коханим йому це не заважає:
Дмитро Капранов: "Кохання - реалізація інстинкту щастя".


“Кохання – вірусна хвороба, недаремно свого часу великий східний лікар Авіценна Ібн Сіна пропонував її лікувати ваннами із сечі й тяжкою фізичною працею. Але люди хворіють собі на здоров’я й залюбки. Кохання – це реалізація інстинкту щастя. Хто вміє розтягнути його бодай на рік, той вже – щаслива людина”.

Справжні свята мають бути знайомі від самого дитинства, переконаний художник Сергій Поярков. А оскільки відзначення Дня Святого Валентина для українців традиція нова - митець його не святкує, хоч і поважає:

“Це – неідеологізоване свято, і цим воно непогане. Особисто я до свят ставлюся таким чином: чим їх менше, тим краще! Я після новорічної навали ще не відійшов... Є люди за натурою – лірики, а є – сатирики. У мене натура – не лірична, а скоріше – гидотно-паскудна. Тобто, мені простіше щось лаяти, ніж вихваляти”.

Кохання важливіше, ніж свято на його честь, зазначає письменник Андрій Курков. І порівнює це почуття з дією акумулятора - для творчості, роботи, спілкування з улюбленою людиною. Головне - не забувати його вчасно заряджати...

Андрій Курков: "Кохання - стихія душі, батарейка, що приносить радість".
“Кохання – батарейка, що приносить радість. І варто стежити за нею, не ігнорувати, і не засмучуватися з дрібниць. Загалом кохання – це партнерство. На початку воно зовсім нелогічне, стихія душі. А все, що пишуть про нього у книжках, може бути в житті, і буває”.

Як не ставитися до Дня Святого Валентина і яку формулу кохання не вираховувати, але у будь-якому разі “Хорошо знает он дело, У него острые стрелы, И летят, и летят стрелы В нас со всех сторон”, співав Олег Даль в одному з кінофільмів про Купідона - бога кохання, котрий так полюбляє “бавитися з людьми”.

Аудіозапис програми. Перший випуск: Аудіозапис програми. Другий випуск:

НА ЦЮ Ж ТЕМУ

XS
SM
MD
LG